22 lutego 2021, poniedziałek

21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

Język tworzy naszą osobowość. Jest niezastąpioną drogą przekazu kultury, tradycji. Kiedyś ktoś pięknie powiedział, że „chroniąc język, chronimy tożsamość kulturową”. W Gródku i okolicy jeszcze możemy usłyszeć tzw. język prosty, ale coraz mniej osób nim się posługuje.  Dzięki wolontariuszom, którzy od kilku lat przyjeżdżają do naszej miejscowości, dzieci mogą poznawać i doskonalić języki obce. 21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego, który, z inicjatywy Bangladeszu, został proklamowany w listopadzie 1999 roku na 30. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Wspieranie wielojęzyczności na rzecz edukacji włączającej i integracji społecznej”.

W tym roku nauczycielki języka polskiego – Elżbieta Greś, Anna Gwizdak, Halina Mojsiejewicz – Gołub, Iwona Lech, Irena Matysiuk i Irena Naliwajko z okazji Dnia Języka Ojczystego proponują uczniom następujące zadania:

- kl. IV – konkurs -  Kto najlepiej zna treść lektury „Akademia Pana Kleksa”,

- kl. V – krzyżówkowe układanki synonimiczne,

- kl. VI – układanie najdłuższych zdań, w których wszystkie wyrazy rozpoczynają się tą samą literą,

- kl. VII – zabawy z frazeologizmami,

- kl. VIII – układanie zdaniowego opowiadania pt.: „Właśnie wylądowaliśmy na Marsie”.

Ponadto przez cały miesiąc uczniowie codziennie będą ćwiczyć ortografię.

~ copyright © 2004-2021 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~