𝘾𝙯𝙮 𝙨𝙤𝙘𝙞𝙖𝙡 𝙢𝙚𝙙𝙞𝙖 𝙢𝙤𝙜𝙖̨ 𝙗𝙮𝙘́ 𝙩𝙤𝙠𝙨𝙮𝙘𝙯𝙣𝙚?
Odpowiedź na powyższe pytanie otrzymali uczniowie klas 4 -8 Szkoły Podstawowej w Gródku 19 marca podczas lekcji w sali kinowej w GCK. Zajęcia realizowano w ramach programu profilaktyczno-wychowawczego zorganizowanego przez Centrum Edukacji Filmowej – Lekcja w kinie. Spotkanie prowadziła zawodowa aktorka Pani Katarzyna Osipuk. Posiłkując się scenami z różnych zagranicznych filmów, obrazami i elementami kampanii społecznych, wyjaśniła uczniom takie toksyczne zjawiska związane z mediami społecznościowymi, jak: catfishig, cyberbullying, multitasking, prokrastynacja czy bańka mydlana. Uczniowie otrzymali również wskazówki, co robić, żeby media społecznościowe nie wpływały negatywnie na ich życie . W trakcie spotkania mieli też możliwość wypowiadania się i aktywnego uczestniczenia w pokazie. Była także mowa o szukaniu pomocy w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i zachęta do skorzystania wówczas z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.pl
Po wykładzie odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Dancing Queen” który poruszał ważne i uniwersalne tematy dla młodzieży, takie jak relacje rówieśnicze i rodzinne, samoakceptacja, przyjaźń, wiara we własne siły, rozwijanie swoich pasji. Ta inspirująca opowieść o przezwyciężaniu słabości i determinacji porywa młodszych i starszych widzów, również za sprawą piosenek ABBY. To udana próba elektryzującego filmu tanecznego dla młodych odbiorców, inspirowana takimi klasykami jak Dirty Dancing czy Billy Elliot.
Udział w takich zajęciach był niepowtarzalną okazją, do zdobycia niezbędnej wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą, nieumiejętne korzystanie z Internetu. Był jednocześnie kursem bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie.
Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili lekcję w kinie. Szczególnie entuzjastycznie wypowiadali się na temat multimedialnego wykładu.
Dziękujemy p. Katarzynie Osipiuk, aktorce Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, za przekazaną wiedzę.
Dziękujemy p. Łukaszowi Martyniuk- przedstawicielowi Lekcja w Kinie oraz p. Monice Bernat, koordynatorce realizacji i p. Mariuszowi Antas, operatorowi filmowemu z Centrum Edukacji Filmowej za profesjonalizm.
Dziękujemy p. Magdalenie Łotysz Dyrektor GCK w Gródku za udostępnienie sali kinowej.
Dziękujemy p. Wiesławowi Kulesza, Wójtowi Gminy Gródek oraz p. Agnieszce Lisowskiej, przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gródku za sfinansowanie zadania Profilaktyczna Lekcja w Kinie: „CZY SOCIAL MEDIA MOGĄ BYĆ TOKSYCZNE” – warsztaty.
Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Iwona Lech