🎲Dzień Gier Planszowych w Szkole Podstawowej w Gródku🎲

♟️To coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone jest 10 października. Dziś uczniowie klas 1-3 wraz z Wychowawczyniami podczas dwóch godzin mieli cudowną okazję na odpoczynek połączony z intensywną aktywnością umysłu, a nade wszystko – świetną zabawę.

​♟️Pani Dyrektor Danuta Garkowska przypomniała uczniom ideę tego wydarzenia, a pani Alina Gościk poinformowała wszystkich o zasadach kulturalnego zachowania podczas rozgrywek. Dzieci intuicyjnie dobierały się w pary lub grupy, wymieniały się grami. Widać było ich ogromną radość, satysfakcję, wzajemne wsparcie i dobrą zabawę. Uczniów wspierały panie Wychowawczynie oraz wolontariusze z klas VI i VII.

♟️Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Można rzec: prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze – spotkanie przy grach planszowych to idealny sposób spędzenia czasu z kolegami również z innych klas, czyli dobry sposób na INTEGRACJĘ.

​♟️Kilka faktów na temat gier planszowych:
• najstarszą znaną grą planszową jest starożytna egipska gra Senet, której początki sięgają około 3500 roku p.n.e.
• najdłuższą grą planszową, jaka kiedykolwiek powstała, jest brytyjska gra Snakes and Ladders, w którą może grać nawet 100 graczy,
• szachy istnieją od ponad 1500 lat i uważa się, że powstały w Indiach,
• Monopol był pierwotnie nazywany “The Landlord’s Game” i został wymyślony przez kwakierkę Elizabeth Magie w 1904 roku jako sposób na zademonstrowanie ekonomicznych zasad zawłaszczania ziemi i reguł faworyzujących bogatych,
• scrabble zostały wynalezione w 1938 roku przez bezrobotnego architekta Alfreda Moshera Buttsa, który wykorzystał analizę matematyczną do stworzenia gry słownej opartej na teorii prawdopodobieństwa.

♟️Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Rogacz, dyrektor Biblioteki Publicznej w Gródku oraz Wszystkim naszym koleżankom za współpracę i aktywny udział w tym przedsięwzięciu.
Zapraszamy na kolejne spotkania z grami i turnieje.

♟️Alina Gościk, Małgorzata Kondrusik, Małgorzata Wirkowska.

#dzieńgierplanszowych