Dwudniowa wycieczka na Wyżynę Lubelską
W dniach 29 – 30 maja uczniowie klas VII i VIII wybrali się na dwudniową wycieczkę na Wyżynę Lubelską. Głównym celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego okolic Lublina, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Jest to przepiękne renesansowe miasteczko leżące nad Wisłą w województwie lubelskim. Uczniowie zwiedzili m. in. Zamek wzniesiony za czasów Kazimierza Wielkiego w latach czterdziestych XIV w. wraz z basztą. Następnie udali się na Górę Trzech Krzyży. To najwyższe wzgórze Kazimierza. Nazwa wzięła się od krzyży, które upamiętniają zmarłych na epidemię. Warto tutaj wejść, by zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram w Polsce – miasta Kazimierz Dolny i dolinę Wisły. Uczestników wycieczki zachwycił również Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja. Jest to najstarsza świątynia ufundowana za czasów Kazimierza Wielkiego. W środku zwraca uwagę: prezbiterium z ołtarzem poświęconym Św. Bartłomiejowi, jedne z najstarszych organów w Polsce, żyrandol z głową jelenia i wspaniała renesansowa kaplica Górskich. Zwiedzanie Kazimierza zakończyło się na Rynku, tuż przy zabytkowej studni, gdzie można było zobaczyć zespół kamienic, ozdobionych bogatą późnorenesansową dekoracją rzeźbiarską. Dzięki przewodnikowi uczestnicy wycieczki dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic.
Kolejnym punktem programu wycieczki był przejazd do Lublina. Uczniowie wraz z przewodnikiem spacerowali po starym mieście, gdzie podziwiali przepiękne renesansowe kamienice, a także Plac Fary oraz wąskie uliczki, w których można było poczuć klimat starego Lublina. Pani przewodnik przygotowała grę historyczną na temat zabytków, dzięki której uczniowie utrwalili poznane informacje i wzbogacili swoją wiedzę.
We wczesnych godzinach wieczornych wszyscy przyjechali do punktu noclegowego, Dworu Bogucin. Po zakwaterowaniu i posiłku uczniowie miło i wesoło spędzali czas wolny.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Państwowego Muzeum w Majdanku. Motto, które góruje nad mauzoleum, towarzyszyło uczestnikom wycieczki podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zetknięcie ze scenami z życia obozu, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających wrażeń. Wstrząsający obraz utworzyły portrety ludzi, którzy po przekroczeniu bramy obozu stawali się numerami, ale także: drewniane prycze, pasiaste ubrania, stosy butów i inne przedmioty, których Niemcy nie zdążyli zniszczyć. Przygnębiające wrażenie na uczniach zrobiły pomieszczenia, gdzie sortowano ludzi z nowo przybyłych transportów, łaźnia, komory gazowe, piece krematoryjne. Trudno sobie wyobrazić, co przeżywali ludzie, którzy przekroczyli bramę tego miejsca kaźni. Dla wszystkich odwiedzających, to miejsce, jest na pewno pouczającą lekcją historii, o której nie da się zapomnieć.
Ostatnim punktem programu był przejazd do Kozłówki i zwiedzanie Pałacu Zamoyskich. Pałac otacza przepiękny park, w którym mieszkają pawie. Ptaki te chętnie zawierały znajomość z naszą młodzieżą. Po wejściu do pałacu uczniowie wysłuchali historii powstania pałacu oraz jego kolejnych właścicieli. Następnie zwiedzili wnętrza pałacowe z autentycznym, bardzo bogatym wyposażeniem.
Wycieczka była bardzo udana ze względu na program i pogodę, która dopisała. Uczniowie zobaczyli wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wszyscy byli zadowoleni. W późnych godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki wrócili do Gródka.