W dniu 29.05.2024 r. odbył   piknik rodzinny nad zalewem w Zarzeczanach pt.:„Solidarność Międzypokoleniowa – Olimpiada Talentów” który oddziaływaniem objął wszystkich uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi, rodziców i dziadków naszych uczniów.  Piknik jest cyklicznym profilaktyczno – wychowawczym działaniem Szkoły, promującym alternatywne sposoby zachowań prozdrowotnych. W pikniku uczestniczyło  około 300 osób w różnym wieku.

Zrealizowano zajęcia edukacyjno – profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa na drodze,w czasie wakacji, prowadzone przy współpracy pracowników UG w Gródku i Nadleśnictwa Waliły, druhów z OSP w Gródku, funkcjonariusza policji i SG z Bobrownik, pracowników ochrony kolei z Białegostoku. Głównymi celami było: zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie wakacji, utrwalona została wiedza dot. profilaktyki zdrowotnej dot. używek, zagrożenia Internetem, a także bezpieczeństwa na drodze i przejazdach kolejowych; nastąpiła integracja środowiska szkolnego i lokalnego, promowanie postaw prozdrowotnych.

 Odbyły się warsztaty plastyczne, prezentacje, konkursy, gry edukacyjne, quizy. Uczniowie poszczególnych klas, ich rodzice i dziadkowie  prezentowali swoje umiejętności i  talenty z przygotowanych kategorii – np. taniec, śpiew, gry i zabawy rekreacyjno – sportowe, recytacja i inne. Uczestnicy przez warsztaty i zabawę nauczyli się :wyrażenia siebie przez różnorodne formy aktywności; świętując Międzynarodowy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej wzmocniła się wartość dialogu między pokoleniami, nastąpiła wymiana doświadczeń i wiedzy międzypokoleniowej;

Były  zawody sportowe, dzięki którym nastąpiło pogłębianie wiedzy, umiejętności i sprawności zdrowotnych. W czasie realizowania projektu Ela Greś, Irena Matysiuk i Eugeniusz Sawicki zaproponowali dzieciom udział w grach i zabawach podwórkowych naszych rodziców i dziadków. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gra w klasy i guma. Do zabawy przyłączyły się mamy – pani Basia i pani Kasia. Kolejną grą były kapsle i dołek. Okazało się, że niektóre dzieci w ogóle nie znają takich zabaw. Nie znają też wyliczanek, które kiedyś były bardzo popularne, wykorzystywane podczas ustalania kolejności, np. w zabawie w chowanego.

  Wszyscy dokonali podsumowania zajęć i spotkali się na wspólnym posiłku przygotowanym przez kuchnię szkolną. Osobom zaangażowanym w organizację tego wyjątkowego i szczególnego dnia pragniemy serdecznie podziękować.

 

Dyrekcja oraz pracownicy szkoły.