Miś na smutki i radość,

Miś, gdy Cię coś bardzo złości,

Miś, gdy czasem jest Ci źle,

Miś, gdy gorzej czujesz się,

Miś dla małych i dla dużych,

Miś na co dzień i w podróży…

 

“Jak miło misia wziąć do ręki…

                       Maria Terlikowska

Jak miło misia wziąć do ręki!.

Jest taki ciepły, taki miękki.

Miś lubi wszystko, co i wy:

śmieszne mruczanki, bajki, gry.

A z kim wieczorem zasypiacie?

Z misiem, bo to przyjaciel!

 

„Miś jest mały i puchaty

Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula

Misia zawsze się przytula.”

 

Dzień Misia nie ma długiej tradycji, ponieważ obchodzony jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto to obchodzone jest na całym świecie, a najbardziej wszędzie tam, gdzie są najmłodsi, czyli w żłobkach, przedszkolach, szkołach, a także dziecięcych oddziałach szpitalnych.

 Podobnie było 25 listopada w naszej szkole. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko z klas 1 – 3  przyszło ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, brązowe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Dzień wcześniej, uczniowie z wychowawcami w klasach przygotowali misiowe opaski na głowę, a świętowanie rozpoczęły od obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat misiów i niedźwiedzi, którą przygotowali i zaprezentowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu. Dowiedzieliśmy się z niej m.in., że pierwsze pluszaki powstały w Europie, potem zawędrowały do innych krajów świata. Sama nazwa zaś Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta – prezydenta Stanów Zjednoczonych, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

 Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. 

Następnie dzieci poznały najpopularniejsze misie –  bohaterów wielu opowieści, bajek i filmów: Kubusia Puchatka, Misia Colargola , Yogi, Uszatka, czy Misia Paddingtona. W środowisku naturalnym żyją niedźwiedzie, które są równie słodkie i piękne, ale niestety dzikie i drapieżne. Należą do nich niedźwiedzie polarne,  brunatne, czarne (baribale), bambusowe (panda wielka), malajskie i syryjskie. Najsłynniejszym syryjskim niedźwiadkiem, który podczas II wojny światowej przeszedł cały szlak bojowy z żołnierzami generała Andersa był niedźwiadek Wojtek, który nawet otrzymał stopień kaprala.

Po prezentacji nastąpiła prawdziwa sesja zdjęciowa w ,,misiowej” fotobudce, po której uczniowie udali się do klas, aby kontynuować świętowanie. Słuchali wierszy o misiach znanych autorów, śpiewali piosenki i kolorowali sylwetki misiów do klasowych wystawek. Ten dzień spędzili radośnie…

 

Koordynatorzy: Maria Abramowicz, Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska, Ewa Zielińska