HYMN SP W GRÓDKU

Szkoła Podstawowa w Gródku obchodzi im Braci Aleksandra i Michała Chrzanowskich w tym roku swój Jubileusz 100- lecia.
Dyrekcja szkoły, uczniowie, nauczyciele oraz rodzice przez cały rok szkolny przygotowują się do uroczystych obchodów jubileuszu szkoły, który odbędzie się w maju 2023 r. Organizowane są konkursy, wystawy, spotkania i wywiady z absolwentami szkoły, zawody sportowe i różne akcje przybliżające uczniom historię szkoły i ich patronów- Aleksandra i Michała Chrzanowskich.
Jednym z działań w ramach obchodów jubileuszu 100- lecia Szkoły Podstawowej w Gródku było napisanie „Hymnu braci M. i A. Chrzanowskich”.
Pomysł na hymn powstał na pierwszym wakacyjnym spotkaniu zorganizowanym przez dyrekcję Szkoły Podstawowej w Gródku, panią Annę Grycuk i panią Danutę Garkowską z udziałem zespołu nauczycieli koordynujących przygotowania do obchodów jubileuszu. Nauczycielka języka polskiego, pani Irena Matysiuk zainicjowała prace nad tym projektem oraz napisała pierwsze słowa hymnu. Dalsze prace nad powstaniem hymnu przebiegały z udziałem nauczycielki Szkoły Podstawowej w Gródku, pani Marii Abramowicz oraz muzyków- Magdaleny Abramowicz- Borys – słowa i melodia hymnu oraz Szymona Borysa- opracowanie muzyczne hymnu. W pisaniu nowego tekstu, dostosowanego do melodii uczestniczyła również pani Irena Matysiuk.
Kiedy powstał hymn, zaczęła się praca nad opracowaniem muzycznym i tu wielkie podziękowania dla Pana Szymona Borysa za profesjonalne przygotowanie nagrań melodii w trzech wersjach ułatwiających naukę hymnu dla naszych uczniów- tempo wolne, nagranie z linią melodyczną oraz muzyką profesjonalną.
Potem zaczęła się nauka hymnu w poszczególnych klasach. W każdej klasie I- III naukę hymnu prowadziła Pani Maria Abramowicz w kwietniu 2022 roku. Zajęcia z każdą klasą rozpoczynały się od przybliżenia dzieciom postaci patronów naszej szkoły. Dzieci z zainteresowaniem uczyły się historii związanej z nadaniem szkole imienia Partyzantów Braci Aleksandra i Michała Chrzanowskich, a potem ze zrozumieniem treści i dużym zaangażowaniem uczyły się słów i melodii. Wychowawcy klas I- III również aktywnie brali udział w akcji- „Dzieciaki do hymnu”. Melodia autorstwa Magdaleny Abramowicz przypadła uczniom i nauczycielom do gustu. Nagrania śpiewających najmłodszych uczniów naszej szkoły ukazały się wiosną 2022 roku.
Społeczność lokalna, absolwenci szkoły bardzo ciepło przyjęli nasz hymn, chwalono pieśń za piękne słowa i melodię. Pojawiły się prośby o szersze udostępnienie pieśni dla mieszkańców Gródka.
Rok szkolny 2022/2023 to rok jubileuszowy. Już od początku roku rozpoczęto prace nad nauką hymnu wśród starszych uczniów klas IV- VIII oraz pierwszoklasistów, którzy przygotowywali się do ślubowania. Klasy IV- VIII uczyła pani Weronika Załęska, a uczniów klas pierwszych uczyły hymnu wychowawczynie, pani Maria Abramowicz i Ewa Zielińska.
Po raz pierwszy cała szkoła zaśpiewała „Hymn Braci Chrzanowskich” podczas obchodów „Święta Szkoły” 8 listopada 2022 r. w obecności przedstawicieli zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji publicznych oraz przyjaciół szkoły. Hymn spodobał się wszystkim tak bardzo, że poproszono po raz kolejny o nagranie i upublicznienie słów i melodii.
Rozpoczęły się prace nad przygotowaniami nagrania. Pani dyrektor Gminnego Centrum Kultury Magdalena Łotysz chętnie zgodziła się na udostępnienie sali widowiskowej i profesjonalnego sprzętu do nagrania dźwięku. W klasach I- III pani Maria Abramowicz razem z wychowawcami wyłoniła grupę reprezentantów do nagrania, natomiast w klasach I- VI reprezentantów poszczególnych klas wybrała pani od muzyki- Weronika Załęska. Pod czujnym okiem nauczycieli odbyły się próby do wydarzenia, którym było nagranie naszego hymnu.
16 listopada 2022 r. w sali widowiskowej GCK zgromadzili się wszyscy uczestnicy. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć, jak trudna i czasochłonna jest praca w studiu nagrań. Pan Grzegorz Karpowicz profesjonalnie zadbał o jakość dźwięku, panie Maria Abramowicz i Weronika Załęska- przygotowanie uczniów, wykonanie hymnu na scenie , pani Małgorzata Wirkowska- zdjęcia oraz montaż i opracowanie graficzne.
Przedstawiamy Państwu naszą pracę i jej efekty. Mamy nadzieję, że „Hymn Braci Chrzanowskich” znajdzie się w repertuarze nie tylko uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Gródku, ale zagości w każdym domu wśród mieszkańców naszej pięknej gminy Gródek.
Maria Abramowicz

Tekst: Irena Matysiuk, Magdalena Abramowicz – Borys;
Muzyka: Magdalena Abramowicz – Borys
Aranżacja: Szymon Borys
Przygotowanie muzyczne uczniów: Maria Abramowicz, Weronika Załęska, Ewa Zielińska
Montaż: Małgorzata Wirkowska
Nagranie dźwięku: Grzegorz Karpowicz

 

Hymn Braci Chrzanowskich

W Dzierniakowie wsi się urodzili [10]

Aleksander, Michał, bracia dwaj [10]

Tam dzieciństwo całe swe spędzili [10]

Lecz ciekawił ich daleki świat. [9]

REF:Byli młodzi, śmiali, odważni i wspaniali (13)

Na spełnianie marzeń mieli czas (9)

W bohaterskiej walce życie swe oddali (12)

Pamięć o nich niechaj żyje w nas. (9)

Pożegnali matkę, poszli walczyć (10)

Ramię w ramię stanął z bratem brat (9)

I na miłość już nie mieli czasu (10)

Kiedy porwał ich historii wiatr. (9)

REF:Byli młodzi, śmiali, odważni i wspaniali (13)

Na spełnianie marzeń mieli czas (9)

W bohaterskiej walce życie swe oddali (12)

Pamięć o nich niechaj żyje w nas. (9)

Dzisiaj w szkole o nich się uczymy (10)

To patroni jej od wielu lat (10)

Na mogile kwiaty im złożymy (10)

Niechaj pamięć o Chrzanowskich trwa. (9-10)

REF:Byli młodzi, śmiali, odważni i wspaniali (13)

Na spełnianie marzeń mieli czas (9)

W bohaterskiej walce życie swe oddali (12)

Pamięć o nich niechaj żyje w nas. (9)