Jak skutecznie motywować dziecko?
Z pewnością każdy rodzic przynajmniej raz zadał sobie pytanie – jak nauczyć dziecko samodzielności bez kłopotów i ran? Jak nauczyć dzieci odrabiania lekcji, aby proces uczenia się był ekscytującym doświadczeniem.
W ostatnich latach praktyka nauczycieli pokazuje, że liczba dzieci, które nie poszukują wiedzy, stale rośnie. Pojawia się nawet wśród uczniów klas podstawowych.
Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć? Nawet nauczyciele z doświadczeniem nie zawsze są gotowi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale postaram się podać najprostsze i najskuteczniejsze sposoby motywowania dziecka.
Jak zwiększyć motywację do nauki?
- Edukuj swoje dziecko w zabawny sposób
Gra jest unikalnym narzędziem oddziaływania pedagogicznego. Jeśli dziecko nie chce się uczyć lub coś mu nie wyszło, zawsze możesz wymyślić grę, podczas której będzie mógł wykonać zlecone przez Ciebie zadania.
Mogą to być gry z ćwiczeniami intelektualnymi, gry treningowe oparte na współzawodnictwie. Pokazują poziom swojego przygotowania i sprawności uczniom w wieku szkolnym. Porównując z przeciwną drużyną, sami uczniowie widzą swoje braki w wiedzy, co zachęca ich do aktywności poznawczej.
Forma gry nie oznacza standardowej oceny ucznia, więc nawet pozostawanie w tyle za dziećmi może być interesujące.
- Wspieraj swoje dziecko w jego hobby
Nie narzucaj swoich ulubionych zajęć, pozwól mu zająć się swoim hobby. Pomóż dzieciom odkryć ich ukryte talenty lub rozwinąć te, które już mają, pozwól im swobodnie wybierać to, co ich interesuje.
- Małe zachęty, a nie duże nagrody
Zachęcaj dziecko, chwal za wynik, ale nie powinieneś tego robić w formie finansowej i w postaci drogich prezentów. W przeciwnym razie nadejdzie czas, kiedy dziecko będzie chciało sprzedać Ci wyniki swojej pracy po wyższej cenie. Na przykład zasada „Za każde prawidłowe zadanie – 1 cukierek” działa znacznie lepiej niż „Za każdą piątkę z zeszycie – ciasto”. Candy to swego rodzaju gwarancja, że trudna praca domowa jest odrabiana w atmosferze zaufania, co samo w sobie jest już motywacją.
- Interesuj się tym, czego Twoje dziecko nauczyło się w szkole, a nie jego ocenami.
Pokaż mu, jak zastosować to, czego się nauczył, wspólnie omawiaj jego historie. Zachęcaj dziecko do myślenia i dyskusji tak często, jak to możliwe. Pamiętaj, że wszelkie oceny są sprawą subiektywną, nie jest to wskaźnik wiedzy Twojego dziecka, a jedynie jego ocena przez nauczycieli.
Dziecko nie musi być znakomitym uczniem, ma prawo do złych ocen. Jeśli on sam był zdenerwowany z powodu dwójki – wspieraj i nigdy nie wyznaczaj kary. W końcu przede wszystkim powinieneś być jego wsparciem i partnerem.
- Zminimalizuj stres
Powiedz dzieciom, jak sam przezwyciężałeś trudności w szkole, jak radziłeś sobie z trudnymi zadaniami. Pokaż, co osiągnąłeś teraz, gdy podążałeś tą ścieżką. Rozmawiajcie razem o swoich niepowodzeniach i obawach.
Dziecko zawsze powinno wiedzieć, że zostanie wysłuchane, a problemy nie będą przesadzone. Wyjaśnij, że stres jest integralną częścią życia, naucz jak sobie z nim radzić, aby w przyszłości dziecko było w stanie go przezwyciężyć.
Motywacja do nauki nie rozwija się z dnia na dzień, czasami zajmuje to dużo czasu i wysiłku. Jeśli coś przegapiłeś w wychowaniu dziecka, nigdy nie jest za późno, aby zacząć budować swoją relację w oparciu o zaufanie i zrozumienie.
Nie motywuj dziecka celami odległymi i złudnymi, niezrozumiałymi dla jego wieku. Każdy rodzic musi odkryć, gdzie tkwi potencjał jego dzieci. Spróbuj ujawnić swoje talenty z różnych stron, daj mu możliwość wykazania się. Szukaj w swoich dzieciach skłonności do wszelkiego rodzaju aktywności, pokaż własnym przykładem, że przez całe życie uczymy się nowych rzeczy, że w życiu jest wiele ciekawych rzeczy.
Nie zapominaj rodzicu, że w żadnym wypadku nie powinieneś bić, poniżać, krzyczeć na dziecko, ponieważ szkoła prędzej czy później się skończy, ale Wasze relacje pozostaną na zawsze.