Lekcja historii na żywo

7 października uczniowie klas I – III i IV – VIII uczestniczyli w żywej lekcji historii. Grupa artystyczna Rekonstrukto przedstawiła pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu” prezentujący obyczaje i kulturę epoki.

Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z bogatą kolekcją broni i ekwipunkiem rycerza. Mogli sprawdzić, ile ważą poszczególne elementy zbroi rycerskiej oraz dowiedzieć się,  jakim zmyślnym orężem próbowano pokonać walczącego i jakie stosowano oprzyrządowanie. Założenie hełmu czy dotkniecie kolczugi uzmysłowiło, jak niewygodnie czuli się ówcześni żołnierze. Utrzymanie w wyprostowanej ręce obusiecznego miecza okazało się niezbyt łatwe i nie każdy z tym wyzwaniem sobie poradził, a co dopiero nim walczyć. Rekonstruktorzy przypomnieli o obowiązującym w średniowieczu prawie oraz pokazali narzędzia tortur. Spośród braci szkolnej znaleźli się tacy śmiałkowie, którzy dali się zakuć w dyby i aby uniknąć  najsurowszej kary, obiecali zmianę swojego zachowania. Również białogłowy mogły wypróbować swoją siłę i zmierzyć się z męska bronią. Okazało się, że dziewczyny znacznie lepiej poradziły sobie z orężem rycerskim niż niejeden szkolny heros. Niektórzy uczniowie popisali się też wiedzą szkolna – odpowiadali na pytania dotyczące czasów średniowiecznych.

Każdy uczestnik, aby jak najwięcej skorzystać ze spotkania z grupą rekonstruktorską, mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami, czyli elementami zbroi i bronią rycerską.

Dziewczyny będące na pokazie żałowały tylko, że przy boku prezentujących się rycerzy nie pojawiły się damy z epoki. Zapewne uatrakcyjniło by to średniowieczny pokaz.

Elżbieta Greś

Iwona Lech