ZESPÓŁ SZKÓŁ W GRÓDKU, ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie
Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Braci M. i A. Chrzanowskich
ul. Chodkiewiczów 18, 16-040 Gródek, woj. podlaskie

odwiedzin: 307985 / dziś: 3 / teraz: 2


WolontariatSzkolne Koło Młodszego Wolontariatu

rok szkolny 2020/2021

Wolontariat (z łaciny – volontarius – dobrowolny) to świadczona dobrowolnie, świadomie i bezpłatnie praca na rzecz innych, która wykracza poza relacje rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. W Polsce jest ponad 5 milionów wolontariuszy. Swoją pracę wykonują bezpłatnie, ale nie bez wynagrodzenia. Wolontariusz otrzymuje wynagrodzenie niematerialne - spełnia się, otrzymuje uznanie ze strony innych, satysfakcję i zadowolenie.
Dlaczego niektórzy zostają wolontariuszami? Najczęściej motywuje ich od tego chęć zrobienia czegoś dobrego, sprawdzenia się, potrzeba bycia z innymi i bycia potrzebnym (za: wolontariat.ngo.pl).
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia.


OPIEKUNOWIE: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Joanna Ostapczuk

PODLASKIE WIEŚCI OŚWIATOWE:
Podlaskie Wieści Oświatowe - wrzesień 2019 - "Wolontariat i Profilaktyka"
Podlaskie Wieści Oświatowe - wrzesień 2018 - "Pomagamy, bo chcemy"
Podlaskie Wieści Oświatowe - listopad 2016 - "Czy można wychować altruistę?"Czym jest wolontariat?

 

Każdy człowiek ma w sobie potencjał do czynienia dobra.  Jak pomagać innym, żeby ta pomoc była mądra? Dlaczego pomagamy?  Czy trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby pomagać? W jaki sposób można sobie nawzajem pomagać? Kim jest wolontariusz? Gdzie można być wolontariuszem?

 

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielili wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu z klas czwartych: 

 

Maja M.

1. Pomaganie pozytywnie wpływa na życie innych. Pomagając sprawiamy, że poczucie krzywdy się zmniejsza, nie lubimy kiedy komuś dzieję się źle, dlatego wolimy pomóc. Wiara we wzajemną pomoc, kiedy my znajdziemy się w potrzebie, ktoś również nam pomoże.

2.Wcale nie trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby pomagać wystarczy być empatycznym w stosunku do drugiego człowieka chęć pomocy wpisana jest w nasze człowieczeństwo i chęć pomagania.

3. Pomagać sobie możemy na wiele sposobów, m.in. pomagając starszym i schorowanym osobom w zakupach, biorąc udział w akcjach charytatywnych.

4. Wolontariusz to osoba o wielkim sercu, która bezinteresownie pomaga innym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.

5. Wolontariuszem można zostać w szkole, w fundacji, w schronisku, w domu starców oraz w wielu innych miejscach.

 

Kornelia M.

1. Pomagamy innym, żeby ich trudne życie było chociaż przez chwilę łatwiejsze. Aby nie czuli się samotni i odtrąceni.

2.Nie trzeba mieć dużo pieniędzy, żeby pomagać, wystarczy tylko chęć i dobre serce.

3.Można pomagać na wiele sposobów, na przykład dzielić się wolnym czasem, zabawkami, albo też wyprowadzić psa dla starszej osoby, która nie ma siły na kilka spacerów dziennie. 

4.Wolontariusz to osoba o wielkim sercu, o chęci pomocy innym i która nie zostawi człowieka w potrzebie.

5.Wolontariuszem można zostać na przykład w szkole, w schronisku i w domu seniora.

 

Jakub G.

1. Pomagamy po to, żeby pomóc innym ludziom w ich potrzebach np. jak ktoś jest chory to zrobić mu zakupy. Również pomagamy dla przyjemności. Pomagamy dlatego, że w przyszłości my też możemy potrzebować pomocy.

2. Żeby pomagać niekoniecznie trzeba mieć dużo pieniędzy. Pomagamy nie tylko finansowo, pomaganie to dobry uczynek np. wyprowadzenie psa starszej osobie. 

3. Możemy sobie pomagać w lekcjach. Można kogoś nauczyć jakiegoś sportu. 

4. Wolontariusz to osoba która pomaga innym i nie bierze za to wynagrodzenia. 

5. Wolontariuszem można być w dowolnym miejscu np. szkole, w domu pomocy społecznej, podczas różnych wydarzeń.

 

Młodzi wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu kierują się ideami wolontariatu i zachęcają wszystkich do aktywnej pracy na rzec potrzebujących.

 

Alina Gościk, Monika Jaroszuk


"Zakręcona zbiórka"

 

Mukowiscydoza to bardzo ciężka wielonarządowa i wyniszczająca organizm choroba, na którą nadal nie wynaleziono leku.

Mukowiscydozy nie widać, ale ta choroba jest i rujnuje życie chorych w każdym wymiarze.

 

Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom oraz wszystkim osobom, które dotychczas włączyły się w "Zakręconą zbiórkę" dla  Krzyś Badowiec 

 

Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zachęca do dalszego zbierania nakrętek oraz przynoszenia ich do szkoły i pozostawiania w wyznaczonym miejscu (przedsionek przy wejściu od ul. Fabrycznej).  

 

Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk


IX Ogólnopolski Konkurs „Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem”

 

Pod koniec marca zostały ogłoszone wyniki IX Ogólnopolskiego Konkursu „Cukierek za życzliwość - i Ty możesz zostać wolontariuszem”. Jak czytamy na stronie organizatora, Fundacji „Dwa skrzydła Anioła” z Lublina, do I etapu (szkolnego) konkursu przystąpiło 13000 uczniów z ponad 300 szkół. Do II etapu (ogólnopolskiego), do oceny wpłynęły zeszyty dobrych uczynków z 129 szkół.

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Wiktoria Kubiak z klasy IVa, której zeszyt został najwyżej oceniony w szkole, zajęła bardzo dobre miejsce, zdobywając 323 punkty. Bardzo jej gratulujemy. Cieszymy się bardzo, że nasza uczennica zajęła tak wysokie miejsce w ogólnopolskim konkursie.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy uczniom wyróżnionym na etapie szkolnym: Michalinie Gasperowicz (IIIa), Michałowi Ławniczuk (IVa), Mai Mieleszko (IVa), Kornelii Matulewicz (IVa), Aleksandrze Trochimczyk (Va), Mai Popławskiej (IVa) i Ewie Laskowskiej (IVa). Dziękujemy też wszystkim pozostałym naszym uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, spełniając dobre uczynki.

Pamiętajmy, że „nie ma lepszej formy wychowania jak przez wolontariat – bezinteresowną pomoc potrzebującym” – jak podkreśla ideę konkursu fundacja „Dwa Skrzydła Anioła”. 

https://dwaskrzydlaaniola.pl/?p=479&fbclid=IwAR0ci80QApN32nNyZla79HQR_iZmupCuhI6JnnCQn6xKmw_Deam6gMyC3wU#more-479

 

Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Kondrusik, Iwona Lech
Sukces naszych wolontariuszy!

 

W dniu 11marca 2021r w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyły się powiatowe eliminacje XVI edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” pod Patronatem Starosty Białostockiego. Do eliminacji przystąpili uczestnicy, wytypowani przez szkoły z powiatu białostockiego, podejmujący aktywność wolontariacką. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VIII Kinga Grochowska, klasy VII Wiktoria Gogiel oraz uczeń klasy VI Sebastian Bielenia. Uczniowie to wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu, którego opiekunami są panie Alina Gościk, Monika Jaroszuk i Joanna Ostapczuk.

Jury, zapoznało się z opisami pracy wolontaryjnej wszystkich kandydatów, zawartymi w Kartach Uczestnictwa w Samorządowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” oraz z załączonymi do nich rekomendacjami. Z każdym z uczestników zostały również przeprowadzone rozmowy indywidualne. 

 

Miło nam poinformować, że nasze uczennice Kinga Grochowska i Wiktoria Gogiel znalazły się w finałowej „Ósemce Wspaniałych”. 

 

Jury wybrało też laureata w kategorii „Ósemeczka Wspaniałych”. Został nim nasz uczeń Sebastian Bielenia. 

 

Gratulujemy Kindze, Wiktorii i Sebastianowi!

 

Wyróżnieni wolontariusze otrzymają nagrody podczas uroczystej Gali, podsumowującej konkurs. 

 

Szczegóły konkursu dostępne są na stronie 

 

Alina Gościk, Monika Jaroszuk
Etap szkolny IX Ogólnopolskiego Konkursu „Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem” ROZSTRZYGNIĘTY!

 

Uczniowie klas: IIIa, IVa, IVb i Va przystąpili do Ogólnopolskiego konkursu „Cukierek za życzliwość i ty możesz zostać wolontariuszem”. To już IX edycja konkursu, organizowanego przez Fundację „Dwa Skrzydła Anioła” z Lublina, którego celem jest propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Zadaniem uczestników konkursu było założenie i prowadzenie Dzienniczka Dobrych Uczynków. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i ogólnopolskiego.

 

Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Halina Ignatowicz – przewodnicząca, Anna Gwizdak, Anna Kondratowicz i Małgorzata Wirkowska oceniła wartość prowadzonych przez uczniów zeszytów, ich poziom merytoryczny i oryginalność. Po podsumowaniu punktów zwycięzcą została Wiktoria Kubiak z klasy IVa i to właśnie jej DZIENNICZEK DOBRYCH UCZYNKÓW został przesłany do etapu ogólnopolskiego. Na wyróżnienie zasługują też zeszyty: Michaliny Gasperowicz (IIIa), Michała Ławniczuka (IVa), Mai Mieleszko (IVa), Kornelii Matulewicz (IVa), Aleksandry Trochimczyk (Va), Mai Popławskiej (IVa) i Ewy Laskowskiej (IVa). 

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcy i wyróżnionym oraz dziękujemy za liczny udział w konkursie wszystkim uczestnikom.

 

Wszyscy chętni zapraszamy do obejrzenia przykładowych działań zamieszczonych w różnych dzienniczkach.  

 

Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Kondrusik, Iwona LechZAKRĘCONA ZBIÓRKA!

W piątek 26 lutego przekazaliśmy nakrętki, które Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zbierało dla Krzysia Badowiec. Chłopiec choruje na nieuleczalną, śmiertelną chorobę mukowiscydozę. Jest to jedna z chorób rzadkich. Dnia  28 lutego odchodzimy Światowy Dzień Chorób Rzadkich, dzień solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami oraz ich rodzinami. Dzień ten kończy kampanię społeczną „XX Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy” organizowaną przez Fundację MATIO. Kampania poświęcona była upowszechnianiu wiedzy o mukowiscydozie, jej objawach, diagnozowaniu oraz możliwościach godnego i dłuższego życia z tą chorobą. Serdecznie dziękujemy dzieciom, rodzicom oraz wszystkim osobom, które włączyły się w "Zakręconą zbiórkę" dla Krzysia Badowiec.

Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek oraz przynoszenia ich do szkoły i pozostawiania  w wyznaczonym miejscu (przedsionek przy wejściu od ul. Fabrycznej).

 

Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk

 


11 luty Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Zajęcia online z Panią Eweliną – leśnikiem z Nadleśnictwa Żednia

 

Zima, zwłaszcza taka jaką mamy w tym roku, to trudny okres dla zwierząt żyjących w środowisku naturalnym, ponieważ śnieg i mróz utrudniają im dostęp do pokarmu. Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy, ale i uświadomienie im jak należy to robić, bowiem nieodpowiedzialne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. O tym wszystkim mówiła pani Ewelina Popławska, leśnik, Specjalista Służby Leśnej ds. stanu posiadania w trakcie zajęć zdalnych z wolontariuszami Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu.

Dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwo Żednia Panu Andrzejowi Bogdanowi Gołembiewskiemu za wyrażenie zgody na przeprowadzenie edukacyjnych zajęć dla dzieci w formie on-line. 

Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie Popławskiej za poświęcony czas i bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne. 

 

Zachęcamy wszystkich do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimowym, tak jak to robią uczniowie - wolontariusze naszej szkoły. 

 

Spotkanie online i wszystkie istotne informacje dotyczące pomagania zwierzętom znajdziecie w zamieszczonym filmie.

Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Kamila Jakimiuk, Halina Ignatowicz
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 

 

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy w Europie 11 lutego. W sytuacji zagrożenia, gdy potrzebujemy pomocy, pierwszym numerem, pod którym możemy ją uzyskać, jest właśnie 112. Wybierając numer 112 rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub policji). 

 

 • W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego;
 • Na stanowisku operatora zatrudnionych jest ponad 1300 osób;
 • Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, wymagająca i ciężka.
 •  

  Zapraszamy do obejrzenia filmiku „Jesteśmy tutaj po to, żeby ratować ludziom życie”

   

  Alina Gościk, Halina Ignatowicz, Kamila Jakimiuk, Monika Jaroszuk  Już po raz 29 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!!!

   

  31 stycznia 2021r. zagrała „największa orkiestra świata” Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

  "Finał z głową" - takie było hasło przewodnie tegorocznej zbiórki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

   

  Tysiące wolontariuszy z całej Polski wzięło udział w akcji, w tym jak co roku uczniowie naszej szkoły. Nasz sztab mieścił się w Gminne Centrum Kultury w Gródku a jego szefem była p. Magdalena Łotysz, dyrektor tejże instytucji. 

  Po porannej odprawie 18 uczniów – szkolnych wolontariuszy pod  opieką rodziców i opiekunów, z zachowaniem reżimu sanitarnego, można było spotkać w Mostowlanach, Podozieranach, Wiejkach, Mieleszkach, Bobrownikach, Waliłach Stacji, Zarzeczanach, Gródku i innych miejscowościach naszej gminy a także w Jałówce (gmina Michałowo). 

   

  Bardzo serdecznie dziękuję WSZYSTKIM za okazane wielkie serca, za pomoc,  wsparcie i współpracę podczas tegorocznej akcji WOŚP. 

  Szczególne podziękowania kieruję do naszym dzielnych wolontariuszy i ich rodziców, którzy kolejny raz nie szczędzili swojego czasu, by wnieść swoją cegiełkę w niesieniu pomocy potrzebującym. 

   

  W naszej szkole wolontariuszami byli: Piotr Łotysz, Maja Popławska, Maja Mieleszko, Patrycja Nos, Natalia Gogiel, Michał Kułakowski, Sebastian Sokołowski, Michał Ławniczuk, Jan Klimiuk, Szymon Popławski, Julia Borawska, Nela Nikołajuk, Eliza Lulewicz, Maja Wojcieszuk, Julia Kozłowska, Sebastian Bielenia, Wiktoria Gogiel, Sebastian Karczemny.

  Jeszcze raz dziękuję Wam za olbrzymie zaangażowanie.

   

  W naszych sercach orkiestra gra i będzie grać do końca świata i jeden dzień dłużej! 

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego pięknego dnia!

   

  Opiekun Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu - Alina Gościk  Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka!

   

  Zapraszamy do wysłuchania życzeń od wolontariuszy

   

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Kubuś Puchatek rozdział VII - czytają wolontariusze i rodzice

   

  Czytanie książek jest ważne w każdym wieku. 

  Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne w naszym życiu jest czytanie i jak wiele pożytku możemy wynieść z tej czynności. Książki wzbogacają naszą wiedzę o otaczającym świecie oraz poszerzają nasz zasób słownictwa.  Potrafimy dzięki nim lepiej się wysłowić, co z kolei ułatwia nam funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym.

  Dzięki książkom zwiedzamy świat, poznajemy innych ludzi, nowe miejsca, obyczaje, religie i kultury.

  Czytanie w dużym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytając książkę musimy zapamiętać bohaterów, ich cechy osobowości, pochodzenie, historię i wiele innych rzeczy.  

  Czytanie książek łagodzi stres. Nasze ciało w trakcie tej czynności odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. 

  Czytanie to też jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed snem. Zrelaksowani, na drugi dzień w szkole czy w pracy będziemy bardziej produktywni. Zamiast siedzieć przed telewizorem bądź tabletem, warto ten czas poświęcić na lekturę. 

  Wszyscy chętni znajdą ciekawą lekturę zarówno w naszej bibliotece szkolnej jak i gminnej Biblioteka Publiczna W Gródku. Panie pracujące w tym „królestwie książek” chętnie doradzą zgodnie z zainteresowaniami.

  Doskonałym opowiadaniem do czytania i słuchania dla całej rodziny jest „Kubuś Puchatek”. Do wysłuchania VII rozdziału w  którym Mama-Kangurzyca z Maleństwem przybywają do Lasu i Prosiaczek bierze kąpiel zapraszają wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu: Kinga Grochowska, Maja Popławska, Jakub Grochowski, Sebastian Karczemny oraz rodzice p. Małgorzata Grochowska, p. Ewelina Karczemna i p. Marta Popławska.

   

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Kubuś Puchatek rozdział VI - czytają wolontariusze i rodzice

   

  Czytanie to jedna z najistotniejszych sprawności językowych. Czytanie jest narzędziem uczenia się, rozwija mowę i myślenie, ćwiczy pamięć. Odpowiednia lektura wzrusza, kształtuje upodobania estetyczne i wyobraźnię. Czytając z dzieckiem pokazujemy mu magię czytania, pomagamy zrozumieć emocje własne i innych ludzi. Taką wartościową lekturą, do której warto wracać w każdym wieku, jest „Kubuś Puchatek” A.A. Milne. Przesłaniem książki jest radość z nic nierobienia i z robienia, z przebywania w towarzystwie i z bycia samemu, odkrywania i pomagania oraz sprawiania radości sobie i innym. Możemy się o tym wszystkim przekonać po wysłuchaniu rozdziału VI.

   

  Fragment książki czytają wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu: Julia Borawska, Jan Demski, Nela Nikołajuk, Eliza Lulewicz oraz rodzice: p. Kaja Kojder, p. Paulina Klimowicz, p. Magdalena Lulewicz.

   

  Zachęcamy Wszystkich do rodzinnego spędzania czasu przy wybranej lekturze.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Spotkania z Kubusiem Puchatkiem część II

   

  Zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami do wspólnego świętowania Dnia Kubusia Puchatka. Dzisiaj w „Stumilowym lesie”:

  - 6 CIEKAWOSTEK o Kubusiu Puchatku 

  - QUIZ

  - ĆWICZENIA FIZYCZNE

   

  Miłej zabawy życzą: 

  Alina Gościk, Anna Gwizdak, Monika Jaroszuk, Barbara Mukosiej, Małgorzata Wirkowska, Ewa Zielińska, Maria Abramowicz.


  Spotkania z Kubusiem Puchatkiem część I

   

  18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu urodził się autor tej książki A.A. Milne. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu we współpracy z Biblioteką Publiczną w Gródku zaprasza wszystkich do odwiedzenia „Stumilowego Lasu” oraz do wspólnej zabawy. Zaczynamy w poniedziałek 18 stycznia ale już dzisiaj zapraszamy do wysłuchania Rozdziału I w którym poznajemy Kubusia Puchatka. Opowiadanie czytają wolontariusze Maja Mieleszko i Szymon Popławski wraz Rodzicami p. Moniką i p. Janem Popławskim.

   

  Następne przygody Kubusia Puchatka, które ukażą się w poniedziałek i wtorek połączone będą z ciekawymi, zagadkami, quizami, zadaniami plastycznymi i zabawami sportowymi.

   

  Do „Puchatkowego świata” zapraszają serdecznie: Alina Gościk, Anna Gwizdak, Monika Jaroszuk, Barbara Mukosiej, Małgorzata Wirkowska i Ewa Zielińska.


  Życzenia z kolędą "Dobryj weczir tobi" 

   

   

  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy złożyć Całej Społeczności szkolnej, Mieszkańcom gminy, Sympatykom Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pogody ducha, realizacji zamierzeń i pomyślności. Niech te szczególne dni będą przepełnione wiarą, nadzieją i miłością oraz spotkaniem w gronie rodzinnym.

  Wolontariusze wraz z opiekunami Aliną Gościk, Moniką Jaroszuk, Joanną Ostapczuk

   

  Wraz z życzeniami kolęda "Dobryj weczir tobi" w wykonaniu naszego przesympatycznego wolontariusza Jana Klimiuka.


  Pomoc dla Kubusia!

   

  Wrażliwość, dobroć, empatia, wdzięczność, radość i zaangażowanie! Te słowa przychodzą nam na myśl, kiedy wspominamy wszystkich darczyńców, wolontariuszy i sympatyków zaangażowanych w zbiórkę pieniędzy dla Kubusia z Hajnówki cierpiącego na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Zbiórka odbyła się 20.12.2020r w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku oraz Cerkwi św. Jana Teologa w Mostowlanach. 

  Serdecznie dziękujemy ks. Stanisławowi Kochanowskiemu oraz ks. prot. Sławomirowi Jakimiuk i matuszce Alinie Jakimiuk za życzliwość i pomoc. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie finansowe, modlitwę, szczodry gest, okazane serce i wrażliwość. Dzięki takiej bezinteresownej pomocy jesteśmy pewni, że istnieją dobrzy ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Zebrana z puszek P „3”, P „5”i P „13" kwota 2172 zł. pomoże w walce z śmiertelną chorobą i przybliży Kubusia do zdrowia. 

  Dziękujemy naszym wolontariuszom i ich rodzinom za pomoc, czas i poświęcenie. „Drużynę Kubusia” wspierali: Sebastian Sokołowski z p. Martą, Wiktoria Kubiak z babcią Jadwigą, Maja Popławska z p. Martą i babcią Marią, Szymon Karpiuk z p. Elą oraz rodzina Kochanowiczów Małgorzata, Krzysztof, Bartosz z p. Olgą i babcią Heleną. Jeszcze raz serdecznie Wam dziękujemy.

  Więcej informacji o Kubusiu oraz link do zbiórki.

   

  W Nowym Roku życzymy WSZYSTKIM, WSZYSTKIM dużo zdrówka, wielu sukcesów, odważnych marzeń, mądrych decyzji, satysfakcji i pomyślności na cały 2021 rok.

   

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

     Ogólnopolski konkurs „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem” 

   

  W tym roku nasza szkoła bierze udział w IX Ogólnopolskim konkursie „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem” organizowanym przez Fundację Dwa Skrzydła Anioła z Lublina. Jednym z zadań Fundacji jest promowanie wychowania młodzieży przez wolontariat.

   

  Celem konkursu jest uczenie dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych bezinteresownej pomocy potrzebującym (wolontariat ) we współpracy z rodzicami, nauczycielami i czerpanie z tego satysfakcji.

  Od października uczniowie z klasy 3a, 4a, 4b i 5a, którzy zgłosili chęć przystąpienie do konkursu założyli zeszyty – DZIENNICZEK DOBRYCH UCZYNKÓW – w którym na bieżąco zapisują wykonane dobre uczynki. 

  Akcja trwa do 15.01.2021r., po czym komisja szkolna oceni wartość prowadzonych przez uczniów zeszytów, ich poziom merytoryczny, oryginalność, podsumuje liczbę zdobytych punktów. Najlepszy zeszyt „dobrych uczynków” wysłany zostanie organizatorowi konkursu. 

   

  Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Kondrusik, Iwona Lech


  "Razem na Święta"

   

  Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Dzięki wzajemnej pomocy możemy sprawić, aby stały się one jeszcze piękniejsze i radośniejsze. Pomoc drugiemu człowiekowi to bardzo szlachetna cecha, w szczególności jeśli pomoc ta dotyczy osób chorych i samotnych, których nie znamy. Nasza szkoła realizuje treści wychowawcze takie jak: uwrażliwianie na potrzeby innych ludzi, zaangażowanie się w akcje charytatywne. Uczy też empatii, życzliwości i miłości do drugiego człowieka. Oczywiście wszystko to nie byłoby możliwe bez wsparcia rodziców oraz mieszkańców całej gminy.

  W grudniu wzięliśmy udział w akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Według nas cel ten został osiągnięty. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli własnoręcznie wykonano 2️4️2kartki świąteczne. Dodatkowo uczniowie klasy IIIa wraz z rodzicami wykonali śliczne bałwanki i świąteczne szklane kule. Pani Ewelina Karczemna upiekła i wraz z dziećmi pięknie przyozdobiła 160 maślanych ciasteczek. Kartki świąteczne wraz z życzeniami zdrowia, spokoju, radości, szczęścia i pomyślności przesłano do:

  - Fundacji "Pomóż Im" Białostockie Hospicjum dla Dzieci,

  - Hospicjum  Proroka Eliasza w Michałowie,  

  - Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nowej Woli,

  - Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Regionalnego w Gródku,

  - Stowarzyszenia "Aktywny Senior" w Gródku

   

  Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom z Rodzinami za ogromne zaangażowanie w akcję "Razem na Święta". Nasz wspólny drobny gest przyniósł radość wielu osobom. 

   

  Koordynatorzy: Maria Abramowicz, Alina Gościk, Elżbieta Greś, Monika Jaroszuk,
  Ewa Klimowicz, Katarzyna Kokieć, Małgorzata Kondrusik, Iwona Lech, Barbara Mukosiej, Ewa Zielińska

   

  Zaprszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć  Podziękowania i życzenia od Fundacji "Pomóż Im" Białostockie Hospicjum dla Dzieci  Życzenia z kolędą

   

  Całej Społeczności szkolnej, mieszkańcom gminy, sympatykom Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu życzymy świąt białych, pachnących choinką, spędzonych w ciepłej, radosnej, rodzinnej atmosferze, pełnych niespodziewanych prezentów. Świąt dających radość i odpoczynek, a w Nowym Roku wiary i nadziei w lepsze jutro. 

  Wolontariusze wraz z opiekunami Aliną Gościk, Moniką Jaroszuk, Joanną Ostapczuk.

   

  Wraz z życzeniami kolęda "Gdy śliczna Panna" w wykonaniu naszej utalentowanej wolontariuszki Wiktorii Bilkiewicz.


  Pomoc dla Kubusia

   

  W niedzielę 29.11.2020r. w Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku odbyła się zbiórka funduszy na terapię genową dla Kuby Suchodoły cierpiącego na SMA- rdzeniowy zanik mięśni.

  Zbiórkę pomogli przeprowadzić wolontariusze z rodzicami i opiekunem Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu działającego w szkole.

  Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli, otrzymaliśmy informację, że zebraliśmy 880,00 zł.

  Serdecznie podziękowania za życzliwość składamy dla proboszcza ks. Mitrata Mikołaja Ostapczuka. 

  Wyrazy wdzięczności za ofiarność na rzecz Kubusia wraz z najlepszymi życzeniami świątecznymi kierujemy w stronę Darczyńców.

  Drodzy Państwo, Wasza postawa i ofiarność wyzwalają w młodych wolontariuszach ogromną motywację i zapał do dalszej pracy na rzecz potrzebujących.

  Podziękowania należą się dla Szymona, Michała i p. Agnieszki Ławniczuk oraz Szymona i p. Moniki Popławskiej za pomoc, czas i poświęcenie.

  Alina Gościk  Podziękowania od Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza 

   

  U nas Mikołaj w tym roku był wcześniej!

  To się nazywa kreatywność!

  Nauczyciele i rodzice z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Braci M i A Chrzanowskich w Gródku stworzyli prześliczne kartki świąteczne, pierniczki oraz kolorowe bałwanki. Niebawem wszystkie trafią w ręce naszych podopiecznym powodując wiele radości i uśmiechu na ich twarzach

  Serdecznie dziękujemy!  Kartka dla Bartka

   

     Mikołajki 2020 – życzenia od wolontariuszy

   

  Co roku 6 grudnia dzieci, a czasem i dorośli, oczekują na nadejście Mikołaja i oczywiście na prezenty! Niestety takie dni jak mikołajki stają się coraz bardziej komercyjne. Konsumpcjonizm stał się jednym z najczęstszych argumentów przywoływanych przez przeciwników obdarowywania się w tym dniu upominkami. A przecież ten dzień to dobra okazja nie tylko na wręczenie upominku, ale też do tego, aby pokazać ludziom wokół nas, że o nich myślimy, że mogą liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Nie trzeba popadać w zakupowe szaleństwo, by sprawić komuś przyjemność. Sedno mikołajkowych upominków nie leży w ich materialnej wartości. Dzielmy się z innymi tym co mamy najcenniejszego: czasem, wiedzą, dobrym słowem, miłością, przyjaźnią, wiarą, nadzieją w lepsze jutro.  Życzmy więc sobie nawzajem tego, aby w tym trudnym czasie pandemii otaczali nas sami życzliwi ludzie oraz żebyśmy też sami umieli okazać innym zrozumienie i cierpliwość. 

   

  Wolontariusze wraz z opiekunami Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu w Gródku składają wszystkim mieszkańcom gminy i członkom społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, miłości i ogromu radości. Do życzeń dołączamy piosenkę pt. „List do Świętego Mikołaja” zaśpiewaną przez naszego wolontariusza Sebastiana Bielenia.


  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza!

   

  Święto obchodzone 5 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985r.

  Wolontariat  to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu czy bycie użytecznym. Wolontariat  to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, to wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym. Bycie wolontariuszem to nie tylko odpowiedzialność. To przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, który jej od nas potrzebuje. Najlepszą zapłatą za pracę jest uśmiech i ciepłe słowa. Każdy wolontariusz, niezależnie od zdobytego doświadczenia, nawiązania nowych kontaktów, często głębokich przyjaźni, otrzymuje „zapłatę” w postaci szacunku innych ludzi.

   

  Wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrego serca, którzy poświęcają się dla dobra innych serdecznie DZIĘKUJEMY i życzymy wytrwałości w zmienianiu świata wokół nas na lepsze!


  „Kartka dla Bartka”

   

  Nasi drodzy Uczniowie, Wolontariusze i Rodzice! Serdecznie Wam dziękujemy za włączenie się w akcję „Kartka dla Bartka”, organizowaną przez Szymonka — Dyzia Marzyciela — dla swojego kolegi Bartusia.

  Dziękujemy za kartki, rysunki, laurki i inne niespodzianki. Przesyłka została wysłana. Jeśli ktoś z Was nie zdążył przynieść kartki do szkoły, to nic się nie stało. Można jeszcze samemu wysłać, Bartek 5 urodziny ma w styczniu.

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Akcja charytatywna – „Życzenia urodzinowe dla Bartusia”

   

   

  To akcja dla osób, które mają w sobie dużo ciepła, energii, a sprawianie komuś radości jest formą spełnienia. Nasi drodzy Uczniowie, Wolontariusze i Rodzice! Zapraszamy Was do włączenia się w akcję organizowaną przez Szymonka – Dyzia Marzyciela — dla swojego kolegi Bartusia. Własnoręcznie zróbcie kartkę, narysujcie rysunek, laurkę... i wyślijcie. Rodzice będą mogli też przynieść Wasze kartki do szkoły. Przy wejściu głównym, w przedsionku,  do piątku 27 listopada będzie stało pudełko. Podzielcie się swoją energią. Sprawcie, że na 5 urodziny na twarzy Bartusia i jego rodziców zagości uśmiech.

   

  Wasz list, kartka może naprawdę zdziałać cuda. Da nadzieję i siłę do walki o zdrowie, rozproszy uczucie samotności, pozwoli na oderwanie się, choć na chwile od szarej codzienności. Wy też zyskacie! Ogromną wewnętrzną radość i poczucie spełnienia ludzkiego obowiązku wynikającego z potrzeby serca oraz świadomość, że 5-letni chłopczyk ucieszy się z faktu otrzymania od Was  kartki pocztowej. Spróbujcie! Naprawdę warto!

   

  Celem naszej akcji jest kształtowanie wrażliwości u uczniów na trudną sytuację rówieśników oraz uświadomienie im, że pomaganie może być przyjemne oraz może wiązać się z pozytywnymi emocjami. Dlatego apelujemy do rodziców, aby zachęcili swoje dzieci do udziału w akcji. 

   

  Źródło zdjęcia

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk

   


  16 XI – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

   

  Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę i wyznawaną religię. Warto kształtować tę postawę szczególnie u dzieci i młodzieży. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zaprasza do obejrzenia prac, którego tematem była "Tolerancja". Prace wykonali wolontariusze Maja Mieleszko, Maja Popławska i Jan Klimiuk. Zachęcamy też do rodzinnego oglądania filmu "Cyrk Motyli" reż. Joshua Weigel.

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk  Ogólnopolski Dzień Seniora

   

  14 listopada to szczególny dzień, święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. I choć może nie mają już tak dużej siły fizycznej, ich mądrość spowodowana doświadczeniem życia jest nieoceniona. Dbajmy więc o nich i sprawmy, aby ich święto było wyjątkowe pomimo pandemii. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu składa wszystkim seniorom dużo zdrówka pozwalającego na aktywne życie i realizację swoich marzeń i pasji. 

  Laurkę wykonał nasz młody wolontariusz Michał Ławniczuk.  Bajki od wolontariuszy!

   

  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który jest obchodzony 5 listopada, to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Wartościowe bajki i opowiadania kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto więc wybierać bajki z tzw. morałem, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Rok rocznie wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu właśnie tego dnia przeprowadzali akcję czytania książek dla młodszych kolegów i koleżanek. Niestety obecna sytuacja uniemożliwiła realizację tej akcji w formie takiej jak była prowadzona wcześniej. Dziś chcemy zaproponować wysłuchanie bardzo ciekawych i pouczających historii opartych na sytuacjach z życia codziennego, nie tylko tego szkolnego.

  Opowiadania "Kłopoty biedronki Mai", "Opowieść wróżki" i "Zły humor Piotrusia" czytają wolontariuszki z klas czwartych. Mamy nadzieję, że Kornelia, Maja, Patrycja, Wiktoria, Maja, Natalia, Eliza, Julia i Nela swoją postawą zainspirują kolegów i koleżanki do działania na rzecz innych. 

   

  Dziękujemy p. M. Wirkowskiej za pomoc przy montażu nagrań. 

   

  Zapraszamy do obejrzenia nagrań:

  Eliza, Julia i Nela zapraszają do wysłuchania bajki "Zły humor Piotrusia"

  Wiktoria, Maja i Natalia, zapraszają do wysłuchania bajki "Opowieść wróżki"

  Maja, Kornelia i Patrycja, zapraszają do wysłuchania bajki "Kłopoty biedronki Mai"

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Serce od serca 

   

   

  Projekt “Serce od serca” ma na celu zapewnienie komfortu pacjentom z rakiem piersi. Ten nowotwór atakuje wprawdzie głównie kobiety, ale występuje też u mężczyzn. Poduszki-serca są podawane pacjentom natychmiast po zabiegu, aby pomóc im w odzyskaniu sił. Naszym zdaniem terapeutyczne znaczenie ma też sama świadomość tego, że ktoś „dobrego, wrażliwego serca” poświęcił swój czas i umiejętności celem uszycia takiej poduszki. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu, w ubiegłym roku szkolnym, zorganizowało akcję szycia poduszek. Uczniowie, rodzice oraz wrażliwe na krzywdę innych osoby, uszyły kilkadziesiąt poduszek. Akcja miała być kontynuowana. Nie wszystkie poduszki zostały bowiem ukończone. W realizacji tych planów przeszkodziła niestety pandemia. Szkoda by było jednak „zmarnować” wysiłek tak wielu osób. Z tych też względów 60 poduszek zostało na początku października zapakowanych i przesłanych 13.10.2020 r. do Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Pozostałe czekają na potrzebujących. Mamy nadzieję, iż w przyszłości powtórnie weźmiemy udział w ogólnopolskim projekcie „Serce od serca”, którego koordynatorem na województwo podlaskie jest Pani Małgorzata Zbyryt.

   

  Witamy na pokładzie nowych, pełnych energii do pracy wolontariuszy!

   

  Zapraszamy do galerii zdjęć

  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk, Monika Jaroszuk
   

  Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego

   

  Pomimo tego, że wysyłamy coraz mniej tradycyjnych pocztówek, a życzenia otrzymujemy za pomocą krótkiego SMS-a, choć papierowe listy zmieniły się w dużo szybsze e-maile, to nic nie zastąpi momentu, w którym wyjmujemy ze skrzynki pocztowej kartkę, otwieramy list lub paczkę. Czasy się zmieniają. Warto jednak pamiętać o niełatwej pracy listonosza oraz o edukacyjnej roli kartki pocztowej i znaczka pocztowego. Dziś ta funkcja jest już zapomniana. Pamiętają o niej tylko te wszystkie osoby, które kiedyś zbierały znaczki oraz pocztówki. Nauczyciele postanowili o tym wszystkim przypomnieć. Z tych też względów 9 października, w ramach obchodów Światowego Dnia Poczty i Znaczka Pocztowego, ogłoszono w szkole akcję projektowania znaczków pocztowych. Wzięli w niej udział uczniowie z klas I-IV.

  Tak jak znaczki wydawane przez Pocztę Polską, które edukują, przypominają np. o najważniejszych wydarzeniach i postaciach, upamiętniają wielkie rocznice, tak znaczki zaprojektowane przez naszych uczniów zachęcają wszystkich do dbania o swoje zdrowie np. poprzez prawidłowe odżywianie się. 

  Najciekawsze prace dedykujemy wszystkim pocztowcom i przesyłamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i zadowolenia z pracy. 

   

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

   

  Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska, Ewa Zielińska  Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego 

   

   

  Zdrowie na znaczkach pocztowych to Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.

  Warto o tym dniu pamiętać. Chcąc uczcić ten dzień, proponujemy wszystkim chętnym uczniom/klasom, aby zaprojektowali znaczki pocztowe o tematyce zdrowej żywności: owoce, warzywa lub produkty mleczne. Najlepsze prace będą wyeksponowane w formie wystawy na holu na parterze szkoły. Technika i forma prac dowolna.

   

   

  Koordynatorzy: 

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata  Wirkowska, Ewa Zielińska


  Nakrętki dla Krzysia

   

  Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wznawiamy akcję zbierania nakrętek dla Krzysia Badowiec z Białegostoku, który choruje na mukowiscydozę. To bardzo ciężka wielonarządowa i wyniszczająca organizm choroba, na którą nadal nie wynaleziono leku. 

   

  Każdy, kto chce wspomóc naszą akcję, proszony jest o pozostawienie nakrętek w wejściu do szkoły w przeznaczonym do  tego pojemniku lub u dyżurującej Pani sprzątającej.  

  Bądź ECO i wkręć się w pomaganie.

   

  Więcej informacji na temat Krzysia znajdziecie na jego profilu na FB 

   

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu


  Wolontariat ma sens i daje dużo radości!

   

  Wolontariat to bezinteresowna pomoc innym oraz możliwość  spojrzenia na życie swoje oraz innych z perspektywy osoby potrzebującej pomocy, a także dostrzeżenia, że dawanie ma sens i może dać dużą radość. 11 września podczas występu Kabaretu „Widelec” najmłodsi wolontariusze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu uczestniczyli w akcji charytatywnej na rzecz Kubusia z Hajnówki. Kubuś  choruje na SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Aby wyzdrowieć, musi zebrać ponad 10 milionów złotych. https://www.siepomaga.pl/kubus

  Dziękujemy, że tego dnia byliście z nami i wsparliście akcję (puszka nr 554 – 200,76 zł, puszka nr. 555 – 179,81 zł. Razem 380,57 zł).

   

  Dziękujemy naszym wolontariuszom Natalii, Jakubowi i Szymonowi oraz rodzicom p. Małgorzacie i p. Monice za poświęcony czas i zaangażowanie.

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

   

  Opiekunowie SzKMW

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk  Zapraszamy do lektury najnowszego wydania biuletynu Fundacja „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci. Znajdziecie w nim wiele niezwykłych i wzruszających historii, opowiedzianych przez Rodziny, Pracowników i Przyjaciół Fundacji.

   

  Biuletyn Fundacja „Pomóż Im” 1(10)/2020

   

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  „Wolontariat” na znaczkach pocztowych!

  Zapraszamy do obejrzenia 800 prac, wśród których jest też praca naszego ucznia Sebastiana Karczemnego, nadesłanych na konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską S.A. Tegoroczna edycja konkursu organizowana była pod hasłem „Wolontariat”. https://oczamimlodych.pl/index.php?m=pk

  Celem konkursu była promocja i przybliżenie młodzieży idei wolontariatu, oraz zachęcanie jej do aktywnego angażowania się w pomaganie potrzebującym wsparcia: ludziom, zwierzętom, przyrodzie.
  Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk.


  Akcja GaszynChallenge Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Gródku!

   

   

  Wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu w Gródku wraz z opiekunami i rodzinami włączyli się do akcji charytatywnej dla Kubusia.

   

  Serdecznie dziękujemy za nominację dla Przedszkole Samorządowe w Gródku. My oczywiście wyzwanie podjęliśmy i z całego serca wsparliśmy Kubusia z Hajnówki

   

  #GaszynChallenge to internetowe wyzwanie, którego celem jest pomoc potrzebującym.

   

  Zasady wyzwania są bardzo proste - osoby/instytucje nominowane mają 48h na wykonanie zadania (10 przysiadów lub 10 pompek), nagranie filmiku i wrzucenie do sieci, każdy może nominować do wykonania zadania minimum 3 kolejne osoby/instytucje.

   

  Ci, którzy podejmą wyzwanie i wykonają ćwiczenia wpłacają na konto Kubusia 5zł, natomiast "leniuszki" płacą 10 zł.do skarbonki

  Zbiórka dla Kubusia prowadzona jest na stronie https://www.siepomaga.pl/kubus

   

  Do wykonania zadania Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu nominuje:

  - Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacja Nowa Wola

  - Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

  - Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci

   

  Serdeczne podziękowania dla Michała Ostrowieckiego za pomoc w nagraniu i montażu naszego wyzwania.


  Cele i zasady konkursu plastycznego "Jesteśmy sobie potrzebni" zorganizowanego przez Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci zostały zrealizowane.
  1Popularyzowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży w kontekście działalności dobroczynnej,
  2. Rozwijanie wyobraźni, uwrażliwienie na piękno,
  3Kształtowanie i promowanie bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym, cierpiącym,
  4Rozwijanie otwartości, empatii i wrażliwości społecznej,
  5Kształtowanie postaw wolontaryjnych u dzieci i młodzieży,
  6Propagowanie idei hospicyjnej poprzez kampanię „Pola Nadziei”.
  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!
  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  Wyniki konkursu  Otrzymaliśmy kolejne, miłe podziękowanie od Fundacji Pomóż Im.

  Akcja „Pyszne pączki prosto do rączki – słodki smak pomocy”, koordynowana przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu, po raz kolejny pokazała, że nasza szkolna społeczność oraz nasi darczyńcy zawsze chętnie niosą pomoc potrzebującym.

  Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że mogliśmy Was wesprzeć.


  JESTEŚMY SOBIE POTRZEBNI! Zakwitły żółte żonkile na polach ludzkich serc…
  Zapraszamy do obejrzenia pracy Sebastiana Karczemnego, która zdobyła I
  miejsce w konkursie plastycznym „Jesteśmy sobie potrzebni” w kategorii klas IV - VI. https://www.youtube.com/watch?v=HKUm4meO9OU

  Konkurs zorganizowała Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci w ramach X edycji Kampanii Społecznej „Pola Nadziei” 2019/20.
  Zachęcamy Wszystkich do wspierania Fundacji „Pomóż Im”. Podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodziny potrzebują nas.

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  Wyniki konkursu plastycznego „Jesteśmy sobie potrzebni” 

   

  Znamy już wyniki konkursu plastycznego „Jesteśmy sobie potrzebni” zorganizowanego przez Fundację „Pomóż Im” w ramach X edycji Kampanii „Pola Nadziei” 2019/20 Z przyjemnością informujemy, że 2️ uczniów naszej szkoły zajęło 1️ miejsca, Natalia Zastocka w kategorii klas I-III oraz Sebastian Karczemny w kategorii klas IV-VI. Wyróżniono również pracę Igora Konończuka z klasy szóstej Wszystkim serdecznie gratulujemy, jesteśmy z Was bardzo, bardzo dumni

  Wyniki konkursów X Edycji Kampanii

   

  Celem konkursu było między innymi kształtowanie i promowanie bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym i cierpiącym, rozwijanie otwartości, empatii i wrażliwości społecznej oraz kształtowanie postaw wolontaryjnych u dzieci i młodzieży.

  Zachęcamy wszystkich do wspierania Fundacji "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci i włączenia się w akcję Pola Nadziei 2020 on-line. Podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodziny potrzebują nas!

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk


  „Tulipany Mocy”

   

  Stowarzyszenie Pro Salute zaprasza do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Tulipany Mocy”  na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową oraz do konkursu plastycznego i literackiego „DMD – Dzieci Mogą Dużo”. 

  Dystrofia jest chorobą genetyczną. Z powodu m.in. braku białka – dystrofiny, która stabilizuje mięśnie – ulegają one stopniowemu uszkodzeniu, powodując postęp choroby. Skutkuje to problemami z samodzielnym poruszaniem się, pacjenci wymagają opieki, rehabilitacji. Można spowolnić postęp choroby, ale nie można jej zatrzymać. Podczas inaugurującej akcję konferencji w Białymstoku lekarze informowali, że na dystrofię Duchenne'a zapada jedno na 3,5 tys. dzieci. Chorują głównie chłopcy. 

  Zapraszamy do udziału w akcji i konkursie. 

  Regulamin konkursu 

   

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  KONKURS! WOLONTARIAT NA ZNACZKACH POCZTOWYCH

   

  Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-19 lat do udziału w konkursie plastycznym na projekt znaczka pocztowego „Świat oczami młodych” organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska i Pocztę Polską S.A

  Celem konkursu jest promocja i przybliżenie młodzieży idei wolontariatu, oraz zachęcanie jej do aktywnego angażowania się w pomaganie potrzebującym wsparcia: ludziom, zwierzętom, przyrodzie. Stworzone prace mają pomóc w zwiększaniu świadomości społecznej na temat wolontariatu i jego roli w życiu ludzi oraz budowaniu postaw altruistycznych.

   

  JAK MA WYGLĄDAĆ PRACA KONKURSOWA?

  Praca powinna być ilustracją do hasła "Wolontariat".

  FORMAT:

  A4 (29,7 cm szerokości i 21 cm wysokości) w orientacji poziomej.

  TECHNIKA:

  pracę należy wykonać ręcznie na papierze, dowolną techniką, która nie będzie przestrzenna, np. farbami, kredkami, ołówkiem itp. Praca musi dać się zeskanować.


  CO MOŻNA WYGRAĆ?

  Prace poddane zostaną ocenie Komisji Sędziowskiej, która przyzna 3 nagrody główne oraz 10 wyróżnień. Łączna wartość nagród wynosi 10 000 złotych! Dodatkowo trzy najlepsze projekty wraz z nazwiskami ich autorów znajdą się na znaczkach wydanych w nakładzie 100 tys. egzemplarzy.

   

  Prace składamy w sekretariacie szkoły do 1 czerwca 2020 roku do godz. 12.00 Szkolna komisja wyłoni trzy najlepsze prace, które zostaną przesłane organizatorom konkursu ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH.

   

  Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Dziecka.

  Więcej informacji:

  Ulotka informacyjna o konkursie

  https://oczamimlodych.pl/pliki/do_pobrania/SOM-4_ulotka.pdf?fbclid=IwAR1XveD-MbujyXNJytuXH_AniqUhaMFtrLLgCtx8z44HzJSCOv1lOGDy_dc

   

  Zanim przystąpisz do pracy: sprawdź jak zaprojektować znaczek?

  https://oczamimlodych.pl/pliki/do_pobrania/SOM-4_wytyczne_autorzy.pdf?fbclid=IwAR2f8l-P-f2IYii4UXGucTmUB-KpeEUS7Yo9tRZgUg5kOzNuKwiramAD6KE

   

  Prawidłowo przygotowana praca, błędnie przygotowane prace

  https://oczamimlodych.pl/pliki/do_pobrania/SOM-4_przyklady_blednych_prac.pdf?fbclid=IwAR10SXEJC6bdGn39pu4P09f3y3YumWMDVnY4_8gonELlRwE8QWC_uNkYwbA

   

  Wskazówki dla projektanta

  https://oczamimlodych.pl/pliki/do_pobrania/SOM-4_wskazowki_dla_projektanta.pdf?fbclid=IwAR0Ulb33RfFydCiW8-3VkTk7x68xIeHU-OK-VfaNQRLbbfjHtX0z6CeDEak

   

  Regulamin konkursu

  https://oczamimlodych.pl/pliki/do_pobrania/SOM-4_regulamin_zalaczniki.pdf?fbclid=IwAR2Hpl560jXSGfCGatJesNFI2o75svYnEiZuvQEGya30gK1d8qWpMhSbpKo

   

  Szkolni koordynatorzy konkursu: Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin  Filmy o wartościach

   

  Poważnym problemem jest brak akceptacji samego siebie oraz brak poczucia własnej wartości. Zapraszamy do obejrzenia krótkometrażowego filmu fabularnego "Cyrk Motyli" w którym debiutował Nick Vujicic. Cytat z filmu "Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwycięstwo".

  Opiekunowie Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk 

  Życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy

   

  Pragniemy złożyć najlepsze, z głębi serca życzenia.

  Wysyłamy Wam własnoręcznie zrobioną kartkę przez przyjaciela Fundacji.

  Niech ten niezwykły czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego napełni Wasze serca radością, pokojem i wzajemną życzliwością.

  Dominika Chimkowska

  Koordynator Wolontariatu i Kampanii "Pola Nadziei".

   

  My również życzymy Wszystkim, aby te święta wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

   

  Zapraszamy Państwa do odwiedzania strony https://pomozim.org.pl/ i Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci, gdzie można śledzić aktualne działania naszej zaprzyjaźnionej Fundacji „Pomóż Im”.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  Międzynarodowy Dzień Zespołu Downa

   

  21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. 

  Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, ze względu na nazwę zaburzenia - trisomia 21. To właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów powoduje występowanie tej wady genetycznej. 

  Na znak tolerancji i solidarności z osobami z trisomią 21 chromosomu Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zaprosiło do akcji KOLOROWEJ SKARPETKI! Po raz kolejny pokazaliśmy, że różni nas tak niewiele, jeden dodatkowy chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka.

   

  Facebook

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  Matma jest super!


  Nasza wolontariuszka Karolina Bułatowicz wyróżniona w Powiecie Białostockim

   

  Miło nam poinformować, że Karolina Bułatowicz weszła do Wspaniałej Ósemki najlepszych wolontariuszy w Powiecie Białostockim. 

  Karolina swoją przygodę z wolontariatem rozpoczęła w klasie czwartej i jak napisała „Mimo, że ten rok jest moim ostatnim w szkole, w której działa wolontariat do którego należę, już jestem pewna, że nie skończy się tu moja przygoda z pomaganiem, ponieważ daje mi to dużo satysfakcji i możliwość spotykania z ludźmi, którzy mają dobre serca. Nie martwię się również o "następców". Staram się na każdym kroku zachęcać młodszych wolontariuszy do działania: wiem ile może dać praca charytatywna, dlatego chcę, żeby jak największa liczba osób mogła/ poczuć tą niezwykłą dumę z wykonanej pracy oraz przekazywać tą wspaniałą ideę dalej”. Karolinie gratulujemy wyróżnienia. Gratulujemy też Gabrieli i Oli udziału w konkursie. Dziękujemy za  zaangażowanie wszystkim pozostałym, wspaniałym wolontariuszom z naszej szkoły.

  Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.powiatbialostocki.pl  

  Zdjęcia przekazane przez p. Martę Kamińską z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Białymstoku - serdecznie dziękujemy.

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk


  Eliminacje powiatowe XV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”

   

  W Szkole Podstawowej w Gródku od lat aktywnie działa Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu. Aktywne koło a zatem i aktywni wolontariusze. Są to młodzi ludzie chętni do współpracy, podejmowania decyzji, niejednokrotnie bardzo trudnych, rozwiązywania problemów, planowania i dotrzymywania terminów, zarządzania czasem i innymi dobrami, rozliczania siebie i innych z zadań, których się podjęli. Nasi wolontariusze są zdolni do reagowania na nowe wyzwania  społeczne, kulturowe, religijne, organizacyjne i materialne. Nie można też przecenić takich wartości jak empatia, odpowiedzialność za siebie i drugiego człowieka, szacunek dla innych, zrozumienie,  i wreszcie tolerancja o potrzebie, której tak wiele się mówi. 

  5 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyły się eliminacje powiatowe XV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Szkoła, zgodnie z regulaminem, mogła  zgłosić tylko trzech wolontariuszy. W tym roku naszymi reprezentantami były uczennice klas ósmych: Aleksandra Woronowicz, Karolina Bułatowicz i Gabriela Chwojko. Dziewczyny godnie reprezentowały wszystkich wolontariuszy naszej szkoły. Konkurencja była bardzo duża. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

   

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk


  Słodka pomoc dla rodziny

   

  Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Panie Kucharki, Mieszkańcy Gminy Gródek, właściciele Gródeckich firm - akcja jeszcze trwa, ale wyobraźcie, że przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszyscy Jesteście Cudowni - takich jak Wy nie ma nikt na całym świecie. Stanęliście na wysokości zadania i już wiemy, że pieniądze dziś zebrane napewno pomogą odciążyć Rodzinę Olejnik w tych ciężkich chwilach. Poniżej uchwycone w biegu fotografią darowizny od Roman Bućko i Małgorzata Tryznowska z Moja Słodka Pasja. Nie zdążylismy uchwycić 100 pączków od Jarosław Bokwa i wszystkich innych wypieków, które przynieśliście na tę cudowną akcję. Chylę czoła dla Wszystkich Was, bo takich jak Wy Wszyscy nasi Najwspanialsi Gródczanie nie ma ani jednego w innych wsiach, miastach i miasteczkach. Po zakończonej akcji przekażę Wam Wszystkim informację o zebranej kwocie.

  Z ukłonami w Waszą stronę - Ewa Markowska, przewodnicząca Rady Rodziców SP Gródek

   

  Źródło: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Part. M i A Chrzanowskich w Gródku


  „Pyszne pączki prosto do rączki – słodki smak pomocy”

   

  20 lutego w Tłusty Czwartek w naszej szkole wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu przeprowadzili akcję charytatywną „Pyszne pączki prosto do rączki – słodki smak pomocy”. Tego dnia znowu udowodniliśmy, że nasi uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i wielu wspaniałych ludzi lubią się dzielić, dają coś od siebie i wspierają akcje charytatywne. Z całego serca dziękujemy za udział. Dochód z akcji w kwocie 726,00 złotych wpłaciliśmy na konto Fundacji „Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci.

   

  W imieniu potrzebujących dzieci oraz działającej na ich rzecz fundacji serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację akcji na terenie szkoły. Dziękujemy Oli, Wiktorii, Mikołajowi z klas ósmych, Wiktorii i Gabrysi z klasy szóstej oraz Magdalenie i Wiktorii z klasy siódmej. Jest nam bardzo miło, że coraz więcej młodszych uczniów chce pomagać. Przykładem jest Maja z klasy drugiej,  Michał, Szymon, Sebastian, Sandra, Eliza, Nela, Julia z klasy trzeciej, Patryk i Michał z klasy czwartej. Dziękujemy rodzicom p. Barbarze Kułakowskiej, p. Monice Popławskiej oraz p. Marcie Sokołowskiej za pomoc i wsparcie.

  Szczególne podziękowania kierujemy do darczyńców wyjątkowych pączków, naszej zaprzyjaźnionej, przesympatycznej, przepysznej, z szerokim zakresem usług Ciastkarni Jarosława Bokwy i Pani Krystyny Łabędzkiej – Bokwy.  

  Bardzo dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć :) 

   

  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk, Monika Jaroszuk  Zabawa choinkowo-walentynkowa

   

  W piątek 14 lutego w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbyła się zabawa choinkowo – walentynkowa zorganizowana przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” w Gródku oraz dzieci z klas I-V szkoły podstawowej. Przy dźwiękach muzyki, którą zapewnili Mikołaj Kałajtan, Krystian Szeląg, Mateusz Sakowicz i Mateusz Gabiec wyśmienicie bawili się wszyscy uczestnicy. Wesołe i radosne zabawy poprowadzone przez nauczycieli panie: Marię Abramowicz, Bożenę Gąsowską, Ewę Klimowicz, Katarzynę Kokieć i Barbarę Konończuk wywołały uśmiech na twarzach nie tylko dzieci ale też i dorosłych. Dzieci były zachwycone mini fotobudką zorganizowaną przez p. Annę Grześ i p. Małgorzatę Wirkowską. Uczestnicy zabawy mogli liczyć też na malowanie twarzy według życzenia, które spełniała p. Alicja Malewska. Wolontariusze: Aleksandra Woronowicz, Wiktoria i Maja Łukaszuk, Julia i Michał Martyniuk, Sandra Mieleszko, Gabriela Hryhorowicz, Karolina Bułatowicz, Nikola Śliżewska, Kinga Litwińczuk, Daria Bakanacz, Marta Gryc, Wiktoria Gogiel, Klaudia Białous i Kornelia Kondrusik z pełnym zaangażowaniem pomagali w przeprowadzeniu zabaw oraz pracowali w kąciku balonowym. Rodzice ze stowarzyszenia, nauczyciele i wolontariusze zapewnili przepyszny słodki poczęstunek i zdrowe soki dla utrudzonych tańcami i zabawami dzieci. Po godzinnej zabawie można było zjeść przepyszną pizzę (Wiejską i Margheritę) ufundowaną przez naszą cudowną i niezawodną p. Basię Kułakowską, właścicielkę Zajazdu przy Granicy. Czas zabaw i atrakcji minął szybko. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Na zakończenie zabawy choinkowo – walentynkowej dzieci ze Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” otrzymały duże, przytulne, pluszowe misie podarowane przez wspaniałą p. Dorotę Wildowicz. 

  Serdecznie dziękujemy p. Ewie Zielińskiej za przygotowanie walentynkowych dekoracji, p. Jerzemu Rożko, nauczycielom i wolontariuszom za pomoc  w wystroju sali, p. Annie Grześ i p. Małgorzacie Wirkowskiej za fajne ujęcia i prześliczne zdjęcia  oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby zabawa zorganizowana po raz trzeci na długo pozostała w pamięci wszystkich uczestników.

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

  Fotorelacja z Zabawy choinkowo-walentynkowej 2020 cz. 1

  Zabawa choinkowo - walentynkowa cz. 2

  Foto budka z Zabawy choinkowo-walentynkowej 2020 cz. 1

   

  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk


  Szkolny wolontariat podczas 28 finału WOŚP

  W niedzielę 12 stycznia odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny uczniowie z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu aktywnie włączyli się do tej ogólnopolskiej akcji.
  Piętnastu wolontariuszy zgłosiło się do Szefa Sztabu nr 5187 p. Magdaleny Łotysz i zostało zarejestrowanych w Gminne Centrum Kultury w Gródku. Nieletni wolontariusze wraz z rodzicami kwestowali m.in. w Gródku, Bobrownikach, Mostowlanach, Jałówce, Zarzeczanach i Waliłach - Stacji. Celem tegorocznej zbiórki było zdobycie środków finansowych dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej.

  Wszystkim wolontariuszom i ich rodzicom DZIĘKUJEMY za ich wspaniałą pracę.  

  Darczyńcom dziękujemy za datki i życzenia udanej zbiórki.
  Alina Gościk

  Kiermasz słodkości z dobrym uczynkiem 
  Charytatywność, wolontariat, pomoc i zrozumienie dla drugiego człowieka to działania, które przynoszą niezwykle duży pożytek dla osób w potrzebie. Ważna jest tutaj zarówno pomoc finansowa, jak i świadomość tego, że są ludzie, którzy chcą nam pomóc. Jest to niewątpliwie zastrzyk nadziei, wiary i miłości. Są to trzy elementy dające siłę do walki. Pomaganie innym wcale nie musi być kosztowne. Nie musimy też być bogatymi filantropami, by zrobić dla innych coś dobrego. Każda złotówka przybliża wolontariuszy i darczyńców do osiągnięcia celu jakim jest pomoc innym. Dzisiejszego dnia odbyła się słodka akcja „Kiermasz słodkości z dobrym uczynkiem” dla Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci.
  Chęcią bezinteresownej pomocy i wielką potrzebą drugiego człowieka oraz życzliwością wykazały się osoby, które przyniosły na kiermasz przepyszne słodkości oraz przekazały środki higieniczne. Serdecznie dziękujemy: Wiktorii, Kasi i p. Izabeli Bilkiewicz, Sebastianowi i p. Marcie Bielenia, Mateuszowi i p. Justynie Sakowicz, Wiktorii, Mai i p. Marcie Łukaszuk, Julii, Pawłowi i p. Sylwii Kozłowskiej, Sarze i p. Annie Karpowicz, Wiktorii, Natalce i p. Annie Gogiel, Weronice, Tomkowi i p. Katarzynie Kondraciuk, Julii, Michałowi i p. Agnieszce Martyniuk, Mai i p. Agnieszce Wojcieszuk, Michałowi i p. Iwonie Gabiec, Patrycji i p. Dorocie Gryko, Sebastianowi Karczemnemu, Mikołajowi Kałajtan oraz pozostałym wspaniałym darczyńcom.
  Całe przedsięwzięcie byłoby niemożliwe bez młodych wolontariuszy: Aleksandry Woronowicz, Wiktorii Łukaszuk, Mateusza Sakowicza, Mai Wojcieszuk. Julii Kozłowskiej, Sebastiana Karczemnego, Michała Gabiec, Wiktorii Gogiel oraz nowych wolontariuszek z klas trzecich Julii Borawskiej i Sandry Kulikowskiej.
  Pomaganie daje radość i nadaje sens. Jest to ścieżka dająca możliwość rozwoju, szerszego spojrzenia na życie a nawet odpowiedzenia sobie na najważniejsze w życiu pytania. Niewiarygodne? Sprawdźcie sami. Zapraszamy wszystkich chętnych do aktywnego działania w Szkolnym Kole Młodszego Wolontariatu. Im więcej nas będzie tym lepiej. Razem możemy zmieniać ten świat na lepszy.
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  „Czynienie dobra na rzecz braci mniejszych, zmienia świat na lepszy, a o takim świecie marzy każdy z nas”

  Wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia akcji serdecznie dziękujemy.


  Wolontariusze WOŚP przeszli szkolenie!

   

  W związku ze zbliżającym się 28. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Kierownik Posterunku Policji w Gródku spotkał się z wolontariuszami - uczniami naszej szkoły, którzy zarejestrowali się w Gródeckim Sztabie WOŚP oraz ich opiekunem. W trakcie spotkania aspirant sztabowy Grzegorz Bazyluk udzielił wskazówek dotyczących bezpieczeństwa niepełnoletnich wolontariuszy, ich opiekunów prawnych i darczyńców, zwrócił uwagę na potencjalne zagrożenia oraz jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia np. gdy zostaniemy napadnięci. Wyjaśniono zebranym, aby unikali miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, chodzili grupami z osobami dorosłymi i w miarę możliwości nie wdawali się w długie dyskusje z obcymi. Zaakcentowano, że w sytuacji niebezpiecznej wolontariusz powinien poprosić o pomoc w pierwszej kolejności patrol policyjny lub dzwonić na numer alarmowy 112. Szczególnie podkreślono potrzebę noszenia elementów odblaskowych.

   

  Przypomnijmy jak rozpoznać bohaterów w styczniową niedzielę:

  1. Wolontariusz nie ma focha 

  2. Wolontariusz jest zawsze uśmiechnięty

  3. Wolontariusz prosi o wsparcie akcji, ale nie narzuca się

  4. Wolontariusz nigdy nie jest sam

  5. Wolontariusz zawsze ma identyfikator, na którym znajduje się jego nazwisko, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora i zdjęcie

  6. Wolontariusz posiada puszkę z takim samym numerem jak na identyfikatorze 

  7. Wolontariusz posiada serduszka 

   

  Zachęcamy do śledzenia 28. Finał WOŚP w Gródku Gródeckiego Sztabu WOŚP i czynnego udziału w akcji.

  Alina Gościk

   


  "Razem na Święta"

  Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zaprosił wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz polskie szkoły za granicą do udziału w przedświątecznej akcji "Razem na Święta". Celem akcji jest zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

  W ramach tego przedsięwzięcia nasi najstarsi wolontariusze z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z młodszymi uczniami, swoimi następcami, oraz nauczycielami przygotowali świąteczne kartki z życzeniami, które zostaną przekazane dla podopiecznych Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza oraz Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej " Lepsze Jutro" w Gródku.

  Serdecznie zapraszamy też wszystkie Dzieci wraz z Rodzicami do udziałuw zbiórce na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska w Białymstoku. Można podarować: mokrą karmę, obroże, smycze, preparaty witaminowe, preparaty od kleszczy, stare koce, ręczniki i prześcieradła. Podarowane rzeczy przynosić można do sali nr, 9, 12s lub 203.
  Zbiórka trwa od 16 grudnia do 20 grudnia.

  W styczniu odbędzie się również słodki kiermasz na rzecz Fundacji "Pomóż Im" w Białymstoku.
  Serdecznie ZAPRASZAMY i DZIĘKUJEMY

  Koordynatorzy: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Joanna Ostapczuk, Katarzyna Kokieć, Ewa Zielińska.


  W ramach akcji ogłoszonej przez MEN "Razem na Święta" zapraszamy Wszystkich uczniów, rodziców i przyjaciół zwierząt do pomocy w zbiórce najpotrzebniejszych podarunków na rzecz bezdomnych zwierząt ze schroniska w Białymstoku.

  „Bogatym nie jest ten co posiada, lecz ten co daje” Jan Paweł II
  6 grudnia przedstawiciele Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunem p. Aliną Gościk uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Gminy Gródek. Wolontariuszki Gabriela Chwojko i Marta Gryc w formie prezentacji multimedialnej przedstawiły sprawozdanie z podjętych przez koło inicjatyw w 2019r.
  Dziękujemy przewodniczącej komisji za zaproszenie.

   

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza!

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to wspaniała okazja do pokazania całej społeczności szkolnej tego, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych. To również doskonały moment dla samych wolontariuszy, którzy mogą pochwalić się zrealizowanymi działaniami, a przez to zachęcić do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Taki był cel zorganizowanego 5 grudnia w szkole apelu. W jego trakcie wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu zreferowali ideę samego wolontariatu oraz przedstawili sprawozdanie z podjętych inicjatyw w roku 2019 w formie prezentacji multimedialnej. Rozdane zostały wolontariuszom dyplomy. W szkole działa również wolontariat europejski. Wolontariusze z różnych krajów m.in. Rosji, Turcji, Hiszpanii opowiedzieli o swojej pracy i pasjach. Udowodnili, że warto uczyć się języków obcych żeby poznawać świat. Otrzymali oni symboliczne upominki.

  A. Gościk, M. Jaroszuk, B. Gąsowska, J. Ostapczuk.

   


   

  Świąteczna Zbiórka Żywności

   

  29 - 30.11.2019 r. przy współpracy z Bankiem Żywności Suwałki - Białystok i sklepem „Lewiatan” odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności.  Akcję przeprowadzili wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Gródku. Dzięki  ofiarności mieszkańców naszej gminy mogliśmy zebrać 192,02 kg żywności. Zostanie ona przekazana potrzebującym rodzinom w naszej gminie. Serdeczne podziękowania za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki składam wolontariuszom: Aleksandrze Woronowicz, Gabrieli Chwojko, Weronice Kondraciuk, Julii Markowskiej, Karolinie Bułatowicz, Julii Martyniuk,  Julii Popławskiej, Kamili Pawlak, Wikrorii Gogiel, Małgorzacie Serafin i Bartoszowi Kochanowicz.

  opiekun -  Joanna Ostapczuk

   

            „Szycie OD Serca” w Szkole Podstawowej w Gródku!
  Pomoc, wsparcie, empatia, altruizm to słowa, które szczególnie w okresie przedświątecznym, odmieniane są przez wszystkie przypadki. Wsparcie dla drugiego człowieka można nieść w bardzo różny sposób. Przy tym nie jest ważne, czy działanie dotyczy drobnej czynności, czy dotyka realizacji wielkiego przedsięwzięcia charytatywnego. Dla człowieka cierpiącego, będącego w potrzebie każdy nawet najdrobniejszy, z naszego punktu widzenia, gest ma ogromne znaczenie i może się przyczynić do zmiany całego życia. Może przynieść ulgę w bólu, a nawet pomóc w powrocie do zdrowia. Konieczne jest dostrzeżenie potrzeby innego człowieka i odpowiednia jego interpretacja.
  W poniedziałek 25.11.19 roku odbyła się w naszej szkole akcja charytatywna „Szycie OD serca” w ramach projektu „Serce od serca”. Ten ogólnopolski projekt polega na szyciu poduszek w kształcie serca, które wspierają rehabilitację pacjentów po mastektomii na każdym etapie – zarówno zaraz po operacji, jak i wtedy, gdy operacja była wcześniej.
  Tego dnia, w sali numer 5, spotkała się grupa wspaniałych, bezinteresownych i wrażliwych ludzi w różnym wieku. Dzięki wielkim sercom i „sprawnym palcom” powstało aż 150 poduszek. Szkolenie szycia oraz tkanina została dostarczona przez p. Małgorzatę Zbyryt, koordynatora akcji w województwie podlaskim. Silikonowy wkład w ilości 28 kilogramów został zakupiony za środki przekazane przez dyr. p. Annę Grycuk i nauczycieli p. Aleksandra Karpiuka, p. Ewę Zielińską, p. Barbarę Konończuk, p. Ilonę Łukoszyk, p. Monikę Jaroszuk i p. Alinę Gościk. Pan Wiktor Kokieć niedpłatnie przywiózł z Białegostoku zakupione cztery worki silikonowego wkładu. Klasa Vc wraz z wychowawczynią p. Barbarą Konończuk nie mogła uczestniczyć w akcji, lecz chciała mieć swoją „cegiełkę” i przekazała swoje wcześniej uszyte poduszeczki od serca. Wszystkim serdecznie dziękujemy.


  Koordynatorzy szkolnej akcji: Alina Gościk, Ewa Zielińska, Monika Jaroszuk, Emilia Artemiuk.

                               Dzień Pluszowego Misia!
  Kto z nas nie miał w dzieciństwie swojej ukochanej pluszowej zabawki, takiej, bez której nie można było zasnąć? 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel wszystkich dzieci, zarówno tych małych, jak i tych starszych, oraz najmilsza przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od kilkunastu lat. Po raz pierwszy w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia. W naszej szkole obchodzimy je od dwóch lat. Tego dnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu czytali młodszym uczniom i przedszkolakom książki, których bohaterami są misie. W klasach I-III powstały piękne prace plastyczne poświęcone tej właśnie maskotce. Chętni uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki wprowadzając w ten sposób nastrój ciepła, dobra i delikatności.
  Koordynatorzy: Alina Gościk, Maria Abramowicz, Anna Grześ, Monika Jaroszuk.

  Spotkanie środowiskowe z dr Pawłem Grabowskim

  „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje.”
  papież Franciszek

  Czy można być świętym we współczesnym świecie? Teraz przecież mamy XXI wiek i cuda się nie zdarzają. Otóż… Można być świętym wypełniając kompetentnie swoją pracę, działając na rzecz dobra wspólnego, wyrzekając się swoich interesów osobistych, dbając o innych. Można być świętym pomagając bezinteresownie potrzebującym, biednym, starszym i chorym, dając nadzieję tym, którzy jej nie mają. Trzeba chcieć wybić się ponad pustkę duchową wszechobecnego konsumpcjonizmu. Jedną z dróg może być wolontariat. Samo to pojęcie znane jest od niedawna. Jednakże wolontariusze działali od zawsze. Przykładem mogą być święci Kosma i Damian, lekarze leczący darmo „biezsrebrenniki”. O tym wszystkim mówił doktor Paweł Grabowski z Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. Spotkanie z panem doktorem odbyło się w naszej szkole w izbie tradycji. Obecna była na nim młodzież, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, ale również rodzice i dziadkowie naszych wolontariuszy, przedstawiciele stowarzyszenia Aktywny Senior z Gródka, Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej " Lepsze Jutro" w GródkuAlebabki Sluczanka, Koła Gospodyń Wiejskich z Gródka oraz Sołectwo Wiejki i Kołodnego. Pan doktor zachęcał wszystkich do pomagania. Nadmienił, iż wolontariat szkolny odgrywa ważną rolę gdyż uwrażliwia dzieci na potrzeby innych, a przecież to właśnie młodzi ludzie w przyszłości będą lekarzami, pielęgniarkami i będą się opiekować nami na starość lub też w chorobie. Zadano panu doktorowi wiele ciekawych, ważnych, a nawet trudnych pytań na temat przemijania, cierpienia oraz problemów z finansowaniem opieki paliatywnej w Polsce. Pan doktor Paweł Grabowski marzy o budowie hospicjum stacjonarnego w Makówce koło Narwi. Jest to duże przedsięwzięcie wymagające wielu środków finansowych. Cały czas poszukuje on sponsorów. Wszyscy możemy nimi zostać poprzez np. kupienie książki „Dziadek Franek” autorstwa właśnie pana doktora Pawła Grabowskiego. Pozwala ona oswoić się dzieciom z przemijaniem i śmiercią.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Anna Kondratowicz, Małgorzata Wirkowska

  „Bo w człowieku jest serce, a w nim ukryte dobro i radość. Serce jest jedno i wielkie, tam się rodzi wszystko co dobre”
  W niedzielę 3 listopada przedstawiciele Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunem i rodzicami wzięli udział w Turniej charytatywny w Gródku zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Gródku. Wolontariusze wraz z rodzinami brali aktywny udział w rozgrywkach piłki nożnej oraz pomagali w sprzedaży słodkości. Wszyscy spisali się, jak zwykle, na złoty medal.
  Wolontariusze, którzy wzięli udział w tak szczytnej akcji pomogli potrzebującej rodzinie - matce, która znalazła się w trudnej sytuacji życiowej oraz jej osieroconym córeczkom – Nadii i Lenie.
  Wszystkim wolontariuszom i rodzicom z całego serca dziękuję za zaangażowanie.
  Alina Gościk

  "Pola Nadziei" w Narwi
  22 października z inicjatywy Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza wolontariusze z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunem i rodzicem oraz dyrekcją, uczniami i nauczycielami z Narwi zasadzili przed Szkołą Podstawową w Narwi cebulki żonkili. Akcja odbyła się w ramach jesiennej edycji ogólnopolskiego programu “Pola Nadziei”. "Pola Nadziei" to ogólnoświatowa i ogólnopolska akcja edukacyjno-charytatywna na rzecz hospicjów, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej, edukacji dotyczącej opieki nad osobami chorymi i propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego, człowieka. Tworząc „Pola Nadziei” – sadząc żonkile – zwracamy uwagę na obecność w społeczeństwie osób, które potrzebują wsparcia paliatywnego.
  Po zasadzeniu żonkili dr Paweł Grabowski opowiedział o Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza i przesłaniu całej akcji „Pól Nadziei”. Dr Paweł Grabowski zaprezentował też książkę swojego autorstwa pt. „Dziadek Franek”. Ta wyjątkowa publikacja ma dodatkową misję – jest cegiełką, która wspiera budowę hospicjum w Makówce.

  Serdeczne podziękowania kieruję w stronę p. Rafał Chwojko, który zapewnił naszym wolontariuszom bezpieczny i nieodpłatny transport do Narwi.
  Alina Gościk

  Akcja charytatywna na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza

  „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka” /ks. M. Maliński/

  Pierwszego października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto stanowiło doskonałą okazję z jednej strony do składania życzeń, z drugiej strony do zwrócenia uwagi na potrzeby osób starszych oraz instytucji, które osobami starszymi się zajmują.

  2 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunami zorganizowali akcję charytatywną na rzecz Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. W tym dniu zwrócono uwagę na potrzeby osób starszych, mówiło się o pomaganiu, otwartości serca i niesieniu pomocy od lat najmłodszych. Zebrana kwota 524,00 zł została wpłacona na konto fundacji z przeznaczeniem na budowę Zespołu Opiekuńczo- Hospicyjno- Edukacyjnego w Makówce koło Narwi.

  Drodzy seniorzy jeszcze raz życzymy Wam dużo zdrówka, stale towarzyszącego dobrego samopoczucia, zadowolenia, spełnienia marzeń, rozwoju pasji, satysfakcji z podejmowanych działań i realizacji wyznaczonych celów.

  1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto stanowi doskonałą okazję z jednej strony do składania życzeń, z drugiej strony do zwrócenia uwagi na potrzeby osób starszych oraz instytucji, które osobami starszymi się zajmują.

  Drodzy seniorzy życzymy Wam dużo zdrówka, stale towarzyszącego dobrego samopoczucia, zadowolenia, spełnienia marzeń, rozwoju pasji, satysfakcji z podejmowanych działań i realizacji wyznaczonych celów.

  2 października zapraszamy również Wszystkich chętnych do udziału w akcji charytatywnej na rzecz Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. Ważne jest każde wsparcie, dobre serce, uśmiech i nawet najmniejsza kwota przybliży do ukończenia niedawno rozpoczętej budowy Zespołu Opiekuńczo- Hospicyjno- Edukacyjnego w Makówce koło Narwi.
  https://hospicjumeliasz.pl/o-nas/o-fundacji/

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu

  Podsumowanie projektu „Stop uzależnieniom! Razem z wolontariuszami wybieramy życie i zdrowie”, autorstwa p. Aliny Gościk i p. Moniki Jaroszuk, realizowanego przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zostało opublikowane we wrześniowym numerze „Podlaskich Wieści Oświatowych”.
  Cały artykuł „Wolontariat i profilaktyka” (str. 25-26) można przeczytać:


  https://www.kuratorium.bialystok.pl/…/09/pwo_wrzesien_2019.…

  Bieg Charytatywny na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza

  „Każdy wyjazd zespołu medycznego jest jak najważniejsza podróż życia. Nie do wygodnych hoteli, a domów oddalonych często o wiele kilometrów. Nie z bagażem podróżnym, ale torbami pełnymi leków i sprzętu medycznego. Tym, którzy potrzebują opieki całodobowej, możemy jednak pomóc wyłącznie w stacjonarnym hospicjum. Wiemy, że jeśli działamy wspólnie, możemy realizować wielkie cele”

  Biegamy i pomagamy - tak najkrócej można opisać sobotnie, jeszcze wakacyjne wydarzenie, które odbyło się 31 sierpnia w Rybakach koło Narwi, zorganizowane przez Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z Michałowa. Głównym celem biegu było zebranie funduszy na budowę stacjonarnego Ośrodka Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjnego w Makówce, gdzie znajdą pomoc osoby dorosłe, u kresu życia.

  Na miejscu startu 8. Biegu Charytatywnego na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza stanęło ponad dwieście osób. Dużo młodych ludzi, rodzin z dziećmi, albo starszych, których do biegania przekonała idea biegu. W tym również wydarzeniu brali udział uczniowie ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunami i rodzinami.

  Na hasło „Biegamy i pomagamy” odpowiedzieli: Gryc Jerzy, Małgorzata, Łukasz i Marta,<3 Łukaszuk Marta, Wiktoria i Maja,<3 Martoniuk Agnieszka, Natalia, Julia i Michał, Konończuk Piotr i Igor, Kałajtan – Kondrusik Katarzyna i Mikołaj,<3 Chwojko Małgorzata, Gabriela i Bartosz,  Woronowicz Ewa, Jakub, Kamil i Rozalia, Łukaszewicz Ewelina,<3 Woronowicz Ewa, Aleksandra, Paweł i Wojtek <3 (najmłodszy nasz uczestnik), Prus Artur, Judyta, Alan i Rajan, Wildowicz Dorota i Gabriela <3 oraz Czapnik Małgorzata, Wojciech, Kacper i Szymon. Bar „Promyk” również włączył się w akcję, przygotowując dla wszystkich uczestników biegu przepyszne zupy.

  KOCHANI WSZYSTKIM WAM BARDZO, BARDZO, BARDZO DZIĘKUJEMY. Razem dołożyliśmy swoją małą cegiełkę, aby zbudować pierwsze na terenach wiejskich Podlasia hospicjum stacjonarne z całodobową opieką.

  film "Biegam i pomagam"

  https://www.radio.bialystok.pl/pogon/index/id/173114

  http://bialystok.tvp.pl/…/bieg-charytatywny-na-rzecz-hospic…

  https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173043…

  Alina Gościk i Barbara Konończuk

   


   

  Rok szkolny 2018/2019

   

   

   

  Laureaci Samorządowego Konkursu Nastolatkówv"Ośmiu Wspaniałych”

  18 czerwca 2019r. miało miejsce wspaniałe wydarzenie. Tego dnia w Supraślu podsumowano XIV edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”, który promuje pozytywne zachowania, działania, postawy dzieci i młodzieży, upowszechnia młodzieżowy wolontariat.W podsumowaniu udział wzięli wyróżnieni uczniowie ze szkół powiatu białostockiego, na co dzień zaangażowani w bezinteresowną pomoc najbardziej potrzebującym. Miło nam poinformować, że dwóch naszych wolontariuszy Julia Markowska uczennica klasy VIIb została laureatką w kategorii „ÓSEMKA – JUNIOR” oraz Michał Martyniuk uczeń klasy Vb został laureatem w kategorii „ÓSEMECZKA”. Z rąk Starosty Powiatu Białostockiego p. Jana Perkowskiego, Radnego Powiatu Białostockiego p. Henryka Suchockiego oraz Dyrektora Powiatowej Poradnii Psychologiczno- Pedagogicznej w Białymstoku p. Anny Sawickiej nasi wolontariusze odebrali swoje dyplomy i nagrody.
  https://bia24.pl/…/w…/video.-eko-festyn-w-supra%C5%9Blu.html
  https://knyszynska.eu/…/25426-eko-festyn-2019-w-supraslu-ba…

  Cieszymy się z ogromnego sukcesu naszych uczniów. Wszystkim wolontariuszom z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” gratulujemy, bo bez całej naszej grupy liczącej 39 osób, gotowej zawsze wyciągnąć rękę do potrzebujących, pomaganie byłoby niemożliwe.

  Serdeczne dziękujemy p. Agnieszce Martyniuk za zapewnienie bezpiecznego i bezpłatnego transportu do Supraśla.
  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  Będąc wolontariuszem przeżywa się codziennie wiele pięknych chwil.
  W naszej szkole praca wolontariuszy z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” jest cały czas bardzo widoczna. Pracę naszych wolontariuszy, ich rodziców, naszych przyjaciół, jak również wszystkich wspaniałych ludzi, którzy nam pomagają i wspierają, nagrodziła też Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci. 14 czerwca w Białymstoku odbyło się podsumowanie kampanii społecznej „Pola Nadziei”. Spośród 130 placówek zaangażowanych w akcję nasza szkoła została wyróżniona tytułem „Siewcy Nadziei”. Otrzymaliśmy ogromną dawkę energii do dalszego działania, jak również po raz kolejny poczuliśmy, że nasza działalność ma sens. 
  https://bialystok.tvp.pl/…/podsumowanie-akcji-fundacji-pomo…
  https://pomozim.org.pl/podsumowanie-kampanii-pola-nadziei-…/

  Serdeczne dziękujemy p. Marcie Łukaszuk za zapewnienie bezpiecznego i bezpłatnego transportu na finał podsumowujący Kampanię Pola Nadziei 2018/2019.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  "Bajkowy Dzień Nadziei"
  W piątek 31.05.19r. na terenie szkoły odbył się kiermasz charytatywny na rzecz Fundacja "Bajkowa Fabryka Nadziei". Głównym celem tej fundacji jest dawanie nadziei i radości chorym dzieciom przebywającym na oddziałach onkologicznych. Przez cały dzień uczniowie działający w Szkolnym Kole Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” ofiarnie pracowali na swoich stanowiskach, sprzedając zabawki, maskotki, książki, koszulki, biżuterię oraz wiele innych bardzo ciekawych przedmiotów ofiarowanych przez przyjaciół szkoły. Po zakończonym kiermaszu i przeliczeniu pieniążków okazało się, że zebrano 538,00 zł. Kwota ta zostanie przekazana na konto Fundacji „Bajkowa Fabryka Nadziei”.

  Z całego serca dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się, aby „Bajkowy Dzień Nadziei” był pełen uśmiechu, radości i nadziei.
  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  VII Spotkanie Integracyjne „Dobra Wola”

  Osoby niepełnosprawne mają takie same jak my wszyscy prawa do tego, by być zauważane, szanowane, uznawane za indywidualności oraz by móc rozwijać swoje pasje. Trzeba wsłuchać się w potrzeby osoby niepełnosprawnej, a nie zakładać z góry, że wiemy co jest jej potrzebne. Żeby ją zrozumieć trzeba wsłuchać się w jej mowę, gesty , spojrzenie, mimikę i nauczyć się je odczytywać. 
  Z drugiej strony często nie wiemy, jak się zachować wobec osobyniepełnosprawnej. Uciekamy wzrokiem, udajemy, że nie widzimy albo nie potrafimy ukryć zainteresowania. Fakt przebywania wśród osób niepełnosprawnych nie powinien wiązać się z poczuciem niezręczności oraz brakiem komfortu. Wystarczy odrobina tzw. dobrej woli, aby osoby niepełnosprawne, starsze lub chore poczuły się w towarzystwie osób zdrowych i pełnosprawnych jak pełnowartościowe, ważne i doceniane osobowości. Kiedy i jak się tego wszystkiego nauczyć? Odpowiedź może być jedna najlepiej w dzieciństwie, w czasie wspólnej zabawy. Taki właśnie był cel wyjazdu młodych wolontariuszy z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” do Nowej Woli.

  Serdecznie dziękujemy Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacja Nowa Wola za zaproszenie nas na VII spotkanie integracyjne „Dobra Wola”.

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  Podsumowanie "Pól Nadziei" w Narwi
  W piątek 17 maja wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunem p. Aliną Gościk na zaproszenie Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza udali się do szkoły w Narwi na podsumowanie tegorocznej Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Pola Nadziei”. Celem akcji „Pola Nadziei” było zebranie środków na pomoc podopiecznym Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza oraz szerzenie idei hospicyjnej, edukacji dotyczącej opieki nad osobami chorymi i propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. 
  Podczas podsumowania organizatorzy zapewnili dla wszystkich uczestników wiele sportowych atrakcji. Wolontariusze mogli zagrać w fantastyczną grę zręcznościową „Archery Games” i rozegrać bitwę łuczników a nawet łuczniczek. Gra wymagała od zawodników taktycznego myślenia, kreatywnego podejścia do napotkanych trudności, precyzję łucznictwa a także sporo ruchu. Najważniejszą cechą charakterystyczną dla tej gry były strzały posiadające piankowy grot. Dodatkowo ochraniacze na przedramię oraz maski zapewniały całkowicie bezpieczną zabawę. 
  Dziękujemy Szkole Podstawowej w Narwi za przepyszny poczęstunek oraz Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza za prezenty- niespodzianki.
  Wolontariusze wraz z opiekunem.

  Wolontariusze dbają o grób Patronów Szkoły

   

  Jednym z najważniejszych elementów religii jest pamięć o zmarłych osobach oraz szacunek do tych, których już z nami nie ma. Tuż przed świętami Wielkiej Nocy uczennice klasy VII odwiedziły grób Michała i Aleksandra Chrzanowskich. Jak co roku zadbały o porządek oraz zapaliły znicze. Na koniec minutą ciszy wszyscy uczcili pamięć umarłych.

  W procesie wychowania istotną rolę pełni wolontariat szkolny. Młodzi wolontariusze już przygotowują się do kolejnych akcji charytatywnych. Szczegóły wkrótce!!!


  15 marca 2019r. piętnastu wolontariuszy ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunem p. Aliną Gościk uczestniczyło w V Sesji Rady Gminy Gródek. Przybycie na obrady nie było przypadkowe.

  Przedstawiciele wolontariuszy tymi słowami zwrócili się do wszystkich obecnych „Witamy serdecznie. Jesteśmy wolontariuszami ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”. Jak na pewno większość z państwa tu obecnych wie działamy w Szkole Podstawowej w Gródku. Wolontariat według nas ma ogromny sens. Jest to też nasza pasja. Pomaganie innym, sprawianie radości innym, wywoływanie na pogrążonych w smutku twarzach, uśmiechu - oto cele, które chcemy osiągać. Poprzez swoje działania budujemy swoje doświadczenia i umiejętności społeczne, których nie da się nauczyć z książek. Rozwijamy też wrażliwość na potrzeby otaczających nas ludzi. Zyskujemy bezcenny czas spędzony w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Nasze akcje integrują też naszych młodszych oraz starszych kolegów i koleżanki. Rozumiemy to zarówno my, jak i nasi wspaniali rodzice oraz nauczyciele i dyrekcja. To dzięki nim rozwijamy się i zdobywamy nowe umiejętności. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia państwa - czyli Rady Gminy, Urzędu Gminy, pana Wójta, i jego zastępcy, sołtysów. Dziękujemy serdecznie.

  Skąd się biorą pomysły na naszą działalność? Oczywiście z potrzeby serca! Z tych też względów ośmieliliśmy się przyjść tutaj, do państwa, na sesję rady gminy. Chcemy bowiem pomóc mamie naszych koleżanek, z którymi widujemy się na co dzień w szkole. Chcielibyśmy, aby nie były już one smutne. Wiemy, że nie jest to łatwe, gdyż ich mama jest w śpiączce. Musi zdarzyć się cud. A my wszyscy, tutaj zgromadzeni, możemy pomóc w tym, żeby się wydarzył. Wierzymy w to, że dobro powraca ze zdwojoną siłą. Dlatego chcemy prosić państwa o przekazanie jednego procenta na rzecz pani Ewy Bołtryk.

  Jak już powiedzieliśmy wolontariat daje nam szansę na poznanie wielu wspaniałych ludzi i uczenia się od nich zaradności, bezpośredniości, wytrwałości i przede wszystkim uśmiechu, pomimo przeciwności losu. Takimi ludźmi są wszyscy państwo. Ale dziś, korzystając z naszej tu obecności, chcieliśmy podziękować, a jednocześnie serdecznie pogratulować pani Lilli Waraksa, z okazji powołania na stanowisko Zastępcy Wójta Gminy Gródek. Odniesiony przez Panią sukces to niewątpliwie zaszczyt i uznanie dla Pani pracy i doświadczenia. Życząc Pani pełnej realizacji podjętych zobowiązań razem z gratulacjami i życzeniami prosimy przyjąć od nas ten bukiet, jako wyraz naszych podziękowań za dotychczasowe wsparcie”.

  Zapraszamy do obejrzenia nagrania obrad V Sesji Rady Gminy z dn. 15.03.2019r z udziałem naszych wolontariuszy http://bip.ug.grodek.wrotapodlasia.pl/…/nagrania-z-obrad-se…

  Serdecznie dziękujemy p. Grześ z Kwiaciarni w Gródku.

  Wybierz zdrowie!
  W marcu i kwietniu uczniowie klas IV-VIII przygotowywali plakaty profilaktyczne „Wybierz zdrowie” w ramach projektu „Stop uzależnieniom! Razem z wolontariuszami wybieramy zdrowie i życie”. Tematem 75 prac były zagrożenia wynikające z używania środków odurzających, alkoholu, narkotyków i tzw. dopalaczy oraz papierosów. Promowały one też zasady zdrowego stylu życia i zachęcały dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu wolnego bez nałogów. W klasach odbyły się pogadanki nt. skutków i przyczyn sięgania po alkohol, środki odurzające, substancje psychotropowe i psychoaktywne. Przypomniane także zostały zasady, którymi należy się kierować, aby być zdrowym. Wolontariusze przygotowali wystawę prac, które najlepiej przedstawiały temat.

  Za nami kolejna „Żonkilowa kwesta”. Zbiórka pieniężna odbyła się w niedzielę 31.03.2019 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Pola Nadziei", która ma za zadanie uwrażliwiać ludzi na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci. Dzięki zebranym pieniądzom Fundacja „Pomóż Im” jest w stanie zapewnić cierpiącym dzieciom opiekę na najwyższym poziomie. Wolontariuszy ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z rodzicami i nauczycielami, ubranych w charakterystyczne żółte koszulki, można było spotkać w Parafiach Kościoła Prawosławnego P.W Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku i Parafia św. Jana Teologa w Mostowlanach oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku.
  Każdy, kto wrzucił datek do puszki w zamian otrzymał uśmiech od wolontariuszy oraz żonkila, który jest międzynarodowym znakiem solidarności z osobami chorymi na nowotwory i symbolem nadziei. Natomiast dzieci dostawały żółty balonik. Wolontariusze rozdawali także ulotki i naklejki z logo fundacji.
  Po zliczeniu przez fundację puszek otrzymaliśmy informację o fantastycznym wyniku: Parafia Prawosławna Mostowlany - 613,39 zł, Parafia Rzymskokatolicka Gródek - 806,89 zł, Parafia Prawosławna Gródek - 776,14 zł. 
  Po raz kolejny okazało się że prawdziwe „Pola Nadziei”, to mieszkańcy Gminy Gródek, ludzie gotowi nieść pomoc potrzebującym: darczyńcy, wolontariusze i rodzice. 
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  "Ośmiu Wspaniałych"
  13 marca 2019 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białymstoku odbył się Powiatowy Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich powiatu białostockiego. Głównym celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży, upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.
  Szkołę Podstawową w Gródku reprezentowali uczniowie, Michał Martyniuk, Wiktoria Łukaszuk i Julia Markowska zgłoszeni przez opiekunów Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” p. Alinę Gościk i p. Monikę Jaroszuk.
  Poprzez wnikliwą analizę przedłożonych kart zgłoszeniowych i innych załączonych dokumentów oraz przeprowadzonych indywidualnych rozmowach jury oceniło kandydatów i ich osiągnięcia.
  Miło nam poinformować, że w Powiatowym Konkursie Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” dwóch naszych uczniów znalazło się wśród najlepszych. W kategorii "Ósemka Junior" (klasa 7-8 PODST.) - Julia Markowska a w kategorii "Ósemeczka" ( klasa 4- 6 SZKOŁY PODST.) - Michał Martyniuk.
  Wszystkim wolontariuszom i ich opiekunom gratulujemy!
  Więcej informacji i zdjęć na stronie http://www.powiatbialostocki.pl/…/najlepsi-wolontariusze-ro…


  Międzynarodowy Dzień Pizzy

  9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Warto uczcić to święto w należyty sposób, dlatego dzień wcześniej, 8 lutego w piątek korytarz naszej szkoły zamienił się we włoską pizzerię. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu przygotowało kiermasz, na jakim można było kupić porcję pizzy za jedyna 2 złote.

  Wspaniałe pizze zostały przygotowane i nieodpłatnie przekazane na kiermasz przez Krystynę Wasilewską i Elżbietę Borysewicz właścicielki Baru Promyk, Barbarę Kułakowską właścicielkę Zajazd przy Granicy oraz Barbarę Markowską właścicielkę firmy Swojskie Jadło.
  Były pyszne i bardzo szybko zostały „spałaszowane” przez nasze uczniów i pracowników naszej szkoły.

  Dochód ze sprzedaży pizzy w kwocie 622 złotych został przekazany Fundacji „Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci. 


  Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy warto dowiedzieć się 6 ciekawostek na temat pizzy, które z pewnością Was zaskoczą:

  1. Pizza wcale nie narodziła się we Włoszech. Pierwsza w historii ludzkości wersja pizzy pochodzi od starożytnych Greków.
  2. Pierwsza pizza była płaskim plackiem mącznym, który nacierano oliwą z oliwek oraz ziołami.
  3. Po raz pierwszy w tekście słowo „pizza” zadebiutowało ok. 997 r., a więc samo określenie liczy sobie nieco ponad 1000 lat.
  4. Tradycyjna włoska pizza serwowana jest na bardzo cienkim cieście z dużą ilością dodatków, natomiast grube i puszyste ciasto to raczej domena pizzy amerykańskiej. 
  5. Pierwszym polskim lokalem gastronomicznym, który wprowadził pizzę do swojego menu, był bar mleczny „Poranek” w Słupsku, gdzie w 1975 roku zaczęto serwować m.in. z pieczarkami, suszonymi grzybami i boczniakami czy­ kiełbasą i farszem z baraniny.
  6. Najdłuższa pizza na świecie, wpisana do Księgi powstała w 2017 roku miała dokładnie 1930,39 m długości.

  Ten „pyszny” dzień przygotowali wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunami: Aliną Gościk, Moniką Jaroszuk i Anną Grześ.

  (źródło: wlochy.edu.pl, biurorekordow.pl)

   

  „Nauka przez zabawę” - młodsi wolontariusze w przedszkolu!
  07 grudnia 2018r. był dla dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gródku dniem pełnym zabaw i niespodzianek.  Grupę I (wychowawca p. A Litwin) i grupę V (wychowawca p. Lila Gierasimczyk) odwiedziły wolontariuszki ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu.  Nasze uczennice Sandra Mieleszko, Gabrysia Bura, Wiktoria  Gogiel, Wiktoria Łukaszuk i Ola Woronowicz przeprowadziły ciekawe zajęcia, podczas których starsze dzieci rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania ruchowe. W grupie młodszej były dziecięce zabawy ruchowe m.inn. „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” oraz bieg z woreczkami na głowie. Były też zabawy ze śpiewem i wspólny, uwielbiany przez maluchów taniec „Kaczuszki”.  W trakcie zajęć dzieci wspaniale się bawiły, były spontaniczne, swobodne i radosne.
  Założony cel został osiągnięty i  zrealizowany. Alina Gościk

   

  „Spotkanie karnawałowe Bądź aktywny”

  Ekonomia społeczna jest w naszej gminie, i nie tylko, tematem mało znanym. Ideę tej dziedziny gospodarki przybliżył realizowany przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gródku oraz Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku projekt Inicjatywy lokalne na rzecz Ekonomii Społecznej sfinansowany przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych.

           Podstawową ideą ekonomii społecznej  jest zachęcenie ludzi do wzięcia odpowiedzialności za siebie, za wspólnotę w której żyją, za zmiany, które dokonują się w gminie. Jest  to wezwanie do tego, aby podnosić jakość życia nie tylko nas samych, ale też naszych sąsiadów, a przede wszystkim naszych dzieci. Jest więc zaproszeniem do aktywności, do zaangażowania, do przedsiębiorczości rozumianej jako umiejętność zmieniania świata.  Jednocześnie ten ekonomiczny postęp nie może się odbywać kosztem innych ludzi i środowiska. Cele społeczne biorą więc górę nad zyskiem ekonomicznym.

           Na „Spotkaniu karnawałowym Bądź aktywny”, które odbyło się w piątek 18.01.2019 w szkole podstawowej, w godzinach 15.00 – 17.00 wszyscy Ci, którym na sercu leży przyszłość Gródka i najbliższej okolicy oraz całej wspólnoty mieszkańców gminy mogli poznać zasady działania przedsiębiorstw ekonomii społecznej oraz  mechanizmy wsparcia dla osób, które chcą coś w swoim życiu zmienić i zacząć działać na rzecz swoich bliskich poprzez założenie własnej działalności gospodarczej. O tym rozmawiali dorośli. Co w tym czasie robiły dzieci oraz młodzież. Razem z nauczycielami i wolontariuszami dobrze bawili się w małej sali gimnastycznej. Chętni mogli pomalować twarze i włosy. Dużą atrakcją cieszyły się balonowe zwierzęta, kwiaty i inne cuda. Można było w ciekawym przebraniu zrobić sobie zdjęcie. Oczywiście najważniejsze były zabawy taneczno – integracyjne. Ciekawą propozycją było nagranie wspólnej piosenki. Zarówno spotkanie z osobami dorosłymi, którego celem było przybliżenia sposobu założenia,działania spółdzielni spółdzielczej i sposobu pozyskiwania funduszy,  jak również wspólne nagranie piosenki było przeprowadzone przez przedstawiciela z Spółdzielni Socjalnej Artystów Białostockich „Artejon” w Białymstoku. Zmęczeni uczestnicy zabawy karnawałowej częstowali się wspaniałościami i pysznościami  przygotowanymi przez p. firmę „Moja Słodka Pasja Pracownia Słodkości Artystycznych” pani Małgorzaty Tryznowskiej oraz przez firmę „Zajazd przy Granicy” pani Barbary Kułakowskiej. Cała ta wspaniała impreza odbyła się dzięki współpracy dyrekcji szkoły, nauczycieli, wolontariuszy z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”, członków Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku, pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gródku, a przede wszystkim rodziców obecnych uczniów i dzieci.

  Serdecznie dziękujemy nauczycielom p. Marii Abramowicz, p. Ewie Zielińskiej, p. Annie Grześ, p. Annie Trochimczyk, p. Annie Radziewicz oraz p. Adrianowi Gauzens za pomoc w realizacji zadania „Spotkanie karnawałowe Bądź aktywny”.

  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

   

  Warsztaty artystyczne i kulinarne „Stwórz Świąteczny Nastrój”
  Czy można piec pyszne piernikowe ciastka, a przy tym uczyć się wrażliwości i tolerancji oraz pomagać najbardziej potrzebującym, a przede wszystkim okazywać im wsparcie? Naszym zdaniem można – ale tylko dzięki takim wrażliwym ludziom jak pani Małgorzata Tryznowska. W czwartek  06 grudnia młodzi wolontariusze z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu  uczestniczyli w warsztatach artystycznych i kulinarnych w Pracowni Słodkości Artystycznych „Moja Słodka Pasja”, gdzie robili (wałkowali, wycinali, piekli, dekorowali...) świąteczne pierniki według przepisu i produktów przygotowanych przez panią Tryznowską. Jaki był przepis na te przepyszne słodkości? Możemy go zdradzić - trochę miłości, szczypta przyjaźni, źdźbło pamięci, odrobina dobrej zabawy to najlepsze piernikowe przyprawy na najsłodsze ciasteczka na świecie. Może nie tak piękne, może nie tak doskonałe jak te przygotowane przez profesjonalnych ciastkarzy, takich jak p. Małgosia, ale równie smaczne, a to co je wyróżniało naszym zdaniem to serce z jakim zostały upieczone. Wszystkie przygotowane przez wolontariuszy pierniki pachnące cynamonem, imbirem, przyprawami korzennymi i miodem zostały spakowane do pudełek i przekazane wraz z życzeniami wspaniałych Mikołajek dla podopiecznych ze Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka. Oczywiście nie obyło się bez degustacji tych pyszności. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów otrzymał w prezencie przepyszne pierniczki do domu.
  Serdecznie dziękujemy p. Małgorzacie Tryznowskiej za czas, naukę oraz spędzone godziny pełne uśmiechu i cierpliwości. Z wielką chęcią ponownie weźmiemy udział w takich warsztatach. BYŁO CUDOWNIE!
  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  Akcja charytatywna "Łańcuch Dobra"

  „Aby pobić rekord musimy zrobić łańcuch min. 152 km, to dla nas duże wyzwanie. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią mięśniową, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą”. Podjęliśmy wyzwanie i słowa Pani Prezes Stowarzyszenia Pro Salute prof. dr hab. Elżbiety Krajewskiej-Kułak zmobilizowały nas do działania. Przystąpiliśmy do akcji charytatywnej „Łańcuch Dobra”. W dniach 06.12.2018r. – 03.01. 2019r. wspólnymi siłami wykonaliśmy ponad 1,5 km papierowego łańcucha choinkowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, nauczycielom i rodzicom naszej szkoły, dzieciom, wychowawcom i rodzicom z Przedszkola Samorządowego w Gródku oraz wszystkim przyjaciołom szkoły za ogromne zaangażowanie i swoje serce, które włożyliście w pomaganie dzieciom. To niezwykłe mieć tylu dobrych ludzi wokół siebie.
  Szkolni koordynatorzy: Alina Gościk, Maria Abramowicz, Anna Grześ, Anna Trochimczyk.
  Warsztaty kulinarne „Technika zdobienia pierników”
  W naszej gminie jest bardzo dużo wspaniałych osób o dobrym sercu i wrażliwej duszy, którzy chcą pomagać innym. Można powiedzieć, iż podejmowane cały czas działania o charakterze wolontarystycznym  przyczyniły się do powstania „wolontarorodziny”. Do spotkania członków tej rodziny z wyboru jednoczącej dobrodusznych i bezinteresownych ludzi - mieszkańców Gródka i okolic oraz przedstawicieli różnych gródeckich instytucji doszło 20 grudnia 2018 roku. Z inicjatywy Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro”, dzięki wsparciu Ośrodka Wspierania Ekonomii w Białymstoku, przy współudziale Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gródku oraz Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” w ramach inicjatyw lokalnych na rzecz Ekonomii Społecznej w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbyły się otwarte warsztaty kulinarne. Efektem warsztatów „Technika zdobienia pierników” przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Społeczne „Pierniki z Podlasia” w Białymstoku były pięknie udekorowane ciasteczka. W trakcie pracy artystyczno – cukierniczej prowadzące zajęcia dzieliły się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z prowadzenia i finansowania spółdzielni społecznej.
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk
  Szkolenie wolontariuszy WOŚP
  W niedzielę 13 stycznia 2019r. po raz kolejny gródeccy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem kwestujących oraz spokojnym przebiegiem 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W środę 9 stycznia policjanci przeprowadzili szkolenie dla piętnastu wolontariuszy WOŚP (sztab Gminne Centrum Kultury w Gródku), uczniów Szkoły Podstawowej w Gródku, uczestniczących w kweście na terenie gminy. W trakcie spotkania Kierownik Posterunku w Gródku asp.szt. Grzegorz Bazyluk oraz dzielnicowy st. sierż. Patryk Marcińczyk przekazali ważne informacje o zasadach bezpiecznego kwestowania, wymienili potencjalne zagrożenia na jakie mogą być narażeni wolontariusze oraz czego powinni unikać, aby nie stać się ofiarami przestępstw i wykroczeń. Uczulili wolontariuszy, że w razie niebezpieczeństwa natychmiast powinni prosić o pomoc patrol policyjny lub osobę dorosłą i być w stałym kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za organizację akcji. Podkreślili też potrzebę noszenia elementów odblaskowych oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego przy kwestowaniu w pobliżu ulic. Podkreślali, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wolontariuszy.
  Opiekunowie wolontariuszy Alina Gościk, Joanna Ostapczuk
  Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"
  /Billings /
  Dnia 21 grudnia 2018 roku szkolna delegacja czterech wolontariuszy z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu wraz z opiekunem odwiedziła Schronisko dla bezdomnych psów „Ciapek” w Hajnówce. Celem wyjazdu było zwiedzenie i zapoznanie się z pracą pracowników w schronisku, funkcjonowaniu tej instytucji jak również przekazanie zebranej żywności oraz innych akcesoriów potrzebnych dla podopiecznych. Wyjazd poprzedzony został  akcją „Mamy przyjaciół wśród ludzi i zwierząt – pomóżmy Ciapkowi”, przeprowadzoną w Szkole Podstawowej w Gródku i w V grupie Przedszkola Samorządowego w Gródku. Głównym założeniem i celem tej akcji było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania już od najmłodszych lat gotowości niesienia pomocy bezbronnym, skrzywdzonym i porzuconym zwierzętom. Akcja charytatywna organizowana przez p. Ewę Klimowicz, p. Monikę Jaroszuk, p. Lilę Gierasimczyk i p. Alinę Gościk spotkała się ze sporym odzewem uczniów i nauczycieli, którzy nie pozostali obojętni na losy porzuconych psów. Dzięki wielkim sercom uczniów i ich rodziców zebrano i przekazano do schroniska 110,5 kg. karmy suchej, 32,915 kg. karmy mokrej, 754 g. przysmaków, 4,800 g. makaronów oraz 3 miski i 1 obrożę.  
  Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom!
  Pragnę dodać, że wdzięczność w oczach samotnych psiaków była bezcenna.
  Alina Gościk

  27. Finał WOŚP - 13 stycznia 2019 r.
  POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE!
  Graliśmy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

  5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza


  Gdy mijamy ludzi w koszulkach z napisem „wolontariusz”, zastanawiamy się skąd biorą czas i chęci by np. stać na mrozie i zachęcać ludzi do skromnego chociaż datku. Za darmo. Czasami jest nam wstyd, że sami nie jesteśmy zaangażowani w akcje tego typu. Wrażenie mija wraz z miniętym wolontariuszem. Tymczasem działalność pro bono jest jednym z najbardziej prestiżowych zajęć, jakie zna społeczeństwo.
  Wolontariat to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu czy bycie użytecznym. Wolontariat to przede wszystkim wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi, to podjęcie odpowiedzialności za drugiego człowieka, to wspaniałe doświadczenie obdarowywania i bycia obdarowanym. Bycie wolontariuszem to nie tylko odpowiedzialność. To przede wszystkim ogromna satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, który jej od nas potrzebuje. Najlepszą zapłatą za pracę jest uśmiech i ciepłe słowa. Każdy wolontariusz, niezależnie od zdobytego doświadczenia, nawiązania nowych kontaktów, często głębokich przyjaźni, otrzymuje „zapłatę” w postaci szacunku innych ludzi.
  Wszystkim wolontariuszom serdecznie DZIĘKUJEMY!

  Zapraszamy WSZYSTKICH chętnych do udziału w konkursie "Słoik Nadziei" w ramach kampanii Społecznej "Pola Nadziei"!

  Koordynator szkolny Alina Gościk

  Akcja charytatywna „ Festiwal Zdrowia”

  Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Nie ma nic piękniejszego niż zdrowe dziecko. Wszyscy chcemy tego dla naszych dzieci. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Tym ważniejsze jest to, żeby pomagać tym wszystkim dzieciom, które cierpią z powodu choroby lub niepełnosprawności. Jednocześnie należy zadbać o to, aby nauczyć nasze dzieci tego prostego faktu, iż każdy z nas powinien dbać o ten najcenniejszy dar jakim jest życie bez cierpienia fizycznego i psychicznego. Powinniśmy też uczyć nasze Dzieci tego, iż nie można być egoistą i myśleć tylko o sobie. Te wszystkie bardzo ważne elementy edukacji udało się połączyć Młodszemu Wolontariatowi oraz wspaniałym rodzicom w jednej akcji charytatywnej „Festiwal Zdrowia”, która odbyła się w naszej szkole w piątek 23 listopada 2018 roku na rzecz Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci
  Wszyscy chętni mogli zjeść m.in. zdrowe przekąski, tosty, naleśniki, owocowe szaszłyki i sałatki, fit snickersy, kanapki, wypić świeży sok. Tosty przygotowywali Julia i Michał Martyniuk, gofry Gabriela Wildowicz oraz Wiktoria i jej mama p. Marta Łukaszuk, popcorn Sebastian Karczemny i Wiktoria Gogiel. Smaczne soki ze świeżych owoców i warzyw wyciskała p. Agnieszka Martyniuk i Wojciech Gryko. Można było też spróbować potraw wykonanych przez europejskich wolontariuszy. Wolontariuszka z Włoch p. Daphne Xyris Marasca przygotowała pizzę, zaś wolontariusz z Francji p. Adrian Gauzens przyniósł kanapki z kaczką i typowe danie regionalne- quiche lorraine. Swoją pomocą w przygotowaniu i sprzedaży wspomogła też p. Anna Gogiel, p. Emilia Matulewicz oraz p. Adam Sołowiej.
  U położnej p. Magdaleny Kozioł można było zmierzyć ciśnienie, zważyć się i zmierzyć, a dla chętnych dorosłych wykonywany był pomiar poziomu cukru we krwi. Chętni uczniowie układali piramidę żywieniową. Rozdawane były też broszury informacyjne z programu „Trzymaj Formę”. 
  To wszystko było możliwe nie tylko dzięki wyjątkowym osobom, które pomogły przeprowadzić całą akcję, ale też dzięki wspaniałym darczyńcom, którzy przekazali owoce, warzywa, zdrowe i smaczne ciasta, ciasteczka i galaretki owocowe. Serdecznie dziękujemy: p. Justynie Hryhorowicz, p. Barbarze Kułakowskiej, p. Małgorzacie Grochowskiej, p. Agnieszce Martyniuk, p. Marcie Łukaszuk, p. Annie Gogiel, Julii Markowskiej, Aleksandrze Woronowicz, Rafałowi Oracz, Weronice Kondraciuk, Katarzynie Bielenia, Gabrieli Chwojko, Kacprowi Walasek, Michałowi Ławniczuk, Sebastianowi Sokołowskiemu, Kindze Litwińczuk, Sebastianowi Karczemnemu, Alanowi Prus, Wiktorii i Natalii Gogiel, Marcie Gryc, Gabrieli Grześ, Wojciechowi Gryko oraz pozostałym cudownym darczyńcom.
  Jesteśmy dumni z tego, że Nasze Dzieci oraz Ich Rodzice aktywnie włączają się w organizowane przez nas akcje charytatywne.
  Z całego serca dziękujemy WSZYSTKIM osobom, które wzięły udział i pomogły zorganizować to wydarzenie.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Bożena Gąsowska, Ewa Zielińska, Małgorzata Wirkowska.

  „World Peace Song – Piosenka dla Światowego Pokoju”


  Panie Alina Gościk, Anna Grześ i Anna Gwizdak zachęcone przez p. Edytę Rosiak, która od kilku lat współpracuje z koordynatorką projektu w USA, przygotowały słowa piosenki w języku polskim i białoruskim i z uczniami z klas 1ab, 2a, 5ab, 7ab oraz dyrekcją szkoły wykonali piosenkę o przyjaźni, tolerancji, zrozumieniu, dobroci w stosunku do innych, radości życia wśród ludzi. Jest to pierwszy etap działań realizowanych w naszej szkole a wpisujących się w projekt World Peace Song. Kolejnym etapem będzie wykonanie plakatu zgodnego z założeniami i ideami projektu – uczniowie naszej szkoły zilustrują swoje uczucia związane z hasłem: „Tolerancja i przyjaźń”. Wszystkie działania wykonane przez uczniów naszej szkoły będą publikowane na międzynarodowym forum World Peace Song Group, prowadzonym przez organizatorów projektu, dzięki czemu odbiorcy projektu z całego świata poznają naszą szkołę jako szkołę pełną przyjaźni, dobroci i tolerancji wobec innych.

   

  https://www.facebook.com/groups/1512162372128355/permalink/2130848270259759/

  5 listopada Dzień Postaci z Bajek!

   

  5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło.

  Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

  Zachęcamy do przebrania się za ulubionego bohatera bajki.

  "Pola Nadziei" w Makówce

   

  Żonkile są symbolem nadziei dla ludzi chorych na chorobę nowotworową i dla ich bliskich. Cebulki tych kwiatów przez jesień i zimę nabierają siły by rozkwitnąć na wiosnę przebijając się przez twardą ziemię. Ich wola życia jest metaforą walki z chorobą nowotworową. Siła żonkili daje nadzieję na kolejną wiosnę, a kwitnące kwiaty przypominają o ludziach cierpiących i o towarzyszeniu im w trudnym okresie choroby i odchodzenia.

  W październiku dyrektor szkoły p. Anna Grycuk wraz z 15 wolontariuszami z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu i ich opiekunem p. Aliną Gościk uczestniczyła w Makówce w sadzeniu żonkili. To właśnie w tej miejscowości, w tym miejscu już niedługo rozpocznie się budowa stacjonarnego hospicjum, którego inicjatorem jest Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie.

  Zaraz po zasadzeniu 100 cebulek żonkili (rozpoczęcie akcji „Pola Nadziei” przez fundację oraz uczczenia 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości) wszyscy udali się do szkoły w Narwi, aby tam uczestniczyć w kursie udzielania pierwszej pomocy przeprowadzonej przez ratownika medycznego i strażaka z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

  W całym wydarzeniu uczestniczył p. Andrzej Chodakowski, reżyser filmu dokumentalnego „Robotnicy 80”.

  100 żonkili na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

   

  Żółte kwiaty żonkili symbolizują szacunek dla drugiego człowieka, nadzieję na lepsze jutro, triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwo pamięci nad codziennością oraz miłości nad śmiercią. Kwiaty te stały się symbolem ogólnopolskiej akcji „Pola nadziei”, której celem jest zwrócenie uwagi na ideę opieki hospicyjnej oraz potrzeby ludzi chorych, niepełnosprawnych, wykluczonych i zmarginalizowanych. Życie i wolność są jak kruchy żonkil. Dlatego należy o nie dbać i je chronić. W każdej minucie życia trzeba pamiętać o tym, że zło jest złem, że nienawiść jest niegodziwością, że miłość i szacunek należą się wszystkim, a pamięć o tych co zginęli za wolność jest obowiązkiem. Wykonując prosty gest sadzenia 100 cebulek żonkili przy Pomniku Krzyża Grunwaldu Wójt Gminy Gródek p. Wiesław Kulesza, radni gminy Gródek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gródku p. Anna Grycuk wraz z wolontariuszami z Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu i ich opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk wyrazili swoją pamięć zarówno o bohaterach, którzy zginęli walcząc o wolność Polski, jak i o wszystkich osobach potrzebujących wsparcia i pomocy.

  Koncert Charytatywny - Urszula Dzieciom z Hospicjum

  Serdecznie zapraszamy do udziału w koncercie charytatywnym na rzecz Fundacji „Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci! Cel jest szlachetny a koncert wyjątkowy! Nasza szkoła już od kilku lat wspiera tę Fundację.


  Przed nami 5. – jubileuszowa – odsłona „Miesiąca Dobroczynności”! Wydarzenie zainauguruje jak co roku wyjątkowy koncert charytatywny, który odbędzie się na dużej scenie Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

  5 listopada, o godzinie 19.00 specjalnie dla nas, wystąpi jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Urszula!

  Cały dochód, zarówno z koncertu jak i całego „Miesiąca Dobroczynności” pomoże w sfinansowaniu profesjonalnej opieki medycznej nad nieuleczalnie chorymi dziećmi przebywającymi pod skrzydłami jedynego w tej części kraju hospicjum dla najmłodszych.

  Urszula to jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Jest też jest kompozytorką i autorką tekstów. Utwory takie jak: „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Na sen”, „Rysa na szkle”, „Malinowy król” czy „Konik na biegunach” zna cała Polska.

  W tym roku Urszula świętuje 35-klecie swojej aktywności scenicznej. Wydawane przez nią płyty systematycznie pokrywają się złotem i platyną.


  Bilety są już w sprzedaży w kasie oraz na stronie Opery http://bit.ly/UrszulaBilety

  Więcej informacji o koncercie znajdziecie zaś na stronie http://bit.ly/UrszulaInformacje


  (tekst i zdjęcie https://www.facebook.com/events/132507807622733/?active_tab=about)

  „Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć” - 9. edycja kampanii Pola Nadziei

   

  10 października w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku oficjalnie rozpoczęto 9. edycję kampanii Pola Nadziei. Głównym celem Kampanii jest szerzenie idei ruchu hospicyjnego oraz propagowanie wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, a na Podlasiu od początku jej przebieg koordynuje Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci prowadząca Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Symbolem akcji jest żonkil, który uznawany jest za międzynarodowy symbol nadziei.

  Podczas uroczystej inauguracji zaprezentowano podsumowanie poprzedniego roku a także przedstawiono plany i pomysły na ten rok szkolny. Przypomnijmy nasza szkoła w ubiegłym roku szkolnym otrzymała specjalne wyróżnienie „Order Nadziei”.

  Po części oficjalnej przedstawiciele szkolnego wolontariatu pod opieką p. Małgorzaty Wirkowskiej razem z panią dyrektor Anną Grycuk oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości przeszli na Planty, aby zasadzić żonkile i stworzyć symboliczne Miejskie Pole Nadziei. 

  Szkolny koordynator Alina Gościk

  Fot. Małgorzata Wirkowska

  Zbiórka Żywności „Podziel się posiłkiem”

   

  12-13 października odbyła się Zbiórka Żywności „Podziel się posiłkiem” i jak co roku Szkolne Koło Wolontariuszy, przy współpracy z Bankiem Żywności Suwałki- Białystok i sklepem „Lewiatan”, włączyli się do akcji. Dzięki ofiarności mieszkańców naszej gminy mogliśmy zebrać żywności, która zostanie przekazana potrzebującym rodzinom w naszej gminie.

  Serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w przeprowadzeniu zbiórki należą się wolontariuszom, tj. Michałowi Andrejczuk, Aleksandrowi Bura, Wojciechowi Gryko, Luizie Gryszko, Izabeli Trochimczyk, Paulinie Lisowskiej, Natalii Niemirowicz, Agacie Kardasz, Beacie Antończyk, Oliwii Charkiewicz, Karolinie Walasek, Wojciechowi Popławskiemu, Piotrowi Mielesza, Patrycji Gogiel, Zuzannie Szarejko.

  opiekun SzKW Joanna Ostapczuk

  Mamy przyjaciół wśród ludzi i zwierząt - pomóżmy CIAPKOM !!!

   

  Pomoc schronisku "Ciapek" w Hajnówce!Każdy z nas może przyczynić się do polepszenia życia bezdomnych psów! Akcja trwa do 31.10.2018r.

  Nagroda Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf” dla Szkolnego Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”

   

   

  W sobotę 29 września 2018 roku w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbyły się obchody 520 lecia istnienia Gródka. Podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki pierwszej edycji Nagrody Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”.

  Miło nam poinformować, że w kategorii działalność w sferze społecznej za prowadzenie działań na rzecz uwrażliwienia młodych ludzi na potrzeby świata, dzieci, dorosłych, zwierząt oraz integrację wielopokoleniową nagrodę otrzymało Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk.

  W imieniu wolontariuszy i ich opiekunów aktywnie działających w Szkolnym Kole Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” chciałabym serdecznie podziękować za prestiżową Nagrodę Wójta Gminy Gródek „Biały Gryf”. Myślę, iż to niebywałe wyróżnienie, jest docenieniem pracy dla młodych wolontariuszy oraz ich rodziców, którzy działają i działali w szkolnym kole wolontariatu w latach wcześniejszych. Pierwszą akcję na rzecz potrzebujących przeprowadziliśmy bowiem w 2005r. Od tego czasu dzięki wolontariatowi mogliśmy spotkać bardzo wielu cudownych ludzi kierujących się w życiu, tak jak my, dewizą, że dobro wraca jak bumerang. Ludzi o dobrym sercu, bezinteresownych, wrażliwych na potrzeby innych. To dzięki Wam Wszystkim możliwa jest nasza działalność. Dziękuję serdecznie.

  Oczywiście, w naszej działalności, najcenniejszym darem, jaki otrzymujemy jest nie tylko uśmiech innych, ale przede wszystkim radość dawania i dzielenia się. Świadomość, że nie tylko możemy, ale przede wszystkim chcemy komuś pomóc. Jest w tym magia. Zwykłe słowo „dziękuję” ma dla nas inne znaczenie i brzmi niesamowicie.

  Dlaczego ta nagroda jest dla nas tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że wolontariusz to człowiek, który dając siebie, musi również otrzymywać. Pozwala to mu się rozwijać. I w żadnym wypadku nie chodzi tu o pieniądze. Chodzi o wiele, wiele więcej. O poczucie, że to, co robi, ma znaczenie, ma sens, który nadaje jego życiu większą wartość.

  Szczególnie ważne jest to dla tych młodych. Tłumaczenie im bowiem, że przecież samo dawanie jest najwyższą wartością, byłoby dla nich cofaniem się, a nie rozwojem. Myślę, że to właśnie ta nagroda pozwoli im odkryć swoją moc, zakiełkować, zakwitnąć i wydać owoce w przyszłości.

  Dla mnie, dla pani Moniki, dla innych nauczycieli, dla Dyrekcji największą nagrodą jest przekonanie, że poprzez wychowanie w duchu wolontariatu, tolerancji, miłości życzliwości, szacunku dla drugiego człowieka spełnimy swoje marzenia o tym, aby każdy nasz uczeń wyrósł nie tylko na idealnego absolwenta naszej szkoły, ale na wspaniałego człowieka, godzącego wykonywaną pracę z pasją poznawczą.

  W imieniu własnym, oraz wszystkich osób zaangażowanych w działalność wolontarystyczną w szkole chciałabym serdecznie podziękować za współpracę Wójtowi Gminy Gródek p. Wiesławowi Kulesza, Radzie Rodziców i dotychczasowej przewodniczącej p. Małgorzata Tryznowska oraz obecnej p. Ewie Markowskiej, Dyrektorowi p. Jerzy Ostapczuk i pracownikom Gminne Centrum Kultury w Gródku, Dyrektor p. Halinie Karpiuk i nauczycielom z Przedszkola Samorządowego w Gródku, p. Dorota Sulżyk redaktor naczelnej gazety lokalnej „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny”, stowarzyszeniom oraz osobom prywatnym i firmom działającym na terenie gminy Gródek.

  Szczególne podziękowania kieruję w stronę Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka, które nominowało nas do nagrody. Pani Justyna Justyna i Marta Bielenia jeszcze raz bardzo Wam dziękuję i obiecuję, że nasza współpraca dopiero się rozwija. Cały czas myślimy i planujemy kolejne charytatywne działania . Już dzisiaj zapraszamy Was na drugą „Choinkę od serca”.

  Alina Gościk

  Fot. Dorota Sulżyk/ Gminne Centrum Kultury w Gródku

  Słodki kiermasz - zbieramy pieniądze na szczytne cele

   

  „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu” - słowa naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II, określają życiową postawę wielu mieszkańców Gminy Gródek. O słuszności tego twierdzenia świadczą wszystkie działania charytatywne oraz promujące ideę wolontariatu podejmowane przez Szkołę Podstawową w Gródku, Radę Rodziców, Urząd Gminy, Gminne Centrum Kultury, gazetę lokalną „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny”, stowarzyszenia oraz osoby prywatne i firmy działające na terenie gminy Gródek. Wszystkie te akcje nie kończyłyby się sukcesem, gdyby nie ofiarność ludzi oraz bezinteresowne zaangażowanie wolontariuszy i ich rodziców oraz opiekunów, którzy pokazują jak przez swoje dobre działanie każdy człowiek może zmieniać świat wokół siebie na lepszy. Każdemu z nich należą się wyjątkowe podziękowania.

  Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu przeprowadziło dwie akcje na rzecz Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy hospicjum stacjonarnego w Makówce koło Narwi. Pierwszą z nich był tzw. „Charytatywny kiermasz słodkości”. Odbył się on, dzięki wsparciu dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Gródku oraz Przedszkola Samorządowego w Gródku 7 września 2018 roku. Przepyszne słodkości, przyniesione przez wolontariuszy i darczyńców, zostały bardzo szybko wykupione przez uczniów, nauczycieli, pracowników, rodziców, dziadków i przyjaciół, którzy tego dnia przyszli do szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy do: p. Ewy Markowskiej, p. Agnieszki Martyniuk, p. Barbary Litwińczuk, p. Ewy Woronowicz, p. Beaty Bułatowicz, p. Judyty Prus, p. Małgorzaty Gryc, p. Małgorzaty Tryznowskiej, p. Moniki Mieleszko, p. Justyny Hryhorowicz, p. Anny Chwojko, p. Marty Łukaszuk, p. Doroty Wildowicz, p. Małgorzaty Chwojko, p. Katarzyny Kondraciuk, p. Anny Bielenia, p. Eweliny Karczemnej, p. Anny Gogiel, p. Julity Puchalskiej, p. Agnieszki Walasek, p. Joanny Zastockiej, p. Iwony Kalinowskiej p. Adama Sałaskiewicza, p. Ewy Sawko, p. Katarzyny Kałajtan- Kondrusik.

  Z całego serca dziękujemy też drugiej grupie przedszkolnej i wychowawczyni p. Justynie Wasilewskiej jak również p. Sylwii Gościk i wspaniałym rodzicom: p. Sylwii Konończuk, p. Monice Seweryn, p. Aleksandrze Klimowicz, p. Sylwii Tarasewicz, p. Piotrowi Dudko, p. Robertowi Oniszczuk, p. Katarzynie Trochimczyk, p. Urszuli Tarasewicz, p. Małgorzacie Popławskiej, p. Dawidowi Marcinczyk, p. Ewelinie Ostapczuk, p. Kamili Owerczuk, p. Zofii Boczko, p. Sylwii Olszewskiej i p. Justynie Grygoruk. Dziękujemy też naszym wolontariuszom: Katarzynie Bielenia, Michałowi i Julii Martyniuk, Wiktorii Łukaszuk, Kindze Litwińczuk, Wiktorii Gogiel, Julii Markowskiej, Kacprowi Walasek, Sandrze Mieleszko, Nikoli Śliżewskiej, Aleksandrze Woronowicz, Karolinie Bułatowicz, Gabrieli Chwojko, Weronice Kondraciuk oraz p. Annie Gogiel i Marcie Łukaszuk za sprawne przeprowadzenie kiermaszu.

  Wszystkim pozostałym osobom, które wsparły „Charytatywny kiermasz słodkości” należą się też serdeczne podziękowania. Tego dnia wspólnie zebraliśmy 1505,00 zł.

  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Ewa Zielińska

  Charytatywny Bieg dla Hospicjum

   

  8 września 2018r. w Rybakach odbył się 7. charytatywny bieg dla Hospicjum Proroka Eliasza. Uczestniczyło w nim ponad 200 biegaczy. Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu działające w Szkole Podstawowej w Gródku reprezentowane było przez: dyrekcję szkoły panie Annę Grycuk i Danutę Garkowską, uczniów i ich rodziców: Michała i p. Milenę Bajko, Sebastiana i p. Artura Karczemnego, Izabelę, Sandrę, Maję i p. Monikę, p. Krzysztofa Mieleszko, Aleksandrę i p. Ewę Woronowicz, Martę i p. Jerzego Gryca, Gabrielę i p. Małgorzatę Chwojko, Julię, Michała i p. Agnieszkę Martyniuk, Wiktorię i p. Martę Łukaszuk, Gabrielę i p. Annę, p. Michała Grześ, Igora i p. Basię Konończuk oraz Sylwię Gościk i Alinę Gościk.

  Dzięki świetnej organizacji p. Edyty Rosiak (koordynatora biegu) oraz przyjaznej atmosferze wszyscy tego dnia wsparli budowę Hospicjum Stacjonarnego Proroka Eliasza w Makówce, jednocześnie wspaniale się bawili. Wszystkim osobom, młodszym i starszym, które wspierają działalność Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” serdeczne dziękujemy i jednocześnie przekazujemy życzenia: niech każdy dobry uczynek, dobre słowo wraca do Was i daje Wam satysfakcję, ponieważ „w ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca jest zawsze lepsze od tego, co dajemy”. 

  Podsumowanie imprezy na http://hospicjumeliasz.pl/2018/09/rekordowy-7-bieg-eliasza/

  Alina Gościk, Barbara Konończuk

  Piszą o nas: "Pomagamy, bo chcemy - Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu w Gródku w działaniu"


  Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. "Pomagamy, bo chcemy - Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu w Gródku w działaniu" jaki został opublikowany we wrześniowym numerze Podlaskich Wieści Oświatowych

  http://www.kuratorium.bialystok.pl/wazne/podlaskie-wiesci-oswiatowe-wrzesien-2018.html

  Bieg dla Hospicjum

  Kochani!
  Wakacje wakacjami a Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu myślami jest już… W sobotę 8 września wszyscy możemy zrobić coś dobrego. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza  z siedzibą w Michałowie organizuje cykliczną imprezę Bieg dla Hospicjum.

  Wolontariusze wraz z opiekunami i rodzicami pobiegną, zaś przed biegiem tj. 7 września planujemy zorganizować w szkole „Słodki kiermasz” a cały dochód przekażemy na konto Fundacji. Zapraszamy Wszystkich chętnych do współpracy!
  Alina Gościk

   

  Bieg dla Hospicjum - film

  „Pomagamy bo chcemy...”

   

              O idei wolontariatu oraz o potrzebie jego popularyzacji w szkole i nie tylko pisaliśmy wielokrotnie. Zawsze zwracaliśmy przy tym uwagę na to jak istotna jest dobra współpraca wolontariuszy  z całą społecznością szkolną - dyrekcją, wszystkimi nauczycielami, niepedagogicznymi pracownikami szkoły, Radą Rodziców oraz mieszkańcami gminy chcącymi pomagać innym, a także organizacjami charytatywnymi, Gminnym Centrum Kultury w Gródku i Gazetą „Wiadomości Gródeckie – Haradockija Nawiny ”.

  W tym miejscu, nim podsumujemy krótko działalność wolontariacką młodych wolontariuszy,  jeszcze raz chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom wspierających uczniów i opiekunów Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”. Bez waszego zaangażowania nie byłaby możliwa nasza działalność!

  Dzięki temu, iż uczniowie w naszej szkole oraz ich rodzice są pełni pasji i zaangażowania, a w swoim życiu kierują się wrażliwością i troską o drugiego człowieka to w mijającym roku szkolnym 2017/2018 przeprowadziliśmy wiele akcji, których celem była nie tylko pomoc finansowa innym, ale też rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy alternatywnej dla konsumpcyjnego stylu życia.

  Rok szkolny rozpoczęliśmy od pomocy Schronisku "Ciapek" w Hajnówce. Dla bezdomnych psiaków zbierana była karma i inne akcesoria niezbędne dla zwierzaków, a dzięki Firmie Grand Service-Produkcja i serwis odzieży roboczej, razem z paniami ze Stowarzyszenia „Aktywny senior” z Gródka uszyliśmy ponad trzydzieści legowisk.

  Nasza współpraca z Radą Rodziców oraz Stowarzyszeniem Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku zaowocowała dwoma bardzo ważnymi wydarzeniami. Pierwszym z nich była akcja charytatywna na rzecz Patrycji. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Doceniając pracę wolontariuszy Patrycja wraz z rodzicami 26 maja zaprosiła wszystkich organizatorów „Akcji dla Patrycji” na swoje 12 urodziny. Zaproszenie przyjęli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, opiekunowie młodszego wolontariatu oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W to sobotnie popołudnie wszyscy spędzili miłe i wzruszające chwile w Wiejkach. Równie dużym sukcesem okazała się „Akcja dla Sebastiana”. Zebrane pieniądze przekazaliśmy również na konto stowarzyszenia  z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu roweru rehabilitacyjnego dla chłopca. W czasie tych akcji, na terenie szkoły,  przeprowadzono kiermasze słodkości i zabawy fantowe. Razem w obu akcjach zebraliśmy 4 259 złoty.  Oczywiście grudzień i styczeń kojarzy się wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia i prezentami od świętego Mikołaja. Z tych też względów 12 stycznia zorganizowaliśmy świąteczną zabawę „Choinka od serca”. Tego dnia uczniowie, harcerze, nauczyciele i rodzice wspaniale się bawili wspólnie z dziećmi i młodzieżą, których na co dzień wspomaga Stowarzyszenie.

  Jak co roku Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu współpracowało też z Fundacją „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci z Białegostoku. Współpracę zainaugurowaliśmy 19 października. Tego dnia wolontariusze, dyrekcja oraz przedstawiciele wszystkich klas  zasadzili przed szkołą żonkile – symbole pamięci, szacunku i nadziei, przystępując tym samym do kampanii społecznej „Pola Nadziei”. „Żonkilowe serce” posadziliśmy w październiku, a już w listopadzie przeprowadziliśmy w szkole tzw. „Słodki kiermasz” na rzecz Fundacji . Dwudziesty listopad okazał się bardzo słodki i wesoły. Całą zebraną kwotę, a mianowicie 676 zł 60 groszy, przekazaliśmy na konto Fundacji. Później, w ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, przekazaliśmy, za pośrednictwem Pani Wicedyrektor Danuty Garkowskiej, dla pani Krystyny Skrzyckiej z Fundacji „Pomóż Im” czek na kwotę 600 złotych na rzecz 3 letniej Oli w ramach akcji „Przeczytaj list do Świętego Mikołaja”. Pieniądze zostały zebrane tego samego dnia przez wolontariuszy, na terenie szkoły, w trakcie zabawy charytatywnej oraz słodkiego kiermaszu.  W maju przeprowadziliśmy akcję charytatywną pt. „Żonkilowa kwesta”, która odbyła się w ramach Kampanii Społecznej „Pola Nadziei”. Nasi wolontariusze kwestowali przed świątyniami w Gródku i w Mostowlanach 13 oraz 20 maja. Aktywność wolontariuszy spowodowała to, że nasza szkoła, na podsumowaniu kampanii społecznej „Pola Nadziei”, które odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. otrzymała specjalne wyróżnienie „Order Nadziei”.

  Dużym sukcesem okazał się nasz udział w 26. Finale WOŚP pod hasłem „Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Naszych wolontariuszy można było spotkać na terenie Gródka i Mostowlan a w godzinach popołudniowych również w Białymstoku. Tego dnia w Gminnym Centrum Kultury w Gródku zorganizowano występy, loterię fantową oraz licytację.

  Przez cały rok szkolny zbieraliśmy nakrętki z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację Milenki oraz nie zapominaliśmy o działalności edukacyjnej kreującej postawy altruistyczne. Wolontariusze wielokrotnie angażowali się w działalność promującą wolontariat oraz uczącą innych tolerancji i wrażliwości.

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który obchodziliśmy 5 grudnia, młodsi wolontariusze z naszej szkoły przeprowadzili zajęcia „Witamy w krainie bajek, baśni i…” w V grupie  z Przedszkola Samorządowego w Gródku. Równie chętnie  przedszkolaki rozwiązywali przygotowane przez wolontariuszy zagadki oraz wykonywali różne ćwiczenia ruchowe z okazji Walentynek. Było dużo śmiechu i zabawy. Wszystkie dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymały dyplomy i drobny, słodki upominek.

  Z inicjatywy wolontariuszy, w szkole obchodzony był też Światowy Dzień Pluszowego Misia. Chętni uczniowie i nauczyciele przynieśli tego dnia swoją ulubioną maskotkę. Wyprzedzając myśli sceptyków, że taki dzień w szkole jest w ogóle niepotrzebny, to chcemy stwierdzić, iż 25 listopad był bardzo radosny i pełen uśmiechów pomimo lekcji, sprawdzianów oraz ocenianych prac domowych. Każdy kto miał ze sobą pluszaka był dumny ze swojej zabawki, nikt nie musiał się wstydzić, że ma swoją ulubioną maskotkę, która przynosi mu radość i ulgę w trudnych życiowych chwilach.

  Pierwszy dzień wiosny upłynął w naszej szkole pod hasłem tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. Uczniowie i nauczyciele założyli dwie różne kolorowe skarpetki.  Miało to skłonić wszystkich do refleksji i rozmowy na temat zespołu Downa i innych wad wrodzonych. Wolontariusze czytali też młodszym kolegom i koleżankom z klas I-III książkę Aleksandry Chmielewskiej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Jest to bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z zespołem Downa, pomaga poznać i zaakceptować inność. Wolontariusze nie zapomnieli też o przedszkolakach. Przeprowadzili oni zabawy uczące tolerancji wobec osób z zespołem Downa.

  Opiekunowie młodszego wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

   

  Podziękowania


  „Za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która ponagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość oraz aktywny udział w akcjach …” tymi słowami podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego Pani Małgorzata Tryznowska, Przewodnicząca Rady Rodziców, podziękowała wolontariuszom działającym w Szkolnym Kole Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”. 
  21. najaktywniejszych wolontariuszy otrzymało dyplomy oraz książki oswajające z nieznanym światem, w którym patrzy się rękami.


  Dziękujemy za wyróżnienie! Nasza współpraca nie dobiegła końca. Mamy upragnione wakacje. Obiecujemy, że od września ruszamy z nowymi siłami i pomysłami. Wolontariusze wraz z opiekunami A. Gościk i M. Jaroszuk.

   

  Uroczystość Zakończenia Kampanii „Pola Nadziei”.
  We wtorek 12 czerwca 2018r. dyrektor szkoły p. Anna Grycuk, opiekun wolontariatu p. Alina Gościk, przedstawiciele młodszych wolontariuszy, laureaci konkursu plastycznego oraz rodzice uczestniczyli w podsumowaniu kampanii społecznej „Pola Nadziei”, które odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Jest to kampania, której celem jest propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Na Podlasiu po raz ósmy akcję „Pola Nadziei” zorganizowała Fundacja „Pomóż Im” prowadząca Domowe Hospicjum dla Dzieci, do której w tej edycji przystąpiło 161 instytucji. 
  Podczas uroczystego podsumowania wyróżniono podmioty, które wykazały się wyjątkową aktywnością. Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła otrzymała specjalne wyróżnienie „Order Nadziei”. Jest to zaszczytne wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej i wszystkich ludzi, którzy pomogli i wspierali wszystkie akcje przeprowadzane przez młodych wolontariuszy.
  W trakcie uroczystości podsumowano i nagrodzono też uczniów, którzy brali udział w konkursie plastycznym „Lubię pomagać – Hospicjum to też życie”. Miło nam poinformować, że w kategorii klas V-VI Gabriela Chwojko zajęła I miejsce, Bartosz Wieliczko II miejsce, zaś w kategorii klas III-IV Igor Konończuk zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
  Całą uroczystość uświetnił występ solistek ze Szkoły Dźwięku VOC a także iluzjonisty Łukasza Granta.
  Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na pyszny, lodowy poczęstunek.
  Serdecznie dziękujemy p. Marcie Łukaszuk oraz p. Rafałowi Chwojko za pomoc w zorganizowaniu bezpłatnego wyjazdu na uroczystość do Białegostoku. 
  Alina Gościk
  https://bia24.pl/…/video.-podsumowanie-akcji-pola-nadziei.-…
  https://pomozim.org.pl/rekordowa-suma-zebrana-podczas-pol-…/

  Szanowni Rodzice! Kochani Uczniowie! Drodzy Darczyńcy i Przyjaciele szkoły!


  Z całego serca dziękujemy Wam za udział i wsparcie zabawy charytatywnej „Akcja dla Sebastiana”, która odbyła się w maju w naszej szkole. Dzięki Waszej pomocy, życzliwości i wrażliwości razem z naszą niezawodną Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Gródku zebraliśmy kwotę 1700,00 zł. Dochód z akcji w całości został przekazany na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu roweru rehabilitacyjnego dla Sebastiana Chlabicza.


  Szczególne podziękowania pragniemy również złożyć wolontariuszom: Wiktorii Łukaszuk, Wiktorii Gogiel, Gabrieli Hryhorowicz, Aleksandrze Woronowicz, Katarzynie Bielenia, Mikołajowi Kałajtan, Kamilowi Chwojko, Michałowi Ruducha, Sebastianowi Karczemnemu i Igorowi Ryczkowskiemu za mrówczą pracę nad przygotowaniem akcji i czuwanie nad jej realizacją.


  Dziękujemy raz jeszcze, bez Was „Akcja dla Sebastiana” nie byłaby realna.


  Opiekunowie wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk

   

  Korczak powiedział, że każde dziecko trzeba wziąć za rękę i poprowadzić w życie, między ludzi. Wszystko co ważne, wartościowe, warto, a nawet trzeba, przepracowywać w dzieciństwie. Niepełnosprawność to jeden z tych tematów, które trzeba poruszać, jeśli chcemy wychować młodego człowieka o szerokich horyzontach, otwartego na świat, tolerancyjnego, wyrozumiałego, ciekawego innych, ciekawego świata, zdolnego do bezinteresownej przyjaźni i miłości. 
  Głównym celem rozwoju wolontariatu w naszej szkole jest wychować takich uczniów, którzy dzięki swojej pracy będą mogli zmieniać świat na lepszy, a uśmiech nawet jednego człowieka będzie dla nich wystarczającą nagrodą za zaangażowanie i poświęcenie czasu wolnego. 
  Chcemy poinformować, iż po raz kolejny dziecko niepełnosprawne z naszej gminy mogło odczuć nasze wsparcie, a poprzez młodszych wolontariuszy również wsparcie wszystkich mieszkańców gminy. W dniu 26 maja 2018 roku Patrycja wraz z rodzicami zaprosiła wszystkich organizatorów „Akcji dla Patrycji” na swoje 12 urodziny. Zaproszenie przyjęli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, opiekunowie młodszego wolontariatu oraz przedstawiciele Rady Rodziców. W sobotnie popołudnie spędziliśmy miłe i wzruszające chwile w Wiejkach. Patrycjo jeszcze raz życzymy Ci dużo, dużo, dużo zdrówka.

  20 maja odbyła się druga część akcji charytatywnej „Żonkilowa kwesta” w ramach Kampanii Społecznej „Pola Nadziei” organizowanej przez Fundację „Pomóż Im” z Białegostoku, która od lat działa na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci.
  Miejsce: http://parafiagrodek.pl/
  Szczegółowy cel zbiórki: zebranie środków pieniężnych na sfinansowanie realizacji projektu budowy hospicjum dla dzieci osieroconych wraz z oddziałem opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Pozwolenie na zbiórkę wydał Minister Administracji i Cyfryzacji Nr 2016/63/OR.
  Dziękujemy Wszystkim, którzy w tym dniu wspierali nas dobrym słowem, uśmiechem i datkami wrzucanymi do puszek. Dzięki Wam życie podopiecznych fundacji stanie się choć trochę lżejsze – bo dla nich liczy się każdy dzień…
  Dziękujemy proboszczowi ks. Stanisławowi Kochanowskiemu za okazane wsparcie dla Fundacji „Pomóż Im”. 
  Dziękujemy wolontariuszom: Karolinie Bułatowicz, Kindze Litwińczuk, Kamilowi Chwojko oraz Sebastianowi Karczemnemu za poświęcony swój wolny czas, za wykonaną bezinteresowną pracę i zbiórkę pieniędzy dla chorych dzieci i ich rodzin.
  Dziękujemy rodzicom p. Beacie Bułatowicz, p. Ewelinie Karczemnej i p. Annie Chwojko za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia. 
  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  13 maja odbyła się pierwsza część akcji charytatywnej „Żonkilowa kwesta” w ramach Kampanii Społecznej „Pola Nadziei” organizowanej przez Fundację „Pomóż Im” z Białegostoku, która od lat działa na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci.
  Miejsce: Parafia prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku Parafia św. Jana Teologa w Mostowlanach
  Szczegółowy cel zbiórki: zebranie środków pieniężnych na sfinansowanie realizacji projektu budowy hospicjum dla dzieci osieroconych wraz z oddziałem opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. Pozwolenie na zbiórkę wydał Minister Administracji i Cyfryzacji Nr 2016/63/OR.
  Dziękujemy Wszystkim, którzy w tym dniu wspierali nas dobrym słowem, uśmiechem i datkami wrzucanymi do puszek. Dzięki Wam życie podopiecznych fundacji stanie się choć trochę lżejsze – bo dla nich liczy się każdy dzień…
  Dziękujemy proboszczom ks. mitratowi Mikołajowi Ostapczukowi i ks. prot. Sławek Jakimiuk za okazane wsparcie dla Fundacji „Pomóż Im”. 
  Dziękujemy wolontariuszom: Mikołajowi Kałajtanowi, Sandrze Mieleszko, Julii Markowskiej, Wiktorii Łukaszuk, Gabrieli Wildowicz, Aleksandrze Woronowicz za poświęcony swój czas wolny, za wykonaną bezinteresowną pracę i zbiórkę pieniędzy dla chorych dzieci i ich rodzin.
  Dziękujemy rodzicom p. Ewie Markowskiej, p. Katarzyna Kondrusik-Kałajtan i p. Marta Łukaszuk za pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia. 
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  Razem można  więcej - 13 368,29 zł zebrane podczas 26 Finału WOŚP!

  Z roku na rok coraz więcej ludzi w naszej gminie poświęca swój czas, pracę i talent na rzecz innych. Dowodem na to jest pamiętna data 14 stycznia 2018 roku. Tego dnia młodszych wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Gródku, zgłoszonych do białostockiego sztabu WOŚP, wraz z rodzicami oraz nauczycielem panią Aliną Gościk prowadziło zbiórkę na terenie Gródka, Parafii św. Jana Teologa w Mostowlanach i w Białymstoku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w Gminnym Centrum Kultury w Gródku zorganizowano występy, loterię fantową oraz licytację. Cały dochód został przeznaczony dla WOŚP. 
  Wszyscy zaangażowani tego dnia w zbiórkę pieniędzy oraz Ci, którzy wrzucali datki do puszek wykazali się ogromną wrażliwością i otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Ofiarowana pomoc jest dowodem ich serdeczności, współczucia oraz solidarności. Według informacji, którą otrzymaliśmy 19.03.2018r. od Pani Magdy Łapińskiej, koordynatora ds. wolontariuszy z sztabu WOŚP w Białymstoku, wspólnymi siłami zebrali rekordową kwotę 13 368, 29 zł. 
  Składając podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym tego dnia w zbiórkę pieniędzy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków chcę wyrazić ogromną wdzięczność w szczególności ks. mitratowi Mikołajowi Ostapczukowi, ks. prot. Sławomirowi Jakimiukowi, ks. prot. Eugeniuszowi Michalczukowi, dyrektorowi GCK w Gródku p. Jerzemu Ostapczukowi oraz wolontariuszom Gabrieli Chwojko, Julii Markowskiej, Julii Martyniuk, Sandrze Mieleszko, Wiktorii Łukaszuk, Alanowi Prus, ich rodzeństwu i oczywiście wspaniałym rodzicom. Młodzi wolontariusze po raz kolejny pokazali, że nie straszny im mróz i zawsze są gotowi do działania, poświęcenia i wysiłku na rzecz potrzebujących.
  Myślę, że dobra energia wysyłana do innych przez wolontariuszy i darczyńców wróci ze zdwojoną siłą, a ich bezinteresowna pomoc przyniesie ogromną satysfakcję i radość, dlatego zachęcam wszystkich do włączania się w POMAGANIE.
  Alina Gościk

  30 maja w naszej szkole odbędzie się zabawa charytatywna „Akcja dla Sebastiana” organizowana przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”. 
  Sebastian ma 10 lat, czterokończynowe spastyczne mózgowe porażenie dziecięce i astygmatyzm. Uczęszcza do 1klasy szkoły specjalnej, jest radosny i uśmiechnięty, zaraża swoim optymizmem wszystkich dookoła a jednocześnie jest bardzo cierpliwy w codziennym trudzie pokonywania swoich ograniczeń.
  Celem większego usprawnienia dziecka rodzice chcą zakupić rower rehabilitacyjny 3 kołowy. Spełni on wiele terapeutycznych potrzeb chłopca. Rower ma mobilizujący i stymulujący wpływ na stawy, mięśnie i krążenie. Zachęci też Sebastiana z zaburzeniami ruchu do poruszania się. 
  Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrego serca o nieodpłatne przekazywanie różnych przedmiotów niezbędnych do przeprowadzenia zabawy charytatywnej m.inn. książek, zabawek, gier, kubków, gadżetów biurowych oraz innych drobnych upominków itp. Mile widziane są również talony, karnety – bezpłatne lub rabatowe na usługi. 
  Środki zebrane w trakcie zabawy przekazane zostaną na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku z przeznaczeniem na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Sebastiana Chlabicza.
  Wyrażając przekonanie, że nasza prośba spotka się ze zrozumieniem, pragniemy z góry podziękować wszystkim ofiarodawcom i darczyńcom za wrażliwość i udzielone wsparcie.
  Zapraszamy 30 maja od godz. 8.30 do aktywnego udziału w „Akcji dla Sebastiana”, która odbędzie się na głównym holu Szkoły Podstawowej w Gródku.
  Opiekunowie młodszego wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

  Podziękowania


  W imieniu Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu pragniemy podziękować wszystkim osobom, które zbierają nakrętki i przynoszą do nas do szkoły. Serdecznie dziękujemy też Pani Justynie Hryhorowicz, która już po raz kolejny nieodpłatnie zawiozła je do Milenki. Dla zainteresowanych akcja „Nakrętki dla Milenki” wciąż trwa!

  „Hospicjum to też życie”/ „Lubię pomagać”

   

  Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły oraz przedszkolaków do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez  Fundację „Pomóż Im” w ramach kampanii "Pola Nadziei".

  Tegorocznym konkursom towarzyszą hasła „Hospicjum to też życie”/ „Lubię pomagać”

   

  Celem konkursu jest:

  - popularyzowanie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży w kontekście działalności dobroczynnej

  - rozwijanie wyobraźni, uwrażliwienie na piękno

  - kształtowanie i promowanie bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym, cierpiącym,

   - rozwijanie otwartości, empatii i wrażliwości społecznej poprzez twórczość artystyczną

  - kształtowanie postaw wolontaryjnych u dzieci i młodzieży

  - propagowanie idei hospicyjnej poprzez kampanię „Pola Nadziei”.

   

  Kategorie:

  konkurs plastyczny dla dzieci z  przedszkola oraz uczniów klas 1- 3 i  4 - 7
  konkurs poetycki dla uczniów klas gimnazjalnych.

   

  Przed nami 1 etap konkursu- wewnętrzny, z którego wyłonimy maksymalnie 3 prace konkursowe i dostarczymy do Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci z siedzibą w Białymstoku.

  Kochani rodzice na prace Waszych dzieci czekamy do 10 maja 2018r.

  Więcej informacji o konkursach oraz pełny regulamin można uzyskać u szkolnych koordynatorów p. Aliny Gościk i p. Moniki Jaroszuk. 

  Konkursy są okazją do głębszej refleksji nad istotą życia ludzkiego, niesienia pomocy i nadziei innym.

   

  Dzień kolorowej skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

  Dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole pod hasłem tolerancji wobec osób z Zespołem Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa. Dzień 21 marca patronuje bowiem nie tylko rozpoczynającej się wiośnie, ale też narodzinom ludzi niezwykłych. Założone dziś przez uczniów i nauczycieli kolorowe skarpetki miały skłonić wszystkich do refleksji i rozmowy na temat tego zespołu wad wrodzonych. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z tą wadą. Do włożenia różnorodnych skarpetek, jasnych, wzorzystych, długich, krótkich, a przede wszystkim nie do pary, zachęcali uczniowie klas szóstych ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu. Wolontariusze: Aleksandra Woronowicz, Wiktoria Łukaszuk, Karolina Bułatowicz, Gabriela Wildowicz, Kinga Litwińczuk, Sandra Mieleszko, Nikola Śliżewska i Mikołaj Kałajtan w trakcie wolnych godzin czytali młodszym kolegom i koleżankom książkę Aleksandry Chmielewskiej pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”. Jest to bajka psychoedukacyjna, która wprowadza dzieci w świat rówieśnika z zespołem Downa, pomaga poznać i zaakceptować inność. W grupie V z Przedszkole Samorządowe w Gródkumłodzi wolontariusze przeprowadzili zabawy uczące tolerancji wobec osób z zespołem Downa. 
  Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy nie tylko czytali razem z wolontariuszami książkę Aleksandry Chmielewskiej, ale przede wszystkim wyjaśniali dzieciom, w sposób dla nich zrozumiały, przyczyny zespołu Downa.
  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  Wielkanocna Zbiórka Żywności


  16 i 17 marca odbyła się Ogólnopolska Wielkanocna Zbiórka Żywności. Akcja została zorganizowana przy współpracy  z Bankiem  Żywności  Suwałki - Białystok. Dzięki uprzejmości  kierownictwa i pracowników sklepu „Lewiatan” wolontariusze z Gimnazjum mogli uczestniczyć w akcji. Wyrazy wdzięczności przekazujemy wszystkim, którzy  przyłączyli się do zbiórki. Zebraliśmy 224,27 kg żywności .  Serdeczne podziękowania składam wolontariuszom,  za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu akcji, tj: Wojciechowi Gryko, Kubie Wawreniuk, Monice Trochimczyk, Zosi Geneja, Agnieszce Bilkiewicz, Edycie Puchalskiej, Wojciechowi Popławskiemu, Piotrowi Mielesza, Aleksandrowi Bura i Patrycji Gogiel.

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariusza – Joanna Ostapczuk


   

   

  21 marca

  DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

  Światowy Dzień Zespołu Downa

   

  "Od Osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy. Gdy człowiek spojrzy w jego oczy, może w nich ujrzeć świat, w którym każdy chciałby żyć. Takie osoby bardzo rzadko są świadome swojego upośledzenia, ponieważ myślą innymi kategoriami niż my. Uszczęśliwia je okazywanie bliskości, akceptacja i uczucie. Właśnie to powinniśmy im ofiarować, gdyż nie jest ważne co ktoś może osiągnąć, ale by mógł żyć, czerpiąc z życia radość." 

  Robert Graczyński

   

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu zaprasza całą społeczność szkolną

  do włączenia  się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa.

   21 marca

  załóżmy do szkoły kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary

  i pokażmy, że różni nas tak niewiele -

  niepasujący chromosom, jak niepasująca skarpetka!

   

  Zespół Downa, podobnie jak inne przyczyny niepełnosprawności intelektualnej,

   to nie choroba!

   

   

  Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony

   

   

  Akcja dla Patrycji

  Wrażliwość, zrozumienie, bezinteresowność, otwartość, wspaniałomyślność, wielkoduszność, empatyczność, szacunek do drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy – oto tylko niektóre cechy tych wszystkich, którzy przeprowadzili, uczestniczyli lub wsparli dzisiejszą akcję charytatywną dla Patrycji. Dzisiejsza zabawa charytatywna zakończyła się sukcesem dzięki zaangażowaniu dużej grupy osób: darczyńców, kupujących, niezawodnych rodziców z Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Part. M i A Chrzanowskich w Gródku oraz wolontariuszy. Należy nadmienić, iż „Akcja dla Patrycji” nie odbyłaby się bez wsparcia dyrekcji szkoły i dużej grupy nauczycieli, którzy nie tylko bezpośrednio uczestniczyli w zabawie, ale również cierpliwie wybaczyli np. brak ławek w jednej z sal lekcyjnych. Nie bez znaczenia były też ich słowa wsparcia kierowane bezpośrednio do rodziców, wolontariuszy, dzieci i organizatorów całej akcji. Dużo radości w akcję, uśmiechu i miłego zamieszania wprowadziły dzieci z grupy II, IV i V z Przedszkola Samorządowego w Gródku. Udział przedszkolaków stanowił wzór dla starszych kolegów i koleżanek bezinteresownej chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Miłą i słodką niespodziankę ze słowami „Na osłodę życia” dla wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych w akcję przekazał Filip Kalinowski, przedszkolak z grupy piątej. Wspólnymi siłami zebraliśmy 2 559,30 złotych. Rada Rodziców sprzedając pyszne słodkości i pizzę zebrała 1 007,30 zł. Natomiast młodsi wolontariusze z rodzicami zebrali 1552,00 zł. Cała suma zostanie przekazana na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację Patrycji Gryko. Przy dzisiejszej akcji pomagali: Marta Łukaszuk, Justyna Hryhorowicz, Małgorzata Tryznowska, Asia Bursa, Anna Gogiel, Adam Sałaskiewicz oraz Wiktoria Łukaszuk, Aleksandra Woronowicz, Oliwia Nowik, Zuzia Gabiec, Małgorzata Nos i pozostali wolontariusze. Wszystkim serdecznie dziękujemy jeszcze raz za okazane serce i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”.

  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk.


  Zabawa walentynkowa dla przedszkolaków


  Obchody walentynek związane są z dniem św. Walentego. Większość z nas kojarzy ten dzień z miłością. Według nas ten dzień związany jest przede wszystkim z okazywaniem sobie troski, dobroci i przyjaźni. Bycie dla siebie miłym powoduje to, że stajemy się bardziej tolerancyjni wobec innych. Mamy też dobry humor i częściej się uśmiechamy. Sprzyja to naszemu zdrowiu. Chcąc rozpowszechnić takie myślenie o tym dniu postanowiliśmy zorganizować zabawę walentynkową dla przedszkolaków. Przygotowaliśmy gry i zabawy edukacyjne oraz ruchowe związane z tym świętem. W dniu 14 lutego, w trakcie trwania tzw. „okienka”, poszliśmy do p. Angeliki Fidziukiewicz Suchodoła do dzieci z grupy V z Przedszkole Samorządowe w Gródku. Przedszkolaki chętnie rozwiązywali przygotowane przez nas zagadki oraz wykonywali różne ćwiczenia ruchowe. Było dużo śmiechu i zabawy. Wszystkie dzieci za aktywny udział w zajęciach otrzymały dyplomy i drobny, słodki upominek. 
  Młodsi wolontariusze: Ola Woronowicz, Wiktoria Łukaszuk, Weronika Kondraciuk

  Po raz pierwszy w tym roku szykujemy się do zabawy charytatywnej „Akcja dla Patrycji”, w której każdy wygrywa niespodziankę. Niestety musimy stwierdzić, że posiadamy bardzo mało tych niespodzianek a nasza 12 letnia Patrycja, chora od urodzenia na bardzo rzadką i nieuleczalną chorobę mukopolisacharydozę typu III (choroba występuje raz na 100 tysięcy urodzeń) bardzo potrzebuje naszej pomocy. Postępująca choroba Patrycji uszkadza komórki i narządy ciała, w wyniku czego dochodzi do wyniszczenia całego jej organizmu. Patrycja przestała już chodzić a od niedawna nie może też przyjmować pokarmów drogą doustną. Podawanie pożywienia odbywa się teraz przez sondę PEG, wprowadzoną bezpośrednio do żołądka dziewczynki.

  Jeśli ktoś posiada i chciałby nieodpłatnie przekazać na akcję książki, zabawki i inne fajne nowe gadżety (smycze, kubki, długopisy, notesy, kalendarze, koszulki itp.) to przynoście lub przesyłajcie do naszej szkoły. 6 marca 2018r. zorganizujemy zabawę charytatywną połączoną ze słodkim kiermaszem i całą zebraną kwotę przekażemy na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację Patrycji Gryko.

  Na przyniesione przedmioty, za które serdecznie już dziękujemy, czekamy do końca lutego 2018 r.

  Młodsi wolontariusze z opiekunami 
  Aliną Gościk i Moniką Jaroszuk

  Temat 26. Finału WOŚP

   „DLA WYRÓWNANIA SZANS W LECZENIU NOWORODKÓW”

   

  Słowa Jurka Owsiaka skierowane do wolontariuszy „Witamy na 26. Finale WOSP! Życzymy, aby ten dzień sprawił Ci wielką przyjemność, abyś zapamiętał go na długo i aby uśmiech nie schodził z Twojej twarzy. Mamy nadzieję, że Twoje serce wypełni dziś radość, że nie tylko Ty, ale tysiące, naprawdę tysiące innych wolontariuszy wspólnie tworzy tę niesamowitą Orkiestrę, która pomaga najmłodszym…” Ten dzień pozostanie na długo w pamięci wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Gródku, zgłoszonych do białostockiego sztabu WOŚP, których 14 stycznia 2018r. wraz z nauczycielem p. Aliną Gościk i rodzicami można było spotkać na terenie Gródka i Mostowlan a w godzinach popołudniowych również w Białymstoku. Po raz kolejny Gabriela Chwojko, Julia Markowska, Julia Martyniuk, Sandra  Mieleszko, Wiktoria Łukaszuk, Alan Prus, ich rodzeństwo i oczywiście wspaniali rodzice pokazali, że nie straszny im mróz i zawsze są gotowi do działania, poświęcenia i wysiłku na rzecz potrzebujących.

  Ten dzień pozostanie również w pamięci wszystkich ludzi o wielkich sercach, którzy nie przeszli obojętnie obok naszych wolontariuszy. Wszystkim z całego serca dziękujemy za życzliwość i hojność. To dzięki Wam Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie miała możliwość pozyskania m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

   

   

  „Choinka od serca”

  Integracja dzieci i młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej przynosi istotne korzyści dla obu stron. Uczy wzajemnej akceptacji, radości dawania, pozwala przełamywać wzajemne bariery, rozbudza świadomość, że wszyscy ludzie mają równe prawa, choć odmienne możliwości, jak również uczy mądrego, wzajemnego pomagania, w naturalny sposób, bez wyręczania.

  Korzyści z integracji dzieci i młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej są więc ogromne. Rozumieją to wszyscy nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły. Na uwagę zasługuje fakt, iż coraz więcej rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Są to wnioski wynikające z organizacji i przebiegu świątecznego spotkania „Choinka od serca”, która odbyła się 12.01.2018 roku na małej sali gimnastycznej. W tej wspaniałej zabawie wzięli udział wolontariusze ze szkolnego koła młodszego wolontariatu, chętni uczniowie z klas IV – VII SP, dzieci z drużyny zuchowej oraz oczywiście dzieci i młodzież niepełnosprawna. Cała sala gimnastyczna została tego dnia pięknie udekorowana, uczniowie gimnazjum rozstawili i obsługiwali sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy, nauczyciele wraz z młodymi wolontariuszami  przygotowali różne zabawy taneczne i ruchowe przy muzyce. Wszyscy chętnie bawili się kolorowymi chusteczkami, chustą Klanza, klockami, piaskiem terapeutycznym, folią i innymi przyborami. Dużo radości sprawiło też dzieciom łapanie baniek mydlanych, tworzenie zwierzątek z baloników oraz dekorowanie choinki. Oczywiście wyczerpani zabawą wszyscy uczestnicy mogli uzupełnić zapasy energii dzięki słodkiemu poczęstunkowi przygotowanemu nieodpłatnie przez panią Małgorzatę Tryznowską. Z wielkim też apetytem zjedzone zostały pizze podarowane i dostarczone przez p. Barbarę Kułakowską, właścicielkę  „Zajazdu przy granicy”. Były też owoce, napoje, kawka i herbata przygotowana przez wolontariuszy i ich rodziców. Na zakończenie zabawy zaproszeni goście otrzymali upominki przygotowane przez przyjaciół szkoły, dyrekcję szkoły oraz młodych wolontariuszy i ich rodziców. Były to mięciutkie poduszeczki, śliczne karmniki, pluszowe misie, zegarki na biurko zmieniające kolory, torby obcasypodlasia.pl i inne równie cudowne niespodzianki. Jeden z gości interesujący się historią otrzymał też wydawnictwa z tej dziedziny i wojenną grę planszową.

  Dobra współpraca oraz zrozumienie wzajemnych potrzeb nauczycieli, dyrekcji szkoły, rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz rodziców uczniów pełnosprawnych zaowocowała niezapomnianą zabawą i lepszym wzajemnym poznaniem się zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

  Szczególnie dziękujemy rodzinom ze Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” z Gródka  za przyjęcie zaproszenia i udział w zabawie choinkowej. Z całego serca dziękujemy też p. Małgorzacie Tryznowskiej za przepyszne słodkości, p. Barbarze Kułakowskiej za wyśmienite pizze, państwu Marcie i Piotrowi Łukaszuk za przepiękne karmniki, p. Adamowi Stankowiak za wspaniałe zegarki i praktyczne torebki, p. Danielowi Olesińskiemu za rozwijające materiały historyczne, p. Iwonie Kalinowskiej za prytulaśne poduszeczki, Katarzynie Kałajtan- Kondrusik i jej synowi Mikołajowi za duże, mięciutkie, pluszowe misie, p. Annie Grycuk i p. Danucie Garkowskiej za wspaniałe niespodzianki oraz p. Piotrowi Bancarewicz i p. Monice Mieleszko za wypożyczenie oświetlenia, które stworzyło wesoły nastrój.

  Swoją pracą oraz wkładem rzeczowym wykazali się młodsi wolontariusze i ich rodzice: Karolina Bułatowicz, Gabriela Chwojko, Kamil Chwojko, Marta Gryc, Gabriela i Wiktoria Hryhorowicz, Mikołaj Kałajtan, Weronika Kondraciuk, Kinga Litwińczuk, Wiktoria Łukaszuk, Julia Markowska, Julia Martyniuk, Sandra Mieleszko, Alan Prus, Krystian Szeląg, Nikola Śliżewska, Gabriela Wildowicz i Aleksandra Woronowicz.

  Organizacja całej imprezy nie byłaby możliwa bez pracy nauczycieli. Serdecznie dziękujemy paniom: Marii Abramowicz, Katarzynie Kokieć, Małgorzacie Kondrusik, Barbarze Konończuk, Alicji Malewskiej, Małgorzacie Wirkowskiej oraz Ewie Zielińskiej.

   

  Opiekunowie młodszego wolontariatu Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

   

   

   

   

  SZKOLENIE WOLONTARIUSZY WOŚP

  11 stycznia 2018r. w Szkole Podstawowej w Gródku odbyło się szkolenie wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Jak uniknąć zagrożeń w trakcie kwesty, jak nie paść ofiarą przestępstwa, w jaki sposób powiadomić policję w przypadku zagrożenia – na te pytania oraz wiele innych cennych wskazówek związanych z bezpieczeństwem przekazał 11 stycznia 2018r. na spotkaniu z wolontariuszami Kierownik Posterunku Policji w Gródku aspirant sztabowy Grzegorz Bazyluk.

  W najbliższą niedzielę podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Gródku wraz z nauczycielem p. Aliną Gościk (zarejestrowanych w białostockim sztabie) i rodzicami można będzie spotkać w Gródku, Mostowlanach i Białymstoku. W tym roku celem kwesty będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.

   

   


  "Szlachetna Paczka"

  Już po raz czwarty uczniowie, rodzice i wychowawcy klas VI razem z Pracownikami Salonu Firmowego „Plus” w Białymstoku stali się darczyńcami Szlachetnej Paczki. Wspólnymi siłami przygotowano i przekazano, do magazynu znajdującego się w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, paczkę dla rodziny p. Iwony, oznaczonej numerem PDL-2698-531433, pokazując, że los tej rodziny nie jest obojętny.

   

  Pani Iwona jest matką dwójki dzieci. Aktualnie wychowuje córkę Ritę (1 rok), a jej syn Adam (5 lat) jest w rodzinie zastępczej. Najważniejszymi potrzebami rodziny była żywność trwała, na którą przeznaczana jest największa część budżetu domowego oraz środki czystości, których nie może zabraknąć przy rocznym dziecku. Ważne także są ubrania, gdyż Rita szybko z nich wyrasta. Pani Iwona potrzebowała również pomocy szkolnych ( papier kolorowy, plecak, bloki, przybory do pisania, kredki, plastelina, piórnik) a z wyposażenia mieszkania 2 dużych poduszek.

   

  Oto kilka słów od wolontariusza, który opiekował się rodziną:

  Relacja z wręczenia paczki Rodzinie.

  Późnym wieczorem pojechaliśmy busem z paczkami do rodziny. Pani Iwona była zaskoczona ilością darów. Na początku wręczyliśmy certyfikat udziału w projekcie i przeszliśmy do najciekawszej części wieczoru a mianowicie rozpakowywania. Pani Iwona powoli zaczęła rozrywać papier z kolejnych opakowań. Cieszyła się z każdego daru. Rita na początku zainteresowała piłeczką z dzwoneczkiem. Prawdziwym hitem okazał się pluszowy piesek. Po jego zobaczeniu uśmiech z twarzy Rity nie zniknął aż do końca wizyty. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia zostawiliśmy szczęśliwą rodzinę z paczkami i wróciliśmy do magazynu.

  Co chce przekazać wolontariusz?

  Chciałbym serdecznie podziękować za owocną współpracę i pomoc przekazaną rodzinie. W trakcie odwiedzin można było wyczuć magię zbliżających się świąt. Otrzymane dary zdecydowanie pomogą rodzinie. Ze swojej strony chciałbym życzyć zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożonarodzeniowych. WESOŁYCH ŚWIĄT

  Co chce powiedzieć od siebie Rodzina?

  Dziękuję za okazanej mojej rodzinie serce. Córka była zachwycona prezentami dla niej i ilością wszystkiego. WESOŁYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT.

   

  Parę dni po wręczeniu paczki dostaliśmy informację od wolontariusza opiekującego się rodziną, że otrzymane produkty  pomogły odciążyć budżet i zaoszczędzić pieniądze na czynsz wynajmowanego mieszkania, bo nie zawsze wystarcza na jego opłatę. Rodzina jest naprawdę zachwycona ilością otrzymanych paczek i produktów zarówno żywnościowych dla siebie i dzieci, jak i chemii gospodarczej.
  Pani Iwona w styczniu ma rozprawę sądową, na której zapadnie decyzja czy jej starsze dziecko powróci do niej z rodziny zastępczej.

   

                                                                      Alina Gościk i Monika Jaroszuk


   

  Podziękowanie od Zarządu Hajnowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt "Ciapek".


  „Choinka od serca”
  Serdecznie zapraszamy 12 stycznia 2018r. wszystkich chętnych na świąteczne spotkanie „Choinka od serca”, która zorganizowana będzie dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” z Gródka. Ideą przedsięwzięcia jest wzajemne poznanie się, nawiązanie nowych przyjaźni oraz integracyjna zabawa młodszych wolontariuszy z niepełnosprawnymi dziećmi i ich rodzeństwem podczas choinki połączonej z poczęstunkiem.

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunami p. 
  Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk.

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 2017

  Czy warto promować ideę wolontariatu w szkole? Ktoś mógłby powiedzieć, że w szkole uczniowie powinni się zajmować tylko nauką. Ale czy powinno być tak rzeczywiście? Naszym zdaniem nie. Oczywiście w naszej szkole dzieci i młodzież przede wszystkim się uczą, ale też zdobywają wiele ważnych społecznie umiejętności. Chcemy bowiem, aby nasi uczniowie nie tylko osiągali wysokie wyniki nauczania, na miarę swoich możliwości, ale również spełniali się w różnych rolach społecznych zarówno teraz, jak i w przyszłości. 
  Zaangażowanie w różnego rodzaju akcje charytatywne uczy wrażliwości, tolerancji, cierpliwości, empatii, zrozumienia dla drugiego człowieka, ale również umiejętności planowania, współpracy i poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Dzięki pracy w szkolnym wolontariacie wzrasta u uczniów poziom wiedzy z zakresu problemów współczesnego świata np. wykluczenia społecznego i niepełnosprawności. Z tych też względów w naszej szkole staramy się zachęcać uczniów do udziału w akcjach wolontarystycznych. Oczywiście, ze względów organizacyjnych, część naszych wychowanków uczestniczy w nich bezpośrednio, jako organizatorzy, a część pośrednio jako uczestnicy loterii fantowych lub jako kupujący ciasta i ciasteczka na słodkich kiermaszach. 
  Tegoroczne podsumowanie pracy Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” oraz Szkolnego Klubu Wolontariuszy klas gimnazjalnych odbyło się podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które obchodzone jest 5 grudnia. Tego dnia, w trakcie szkolnego apelu, uczniom klas IV-VII oraz II-III gimnazjum została przedstawiona prezentacja multimedialna w której przybliżono idee wolontariatu a najbardziej aktywni wolontariusze zostali nagrodzeni dyplomami. Swoje wrażenia z pobytu w Gródku oraz pracy w szkole przedstawiły również wolontariuszki z wolontariatu europejskiego. Wspaniałym podsumowaniem apelu było przekazanie przez Zastępcę Dyrektora panią Danutę Garkowską dla pani Krystyny Skrzyckiej z Fundacji „Pomóż Im” Onkologia i Hospicjum dla Dzieci, koordynatora wolontariatu i kampanii „Pola Nadziei”, czeku na kwotę 600 złotych na rzecz 3 letniej Oli w ramach akcji „Przeczytaj list do Świętego Mikołaja”. Pieniądze zostały zebrane tego samego dnia przez wolontariuszy w trakcie loterii fantowej oraz słodkiego kiermaszu. Kolejny raz okazało się, że zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy Gródka i okolic to wspaniali ludzie o wrażliwych sercach. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tych akcjach, a szczególnie osobom, które dostarczyły tzw. fanty na loterię oraz tym, którzy przygotowali super smaczne słodkie wypieki.
  Serdecznie dziękujemy za przepyszne smakołyki:
  Sebastianowi i jego mamie p. Ewelinie Karczemnej,
  Weronice i jej mamie p. Katarzynie Kondraciuk,
  Aleksandrze i jej mamie p. Ewie Woronowicz,
  Kacprowi i jego mamie p.Agnieszce Walasek,
  Wiktorii i jej mamie p. Marcie Łukaszuk,
  Weronice i jej mamie p. Joannie Majewskiej,
  Karolinie i jej mamie p. Beacie Bułatowicz,
  Marcie i jej mamie p. Małgorzacie Gryc,
  Gabrieli i jej mamie p. Małgorzacie Chwojko,
  Gabrieli i jej mamie p. Dorocie Wildowicz,
  Krzysztofowi i jego mamie p. Annie Kułakowskiej,
  Katarzynie i jej mamie p.Agnieszce Zawadzkiej,
  Aleksandrze i jej mamie p. Joannie Treska,
  Jakubowi i jego mamie p. Dorocie Latos,
  p. Bożenie Gąsowskiej wychowawczyni klasy Ia.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za udział i zaangażowanie w akcje charytatywne na rzecz potrzebujących oraz p. Ewie Zielińskiej za wsparcie całego przedsięwzięcia.

  Opiekunowie wolontariatu (młodszego i klas gimnazjalnych)
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Joanna Ostapczuk.

  Podziękowania od Fundacji "Pomóż Im" Onkologia i Hospicjum dla Dzieci


  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który obchodzimy 5 grudnia, starsi wolontariusze z naszej szkoły zawitali w Samorządowym Przedszkolu w Gródku. Odwiedzili grupę pani Aliny Hajduczenia, gdzie przygotowali zajęcia edukacyjne na temat ,,Woda - podstawowe źródło życia”. Dzieci poznały najważniejsze informacje o wodzie, a potem brały udział w zabawach ruchowych. Zajęcia przeprowadziły wolontariuszki Agata Kardasz, Beata Antonowicz, Marzena Urwan.

  Podczas zajęć o „Zdrowym odżywianiu” przedszkolaki wysłuchały wiersza o witaminach i odpowiadały na zadane pytania. Następnie dzieci grupowały zdrowe produkty od niezdrowych. Na koniec uczestniczyli w zabawie ruchowej. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia.
  Wolontariuszki - Agnieszka Bilkiewicz, Karolina Walasek, Nikola Bursa

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” Międzynarodowy Dzień Wolontariusza świętowało razem z dziećmi i nauczycielami z grupy V z Przedszkole Samorządowe w Gródku. Zajęcia „Witamy w krainie bajek, baśni i …” przeprowadzili: Aleksandra Woronowicz (Alicja), Karolina Bułatowicz (Klucznik), Alan Prus (piłkarz z Supa Strikas), Sandra Mieleszko i Gabriela Hryhorowicz (jednorożce), Julia Markowska (Bella), Kinga Litwińczuk (panda), Julia Martyniuk (cyganka). Były zagadki utrwalające znajomość bajek i postaci w nich występujących, gry i zabawy zręcznościowe i integracyjne. Było też słodko, miło i przyjemnie. Na zakończenie zajęć najmłodsi wolontariusze otrzymali podziękowania za udział i zaangażowanie w akcję charytatywną na rzecz Schroniska „Ciapek” w Hajnówce.

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA!!!

   

  Z tej okazji 5 grudnia 2017r.

  na holu głównym odbędzie się

  kiermasz słodkości i loteria fantowa.

   

  Zebrane pieniądze zostaną przekazane Fundacji „Pomóż Im”

  Białostockie Hospicjum dla Dzieci

  na akcję

  „Przeczytaj list do Świętego Mikołaja”.

   

  Nasz prezent trafi do 3-letniej Oli, która marzy o sankach i jakimś drobiazgu.

   

   

  ZAPRASZAMY   

   

   

                             Wolontariusze

  Duże, małe, brązowe lub kolorowe, puchate, mięciutkie, pluszowe misie i inne maskotki opanowały dziś naszą szkołę. 
  Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. 
  Pluszowe misie są chyba najpopularniejszą zabawką świata! Każdy miał lub ma swojego misia. Nadal może być wspaniałym prezentem. Misie zrobiły się tak popularne, że zaczęły powstawać o nich bajki. Jako główna postać wielu filmów oraz książek, mają za zadanie dotrzeć do dzieci z przesłaniem, którew zależności od wieku, ma wnieść w ich życie określoną naukę lub zabawę. Najsławniejsze misie, to prawdopodobnie Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Miś Paddington, Miś Yogi, Gumisie. 
  Pluszowy miś jako zabawka jest, symbolem łagodności, opiekuńczości, radości, dobroci, wrażliwości, pocieszenia w trudnych chwilach, jest ostoją i inspiracją do rozwoju. Może mieć działanie łagodzące różne stany lękowe, odprężające, ma też pozytywny wpływ na łagodzenie skutków stresu. 
  Dzisiejszy dzień w naszej szkole był pełen uśmiechów oraz wspólnej zabawy. Wszystkie klasy, które przyniosły swoje maskotki otrzymały słodki poczęstunek ufundowany przez Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Part. M i A Chrzanowskich w Gródku. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom i młodzieży sam fakt zaprezentowania swojej maskotki kolegom oraz koleżankom i możliwość zabawy z pluszakiem. Każdy był dumny ze swojej zabawki, nikt nie musiał się wstydzić, że ma ulubioną maskotkę, która przynosi mu radość i ulgę w trudnych życiowych chwilach. Dobry przykład dali również nauczyciele przynosząc swoje zabawki. Wszyscy uczniowie byli dla siebie jakby milsi, częściej się uśmiechali, a dyscyplinujące uwagi nauczycieli nie sprawiały aż tyle przykrości co na co dzień. 
  Dzień Pluszowego Misia w szkole zorganizowało Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk.

  Dzień Pluszowego Misia

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu "Pomocnicy" oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Part. M i A Chrzanowskich w Gródku zapraszają!

  Było pysznie i słodko

  Opiekunowie Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowaniu „Słodkiego kiermaszu”, który odbył się 20 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Gródku na rzecz Fundacji „Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci. 
  Za ten miły i słodki gest gorąco dziękujemy: 
  Alanowi i jego mamie p. Judycie Prus, 
  Karolinie i jej mamie p. Beacie Bułatowicz, 
  Mikołajowi i jego mamie p. Katarzynie Kałajtan – Kondrusik, 
  Julii i jej mamie p. Agnieszce Martyniuk, 
  Julii i jej mamie p. Ewie Markowskiej, 
  Wiktorii i Gabrysi oraz ich mamie p. Justynie Hryhorowicz, 
  Aleksandrze i jej mamie p. Ewie Woronowicz, 
  Sandrze i jej mamie p. Justynie Mieleszko, 
  Kacprowi i jego mamie p. Agnieszce Walasek, 
  Gabrieli i jej mamie p. Małgorzacie Chwojko, 
  Julii i jej mamie p. Iwonie Nowik, 
  Katarzynie i jej mamie p. Annie Bielenia oraz 
  Igorowi i jego mamie p. Małgorzacie Tryznowskiej.
  Dzięki Waszym wspaniałym wypiekom i innym słodkościom, które były ucztą dla oka i podniebienia oraz wzorowej pracy wszystkich wolontariuszy, kiermasz przygotowany był perfekcyjnie.

  Podziękowania kierujemy również do wszystkich kupujących uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy swoją hojnością wsparli nasze przedsięwzięcie.
  Zebrana kwota 676 zł 60 groszy przekazana została na konto o numerze 44 1160 2202 0000 0000 9776 5536 Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci.

  Opiekunowie młodszego wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  Słodki kiermasz na rzecz Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci
  ZAPRASZAMY!

  „Nadzieja zawieść nie może …” 
  19 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z nauczycielami i przedstawicielami klas IV-VII i gimnazjum zasadzili przed szkołą żonkile – symbole pamięci, szacunku i nadziei, przystępując tym samym do kampanii społecznej „Pola Nadziei”. „Pola Nadziei” to edukacja i propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci od początku koordynuje akcję na terenie województwa podlaskiego a tegorocznym mottem są słowa zawarte w Liście do Rzymian „Nadzieja zawieść nie może…”.

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk pragną serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom za przekazane prezenty na rzecz Schroniska dla bezdomnych psów „Ciapek” w Hajnówce. Dzięki Waszej życzliwości i hojności udało nam się zebrać: 

  89,50 kg suchej karmy
  10 kg kiełbasy dla psów 
  6,80 kg makaronu
  5 szt. smakołyków
  15 puszek karmy 
  4 szt. karmy w saszetkach
  2,40 kg. kaszy jęczmiennej
  5 kg. ryżu oraz atrakcyjne akcesoria dla zwierząt (zabawki, miski, smycze, szelki, legowisko, koce, poduszki).

  Prezenty przekazali: Mikołaj Kałajtan, Kamil Chwojko, Julia Polech, Dominik Fiłonik, Aleksandra Woronowicz, Gabriela Hryhorowicz, Kinga Grochowska, Sandra Mieleszko, Julia Markowska, Wiktoria Hryhorowicz, Julia Martyniuk, Karolina Bułatowicz, Wiktoria Gogiel, Maja Litwin, Michał Martyniuk, Sebastian Sokołowski, Kuba Grochowski, Michał Ławniczuk, Natalia Gogiel, Maja Mieleszko, Michał Kułakowski, Maja Popławska, Wiktoria Kubiak, Julia Nos, Nataniel Baczyński, Krzysztof Kochanowicz, Sebastian Bielenia, Michał Kokieć, Radosław Sapieżko, Natalia Łukoszyk, Michał Łukoszyk, Natalia Karpowicz, Błażej Litwin, Sonia Kochanowicz, Konrad Krysiuk, Kuba Oracz, Julia Kozłowska, Staś Mąka, Przemek Sapieżko, Igor Łowicki, p. Zofia Kruszewska oraz cała grupa V z Przedszkola Samorządowego w Gródku wraz z paniami Angeliką Fidziukiewicz Suchodoła, Agnieszką Litwin, Ewą Gasperowicz i Sylwią Gościk. Dziękujemy nauczycielom p. Bożenie Gąsowskiej, p. Ewie Klimowicz, p. Małgorzacie Kondrusik, p. Katarzynie Kokieć, p. Barbarze Mukosiej i p. Barbarze Konończuk za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.

  To Wasz, każdy nawet najdrobniejszy dar serca i pomoc, uratuje życie i zdrowie bezdomnych piesków, umożliwi im przetrwanie trudnego, zimowego okresu.
  Jeszcze raz serdecznie Wam DZIĘKUJEMY 

  Zbiórka żywności „Podziel się dobrym posiłkiem"


  29 - 30 września 2017 roku odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności „Podziel się dobrym posiłkiem” prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności, w której co roku bierze udział ponad 2000 sklepów i 40 000 wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z klasy II gimnazjum zebraliśmy  ponad 180 kg żywności, która została przekazana potrzebującym dzieciom z naszej szkoły. Za pomoc w przygotowaniu, przeprowadzeniu zbiórki, za zaangażowanie i współpracę na rzecz akcji i osób potrzebujących dziękuję wolontariuszom: Patrycji Gogiel, Dianie Kozłowskiej, Izie Trochomczyk, Agnieszce Bilkiewicz, Karolinie Walasek, Nikoli Bursa, Oldze Sajewskiej, Wojciechowi Gryko, Luizie Gryszko, Katarzynie Litwin.

   

  Opiekun Szkolnego Koła Wolontariusza - Joanna Ostapczuk

   

   

  Pomoc Schronisku "Ciapek" w Hajnówce

   

  Każdy z nas może przyczynić się do polepszenia życia bezdomnych psów!

  Akcja trwa do 6.10.2017r.

  Sobota 23 września była pracowitym dniem dla wolontariuszy ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu "Pomocnicy" działającego w Szkole Podstawowej w Gródku. Dwudziestu wolontariuszy wraz z opiekunem p. Aliną Gościk oraz Paniami ze Stowarzyszenia Aktywny Senior aktywnie włączyli się w akcję „Pomoc dla Ciapka” organizowaną przez Firmę Grand Service. Produkcja i serwis odzieży roboczej. Wspólnymi siłami uszyto ponad trzydzieści legowisk dla bezdomnych psów ze Schroniska Ciapek Hajnówka. Młodsi wolontariusze włożyli dużo serca i ciężkiej pracy, za co należą się im olbrzymie podziękowania.

   


  Szkolne Koło Młodszych Wolontariuszy "Pomocnicy" przyłączyło się do akcji "Pomoc dla Ciapka". Już w sobotę 23.09.2017r. o godz. 9.00 wyruszamy do Grand Service, aby pomóc w krojeniu kawałków materiału na mniejsze i uzupełnianiu gotowych poszewek. Serdecznie zapraszamy wolontariuszy oraz wszystkich uczniów, którzy chcą zostać wolontariuszami oraz posiadają wolną chwilę i ochotę, aby pomóc w przygotowaniu legowisk dla czworonogich<.   Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do opiekunek wolontariatu p. Aliny Gościk lub p. Moniki Jaroszuk.

   

  Nakrętki dla Milenki

   

  Od 4 września wznowiliśmy akcję „Nakrętki dla Milenki”. Dołóżmy wszelkich starań, aby dziewczynka w następnym roku, a może i wcześniej, po raz kolejny pojechała na turnus rehabilitacyjny. 
  Nakrętki można przynosić do sali numer 9 lub 6s.
  A. Gościk, M. Jaroszuk

  ROK SZKOLNY 2016/2017

   

  Konkurs „Żonkilowy Dzień Nadziei” został nierozstrzygnięty.

  Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania.

  W czerwcu 2017r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku odbyło się podsumowanie VII edycji kampanii społecznej "Pola Nadziei".
  W szkole podstawowej aktywnie działa Szkolny Klub Młodszego Wolontariatu. Młodzi wolontariusze wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk przy dużym wsparciu rodziców w ramach tej kampanii przeprowadzili na terenie szkoły akcje charytatywne m.in. „Serduszkową zgadywankę” jak również zbiórkę publiczną „Żonkilowa kwesta” na podstawie zezwolenia wydanego przez Ministerstwo. Pieniądze zebrane podczas całej tegorocznej kampanii zostały przekazane Fundacji „Pomóż Im”, która prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci i od początku koordynuje przebieg tej ogólnopolskiej akcji w regionie. Zebrana kwota przeznaczona zostanie nie tylko na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci ale także na wielki projekt Fundacji, czyli budowę domu opieki wyręczającej „Arka” połączonego z hospicjum. Wspólnie z wolontariuszami i ich rodzicami zebraliśmy 2170,41 zł. Oczywiście odniesiony przez nas sukces nie byłby możliwy bez wspaniałych darczyńców oraz księży Mikołaja Ostapczuka, Stanisława Kochanowskiego, Sławomira Jakimiuka oraz Eugeniusza Michalczuka.

  WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

  Podziękowanie

   

  Jeszcze raz z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz uczestnikom zabawy charytatywnej "Akcja dla Oliwki"To dzięki Wam Oliwka wznowiła uczęszczanie na dodatkowe zajęcia prowadzone wg. metody krakowskiej 

  Dzięki pieniążkom zebranym w zabawie charytatywnej dla Oliwii przeprowadzonej przez wolontariuszy z Zespołu Szkół w Gródku w dniu 28.04.17 r. wznowiliśmy uczęszczanie na dodatkowe zajęcia prowadzone wg metody krakowskiej.
  Metoda Krakowska jest neurobiologiczną terapią przeznaczoną dla dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi i genetycznymi. Składa się z wielu technik, którymi pracuje się z dzieckiem tak ,by osiągnąć kolejne etapy wszystkich funkcji poznawczych, w tej samej kolejności jak przy rozwoju zdrowego dziecka. W głównej mierze terapia skupia się na budowaniu języka w umyśle dziecka oraz na nauce komunikacji. 

  Każdego człowieka powinna cechować otwartość, entuzjazm, empatia, odpowiedzialność, zaangażowanie, sprawne działanie w sytuacjach stresowych i kontaktach z ludźmi, umiejętność wyznaczania i przestrzegania granic, znajomość swoich mocnych i słabszych stron oraz sposobów pomocy sobie, a także innym. Wszystkie te cechy można kształtować w różny sposób na przykład poprzez kontakt z ludźmi niepełnosprawnymi w sytuacjach codziennych lub poprzez wspólną zabawę. To właśnie we wspólnej zabawie z niepełnosprawnymi osobami uczestniczyli wyróżniający się wolontariusze z klas piątych w trakcie spotkania integracyjnego „Dobra Wola” w Nowej Woli. W czasie spotkania odbyły się występy wokalne dzieci oraz osób dorosłych. Można było rozwinąć swoje zdolności taneczne w trakcie ZUMBY oraz przy przebojach muzyki disco-polo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przejazdy samochodami terenowymi. Natomiast wiedza przyrodnicza dawała możliwość wygrania drobnych upominków przygotowanych przez Lasy Państwowe. W trakcie spotkania odbyły się też prezentacje: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Ratownictwa Medycznego oraz prezentacja uczniów Szkoły Policealnej nr. 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku, Wszyscy wspaniale się bawili. 
  Serdecznie dziękujemy Kierownikowi, Kadrze oraz Uczestnikom Wtz Nowa Wola za zaproszenie nas na to wyjątkowe spotkanie. Było nam bardzo miło, że pamiętaliście o nas. Życzymy Wam wspaniałych pomysłów na kolejne dni i wielu sukcesów w realizacji zamierzonych działań.
  Dyrekcja oraz wolontariusze z klas piątych z opiekunami.

  "A nadzieja może wszystko..." Pod takim hasłem 21 maja 2017r. odbyła się główna część siódmej edycji Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Pola Nadziei”, podczas której mieszkańcy naszej gminy po raz kolejny okazali wsparcie dla Fundacji „Pomóż Im”, prowadzącej jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci. Zbiórka publiczna odbyła się na terenie Parafia prawosławna pw. Narodzenia Bogurodzicy w Gródku i Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku oraz Parafia św. Jana Teologa w Mostowlanach

  Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wrzucili datek do puszki, tym samym okazując serce dla dzieci z chorobami nowotworowymi, dla których liczy się każdy dzień. 
  Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i ich rodzicom: Karolinie i jej mamie p. Beacie Bułatowicz, Alanowi i jego mamie p. Judycie Prus, Mikołajowi i jego mamie p. Katarzynie Kondrusik- Kałajtan, Gabrieli i jej mamie p. Dorocie Wildowicz, Sandrze Mieleszko, Kamilowi Chwojko, Julii Markowskiej, Gabrieli Chwojko i Maciejowi Jakimiuk. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Doroty Wildowicz, która przekazała środki finansowe na zakup żonkili. 
  Cała akcja nie byłaby możliwa bez duchowego wsparcia proboszczów Ks. mitrata Mikołaja Ostapczuka, Ks. Kanonika Stanisława Kochanowskiego, Ks. prot. Sławomira Jakimiuka oraz wikarego Ks. mitrata Eugeniusza Michalczuka. Wszystkim księżom bardzo dziękujemy.

  Opiekunowie młodszego wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  „Pola Nadziei” to siódma edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej, którą na Podlasiu od początku koordynuje Fundacja „Pomóż Im”, prowadząca jedyne w regionie domowe hospicjum dla dzieci. Hasło tegorocznej odsłony brzmi „A nadzieja może wszystko…”. Nieodłącznym elementem każdej edycji jest tzw. „Żonkilowa” kwesta, którą w tym roku zaplanowano na niedzielę 21 maja. Tego dnia na terenie Gródka i Mostowlan można będzie spotkać wolontariuszy z Zespołu Szkół w Gródku z puszkami kwestowymi, którzy pod opieką rodziców i nauczycieli będą zbierać datki na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci. Wolontariusze będą ubrani w charakterystyczne żółte peleryny z czerwonym logo Fundacji „Pomóż Im”. Każdy darczyńca w zamian za wrzucony datek otrzyma żonkila symbolizującego nadzieję.

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” zostało zgłoszone do konkursu „Wolontariusz Roku” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest szerzenie idei wolontariatu wśród młodych ludzi oraz popularyzacja pozytywnych postaw i działań młodzieży szkolnej. Konkurs wpisuje się w ideę ogłoszonego przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2016/2017 – „Roku Wolontariatu”.
  Bardzo trudno było w tak krótkim, regulaminowym 120 - sekundowym filmie uchwycić wszystkie działania naszych młodszych wolontariuszy. Skalę działań oraz widoczne i realne efekty ich dobrowolnej i bez wynagrodzenia pracy można było obserwować na co dzień. 
  Zapraszamy do obejrzenia przesłanego na konkurs filmuhttps://www.youtube.com/watch?v=7cIybJZCwNA 
  Trzymajcie kciuki! Nawet jeśli nie wygrają, dla nas i tak już są zwycięzcami <3 
  Opiekunowie młodszego wolontariatu
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).
  Te słowa "Dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego" może powiedzieć każdy, kto pomógł w organizacji lub brał udział w zabawie charytatywnej „Akcja dla Oliwki”.
  Wolontariusze wraz z opiekunami ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy” pragną podziękować Wszystkim DARCZYŃCOM oraz UCZESTNIKOM dzisiejszej „Akcji dla Oliwki” za dobre serce, wsparcie, aktywny udział i pomoc. Szczególne podziękowania za całodzienne wsparcie kierujemy do p. Monika Mieleszko i p. Marty Łukaszuk. 
  Do charytatywnej akcji aktywnie włączyła się Rada Rodziców Zespołu Szkół W Gródku oraz Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Lepsze Jutro” w Gródku ze słodkim kiermaszem. Dziękujemy WSZYSTKIM kochanym rodzicom za pyszne słodkości, które wszystkim bardzo smakowały. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wielu osób zebraliśmy 3068,67 zł, w tym z kiermaszu słodkości 970,00 zł natomiast z zabawy charytatywnej 2098,67 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” w Gródku z przeznaczeniem na terapię i rehabilitację Oliwii Bielenia.

  Jeszcze raz z całego serca dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły przez Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu „Pomocnicy”.

  Wiedząc, że czytanie książek wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny dziecka wolontariusze ze Szkolnego Koła Młodszego Wolontariatu „POMOCNICY” działającego w Szkole Podstawowej czytali bajki dla przedszkolaków z grupy V z Przedszkola Samorządowego w Gródku.

  Przed nami kolejna zabawa charytatywna „Akcja dla Oliwki”, która odbędzie się 28.04.2017r. (piątek) Oliwia urodziła się 10 czerwca 2011r. z wadą genetyczną Trisomia 21. Aby radzić sobie w przedszkolu oraz codziennym życiu i dobrze funkcjonować wśród otoczenia musi dużo ćwiczyć. Od niedawna dziewczynka coraz więcej mówi. Widać, że samodzielnie komunikuje się i sprawia jej to przyjemność. Jest dziewczynką bardzo chętną do pracy a rodzice starają się nieustannie wspierać jej rozwój, uczestnicząc w różnych formach terapii i rehabilitacji. Jest też pod stałą opieką wielu lekarzy i specjalistów. Wspólnie dajmy jej szansę na lepszą przyszłość. 
  Akcja odbędzie się na holu przy bibliotece. W naszej zabawie każda osoba za jedyne 2 zł i prawidłową odpowiedź na zadane pytanie otrzymuje niespodziankę. Do wygrania mamy koszulki, gry komputerowe, piłki, kubki, książki, maskotki, biżuterię, zabawki i inne fajne gadżety, m.in. smycze, długopisy, notesy, kalendarze, itp. W ramach akcji można będzie również nabyć za „trochę” wyższą cenę inne ciekawe przedmioty. 
  Zebrana kwota zostanie przekazana na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Lepsze Jutro w Gródku.

  Jednocześnie zwracamy się do WSZYSTKICH o nieodpłatne przekazywanie fantów, gadżetów i ciekawych rzeczy z przeznaczeniem na naszą akcję charytatywną dla Oliwki. Na przyniesione przedmioty czekamy do 24.04.2017r.

  Wolontariusze SP z opiekunami 
  Aliną Gościk i Moniką Jaroszuk.

  Podziękowanie
  W imieniu Jasia, chcielibyśmy z całego serca podziękować wolontariuszom szkolnym oraz Pani Alinie Gościk i Pani Monice Jaroszuk, za uzbieranie pieniędzy które zostały przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów zakupu Specjalistycznego fotelika samochodowego. Fotelik kosztował 5600zł z czego nasz wkład to 840zł. Jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc.
  Jaś z rodzicami

  „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - Janusz Korczak 
  W piątek 24 lutego 2017r. po raz kolejny dorośli mieszkańcy naszej gminy oraz uczniowie Zespołu Szkół w Gródku udowodnili, że mają wielkie serca wrażliwe na krzywdę ludzką i potrzeby drugiego człowieka. W godzinach przedpołudniowych młodzi wolontariusze z klas Va, Vb oraz VIb wraz z rodzicami i opiekunami wolontariatu przeprowadzili „Akcję dla Szymonka”. Podczas zabawy charytatywnej można było kupić za niewielką sumę książki, drewniane donice i stolnice oraz przedmioty rękodzielnicze, a nawet zabawki. Przeprowadzony też został konkurs ofert na Ikonę Matki Bożej „Pokrow” przywiezionej z Kijowskiego Pieczerskiego Klasztoru na Ukrainie. Wszyscy chętni mogli też wziąć udział w zabawie fantowej. Naszą akcję wspomogła też czynnie Rada Rodziców dokładając swoją cegiełkę w postaci kiermaszu przepysznych ciast, mufinek i innych słodkości.
  Oczywiście całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wspaniałych, wrażliwych na krzywdę innych, darczyńców, którzy podarowali wiele pięknych i praktycznych przedmiotów przeznaczonych na sprzedaż a także atrakcyjnych fantów niezbędnych do zorganizowania zabawy fantowej.
  Składając podziękowanie, pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność.

  Dzięki zaangażowaniu wielu osób w „Akcję dla Szymonka” zebraliśmy kwotę 1870,00 zł, którą razem z kwotą 621,00 zł uzyskaną przez Radę Rodziców z kiermaszu słodkości, przekazaliśmy na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Lepsze Jutro w Gródku z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację Szymona. 
  Z całego serca jeszcze raz serdecznie dziękujemy wspaniałym darczyńcom oraz wszystkim osobom, które kupując różne przedmioty oraz losując pytanie podarowały nie tylko swoje pieniądze, ale przede wszystkim swoje serce dla Szymonka.
  Opiekunowie wolontariatu
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  „Akcja dla Szymonka”

  Przed nami kolejna zabawa charytatywna „Akcja dla Szymonka”, który wymaga intensywnej terapii SI.
  Akcja odbędzie się 24.02.2017r. (piątek) na holu przy bibliotece. W naszej zabawie każda osoba za jedyne 2 zł.
  i prawidłową odpowiedź na zadane pytanie otrzymuje niespodziankę. Do wygrania mamy gry komputerowe, koszulki, kubki, książki, maskotki, zabawki i inne fajne gadżety m.inn. smycze, długopisy, notesy, kalendarze, itp.

  W ramach akcji można będzie również zakupić, za trochę wyższą cenę, inne ciekawe przedmioty.

  Zebrana kwota zostanie przekazana na konto Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Lepsze Jutro w Gródku.

  Tego dnia również będzie można kupić słodkości, które będą sprzedawane przez Radę Rodziców. Pieniądze przeznaczone zostaną na ten sam cel – dla SZYMONKA <3

  Wolontariusze SP z opiekunami 
  Rada Rodziców Zespołu Szkół w Gródku

  Przed nami kolejna zabawa charytatywna „Akcja dla Szymonka”, w której każdy wygrywa niespodziankę. Niestety mamy bardzo mało tych niespodzianek a nasz Szymonek pilnie wymaga intensywnej terapii SI. Zajęcia są tylko prywatne i ich miesięczny koszt wynosi 700 zł. W takich zajęciach dziecko musi uczestniczyć min. rok. 
  Jeśli ktoś posiada w dobrym stanie książki, zabawki i inne fajne nowe gadżety (smycze, kubki, długopisy, notesy, kalendarze, koszulki itp.) to przynoście lub przesyłajcie do naszej szkoły. Pod koniec lutego zorganizujemy zabawę a zebraną kwotę przekażemy na konto dla Szymonka, który wymaga stałej pomocy terapeutycznej w walce o samodzielność. https://www.facebook.com/justyna.turczynska.3?fref=ts
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  25. Finał WOŚP zagrał dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopedriatycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
  15 stycznia 2017r. w godzinach przedpołudniowych wolontariuszy z Zespołu Szkół w Gródku, zgłoszonych do sztabu w Białymstoku, wraz z nauczycielem i rodzicami można było spotkać na terenie Gródka a w godzinach późniejszych w Białymstoku. 
  Serdecznie dziękujemy wszystkim dobrym ludziom o wielkich sercach, którzy nie przeszli obojętnie obok naszych wolontariuszy. Dziękujemy za Waszą życzliwość i hojność.
  Dziękujemy naszym wolontariuszom Karolinie Bułatowicz , Gabrieli Chwojko, Julii Martyniuk, Sandrze Mieleszko, Wiktorii Łukaszuk, Alanowi Prus, Julii Markowskiej, ich rodzeństwu i oczywiście wspaniałym rodzicom. Po raz kolejny pokazaliście swoją gotowość do działania, poświęcenie i wysiłek na rzecz potrzebujących. 

   

  Kolejny rekord WOŚP!

  Po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy pokazali, że mają wielkie serca i chęć niesienia pomocy. To dzięki Wam za pieniądze, które trafiły do puszek zakupiony zostanie kolejny specjalistyczny sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewniona zostanie godna opieka medyczna seniorom. Serdeczne podziękowania jeszcze raz składam dzielnym wolontariuszom, którzy mimo minusowej temperatury wytrwale zbierali pieniądze na szczytny cel. 
  Otrzymaliśmy informację ze Sztabu WOŚP w Białymstoku, w którym byliśmy zarejestrowani, że w kweście ulicznej uzbieraliśmy 2 682, 41 zł. 
  A oto słowa, które przekazał nam koordynator ds. wolontariuszy „Na początku chcemy Wam wszystkim serdecznie pogratulować tegorocznej zbiórki! Jak już na pewno wiecie w tym roku po raz kolejny pobiliśmy rekord! Podczas tegorocznego Finału białostoczanie zebrali 401557,75zł! Chcemy również Wam podziękować, że poświeciliście swój czas i podczas tego wyjątkowego dnia byliście razem z nami. Bez Was ten Finał by się nie odbył. Dodawaliście nam energii przez cały dzień. Mamy nadzieję, że naładowani pozytywną energią spotkamy się już podczas 26 Finału. Przesyłamy Wam dużo uśmiechu na cały rok! Do zobaczenia podczas kolejnego Finału!”.

  Jeszcze raz wszystkim z całego serca dziękuję i pamiętajcie 
  GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I JESZCZE JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!
  Alina Gościk

  Alina Gościk

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  We wtorek 10.01.2017r. w Zespole Szkół w Gródku odbyło się spotkanie policji z wolontariuszami, którzy pod opieką p. Aliny Gościk i rodziców, w najbliższą niedzielę kwestować będą na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas szkolenia st. aspirant Grzegorz Bazyluk omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania się kwestujących, przekazał rady i wskazówki jak nie paść ofiarą przestępstwa oraz w jaki sposób powiadomić policję w przypadku zagrożenia. W związku z tym, że kwestowanie odbywać się będzie również w godzinach popołudniowych na zakończenie spotkania wolontariusze otrzymali opaski odblaskowe celem podniesienia bezpieczeństwa na drogach.

  Jesteśmy przygotowani na niedzielę! <3 <3 <3 Pomimo przeziębień wspieramy WOŚP :) W godzinach 9.00 - 13.00 w Gródku i okolicach spotkacie wolontariuszy z puszkami, później wyruszamy do Białegostoku. :D 25. Finał łączy nas ze wszystkimi ludźmi dobrej woli na całym świecie. Ten nieprawdopodobnie piękny i radosny dzień czyni nas lepszymi dla siebie i dla innych. Zróbcie wszystko, aby przeżyć go najwspanialej pokazując innym, że idea wolontariatu pomaga lepiej żyć <3

  Bajkowe prezenty dla dzieci z Hospicjum.

  Potwierdzeniem bezinteresowności wielu osób wokół nas okazała się zbiórka środków czystości, kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji niemowląt, pieluch, zabawek, gier edukacyjnych, książek i przyborów szkolnych, która została przeprowadzona w dniach 30.11- 15.12. 2016r. na rzecz podopiecznych Fundacji „Pomóż Im” Onkologia i Hospicjum dla Dzieci. Niewątpliwie przekazane dary stały się powodem wielu uśmiechów na buziach chorych dzieci, a przecież wszyscy wiemy, iż śmiech i radość mają moc leczenia. 
  Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wykazali się nie tylko dobrocią serca ale też wrażliwością i zrozumieniem dla potrzeb drugiego człowieka. 
  Dziękujemy też Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i dzieciom z grupy V Przedszkola Samorządowego w Gródku za aktywne włączenie się w naszą akcję. 
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Katarzyna Kokieć

  Podziękowania

  Trwają przygotowania do drugiej "Serduszkowej zgadywanki" na rzecz Fundacji "Pomóż Im" Onkologia i Hospicjum dla Dzieci a tymczasem otrzymaliśmy ...

  Akcja charytatywna na Dzień Wolontariusza.

  W grudniu, w ramach obchodów Dnia Wolontariusza, piątoklasiści wraz z rodzicami oraz wychowawcami przeprowadzili w szkole akcję charytatywną pt. „Serduszkowa zgadywanka” na rzecz podopiecznych Fundacji „Pomóż Im”. Wszyscy chętni uczniowie oraz dorośli w trakcie tej zabawy odpowiadali na przygotowane przez młodszych wolontariuszy pytania. Prawidłowa odpowiedź gwarantowała wygranie drobnego upominku.

  Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji.

  Dziękujemy firmom
  ASUS Polska i Lewiatan Gródek 
  oraz osobom prywatnym, które wsparły naszą zabawę a w szczególności: 
  p. Danucie Garkowskiej, p. Iwonie Lech, p. Ewie Bielawskiej oraz rodzicom Kamila Chwojko, Karoliny Bułatowicz, Krystiana Bernatowicza, Julii Markowskiej, Julii Martyniuk, Sandry Mieleszko, Gabrysi i Wiktorii Hryhorowicz, Wiktorii Łukaszuk, Weroniki Kondraciuk i Aleksandry Woronowicz.

  Bardzo serdecznie dziękujemy p. Judycie Prus oraz p. Justynie Hryhorowicz za poświęcony swój prywatny czas oraz pomoc w przeprowadzeniu zabawy.

  Jeszcze raz serdecznie WSZYSTKIM dziękujemy!
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  Szlachetna Paczka

  Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy stali się darczyńcami SZLACHETNEJ PACZKI. Razem z Pracownikami Salonu Firmowego Plus w Białymstoku przekazaliśmy prezent, który trafił prosto w serce potrzebującej rodzinie. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. 
  Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  "Serduszkowa zgadywanka"
  W ubiegłym roku w ramach akcji „Pola Nadziei” zorganizowaliśmy w naszej szkole kiermasz słodkości http://pomozim.org.pl/dziekujemy-za-wasza-pomoc/. W tym roku też pomagamy. Już w najbliższy poniedziałek 5 grudnia zapraszamy na „Serduszkową zgadywankę”. Udział w zabawie można sobie zapewnić przekazując na rzecz Fundacji „Pomóż Im” jedyne 2 zł. Do wygrania m.inn. koszulki, kubki, maskotki i wiele innych niespodzianek. Serdecznie zapraszamy!
  młodsi wolontariusze z opiekunami :)

  Akcja dla Jasia okazała się dużym sukcesem. To dzięki Wam Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły mogliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i przekazać darowiznę Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” wpłacając kwotę 513,00 zł na konto BPH S.A. Oddział w Warszawie 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615 z dopiskiem darowizna na pomoc i ochronę zdrowia 17376 Bilkiewicz Jan.
  Serdecznie dziękujemy za każdą najmniejszą pomoc wszystkim a w szczególności naszym Darczyńcom:
  p. Agnieszce Oware z firmy ASUS Polska, 
  p.Ewie Bielawskiej oraz rodzicom Karoliny Bułatowicz, Krystiana Bernatowicza, Julii Martyniuk, Julii Markowskiej, Sandry Mieleszko, Gabrysi i Wiktorii Hryhorowicz, Wiktorii Łukaszuk i Weroniki Kondraciuk.

  Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w następnych akcjach charytatywnych. 
  Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  „A nadzieja może wszystko…”

  Podczas uroczystości Święta Szkoły oficjalnie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”, która ma na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. W obecności całej społeczności szkolnej Dyrektor Zespołu Szkół w Gródku p. Anna Grycuk wraz z Wójtem Gminy Gródek p. Wiesławem Kulesza, przewodniczącą Rady Rodziców p. Małgorzatą Tryznowską, byłą Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gródku p. Wierą Tarasewicz, przedstawicielami młodszych wolontariuszy Karoliną Bułatowicz i Wiktorią Łukaszuk oraz koordynatorem szkolnym akcji p. Aliną Gościk symbolicznie posadzili pierwsze żonkilowe cebulki w przygotowanych wcześniej doniczkach. Następnie wolontariusze z klas piątych wraz z wychowawcami udali się przed budynek szkolny i tam posadzili własne „Pole Nadziei”. Wiosną przed szkołą zakwitną żonkile, które przypominać będą wszystkim ludziom o trudnym losie osób chorych, niepełnosprawnych i potrzebujących.
  Na Podlasiu organizatorem kampanii „Pola Nadziei” jest Fundacja „Pomóż Im” prowadząca Domowe Hospicjum dla Dzieci. W ramach współpracy z Fundacją na terenie naszej szkoły, tak jak w roku ubiegłym, będą organizowane zbiórki zabawek, słodyczy, książek dla podopiecznych hospicjum. Wolontariusze wraz z rodzicami oraz opiekunami młodszego wolontariatu p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk będą też organizować różne akcje, konkursy jak również będą kwestować podczas żonkilowych zbiórek. Zebrane podczas całej kampanii pieniądze Fundacja „Pomóż Im” przeznaczy już nie tylko na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci ale także na wielki projekt Fundacji, czyli budowę domu opieki wyręczającej „Arka” połączonego z hospicjum.

   

  Dziękujemy za udział w Słodkiej akcji!

  We wtorek 11 października 2016r w naszej szkole odbyła się „Słodka akcja” przygotowana przez wolontariuszy z klas piątych i ich rodziców. W ofercie były domowe wypieki: ciasta, ciasteczka i muffiny.

  ”Nigdy nie jesteśmy tak biedni, 
  aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”. 
  Mikołaj Gogol

  Za wrażliwość i bezinteresowną chęć do czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w „Słodkiej akcji”.


  - Dziękujemy Wam kochani uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, że wsparliście naszą akcję! 
  - Dziękujemy Wam kochani rodzice, za przygotowanie przepysznych ciast, mufinek i innych słodkości!
  - Dziękujemy Wam kochani wolontariusze, za prace podczas kiermaszu.
  Zebrane pieniądze w kwocie 551,00 zł. zostały przekazane na dofinansowanie protezy nogi dla wieloletniego sponsora naszej szkoły p. Jarosława Bokwy.  Wakacje, wakacje i po wakacjach. W ubiegłym roku szkolnym zbieraliśmy nakrętki dla Milenki, która dzięki m.inn. naszej pomocy mogła uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych oraz wyjechała na delfinoterapię. SERDECZNIE WAM DZIĘKUJEMY :) Niepełnosprawność Milenki wymaga jednak ciągłej rehabilitacji, dlatego też w tym roku szkolnym kontynuujemy zbiórkę i po raz kolejny liczymy na Was! Nakrętki można przynosić do sali 6s lub 9. Koordynatorzy: Alina Gościk i Monika Jaroszuk.

   

   

   

   

   

   

   

   


  ROK SZKOLNY 2015/2016

   

  Spotkanie integracyjne DOBRA WOLA
  Dobry humor i piękna pogoda towarzyszyła wszystkim podczas spotkania integracyjnego DOBRA WOLA. Serdecznie dziękujemy Kierownikowi, Kadrze oraz Uczestnikom Wtz Nowa Wola za zaproszenie. To był dzień pełen wrażeń, radości i atrakcji. Wszyscy będziemy go długo wspominać i jednocześnie deklarujemy dalszą współpracę.
  Wolontariusze z klas czwartych wraz z dyrekcją i opiekunami.

  Goście ze Stowarzyszenia "Happy Dog" 
  6 czerwca na zaproszenie młodszych wolontariuszy, naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście ze Stowarzyszenia „HAPPY DOG”, którzy dla uczniów klas I-VI przeprowadzili zajęcia na temat obowiązków wiążących się z posiadaniem psa. Uczestnicy spotkania nabyli podstawową wiedzę potrzebną do prawidłowego zachowania w stosunku do zwierząt, nauczyli się jak zachować się w kontakcie z psem, jak odczytywać podstawowe sygnały wysyłane przez niego i jaką przyjąć wobec nich postawę. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem największą atrakcją była obecność psów, które aktywnie brały udział w lekcji. 
  Przypominamy, że do końca tygodnia do sali nr. 9 lub do pokoju nauczycielskiego można przynosić nakrętki, puszki lub woreczki karmy. Jeżeli macie w domach niepotrzebne smycze, obroże, szelki, miski, stare koce itp - to też się z pewnością przydadzą. WSZYSTKO jest na wagę złota i bardzo się przyda naszym psiakom ze Stowarzyszenie HAPPY DOG.
  A. Gościk, M. Jaroszuk

  Dzieci dzieciom 
  W trakcie imprezy środowiskowej, która odbyła się 1 czerwca w szkole młodzi wolontariusze z klas czwartych wraz z wychowawcami i rodzicami p. Beatą Bułatowicz, p. Anną Chwojko, p. Justyną Hryhorowicz, p. Agnieszką Martyniuk i p. Ewą Woronowicz przeprowadzili zabawę fantową na rzecz Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gródku „Lepsze jutro”. 
  Bardzo SERDECZNIE DZIĘKUJEMY wszystkim tym, którzy włączyli się w naszą zabawę za ich ofiarność i otwartość. Dziękujemy też za pomoc w postaci przekazanych fantów wszystkim naszym darczyńcom a w szczególności p. Katarzynie Bernatowicz, p. Beacie Bułatowicz, p. Justynie Hryhorowicz i p. Agacie Bazyluk.
  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  Pomóżmy Stowarzyszeniu HAPPY DOG!!!
  W maju wolontariusze z klas czwartych wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk zbierają nakrętki na rzecz Stowarzyszenie HAPPY DOG w Białymstoku. Dodatkowo można przynieść puszkę lub woreczek karmy. Jeżeli macie w domach niepotrzebne smycze, obroże, szelki, miski, stare koce itp - to też się z pewnością przydadzą. WSZYSTKO jest na wagę złota.
  Zbiórka odbywa się w Zespole Szkół w Gródku w sali numer 9.

  "Nakrętki dla Milenki"
  Wolontariusze z klas IV serdecznie dziękują Wszystkim osobom dobrego serca, które przez cały rok szkolny przekazywali do szkoły nakrętki z przeznaczeniem na turnusy rehabilitacyjne dla Milenki. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Justyny Hryhorowicz, która po raz kolejny nieodpłatnie zawiozła nakrętki do Białegostoku. 
  Wolontariusze wraz z opiekunami.

  "Zonkilowa kwesta" 
  W niedzielę 10.04.2016r. młodsi wolontariusze z klas czwartych: Karolina Bułatowicz, Gabriela Chwojko, Mikołaj Kałajtan, Weronika Kozłowska, Wiktoria Łukaszuk, Julia Markowska, Alan Prus i Aleksandra Woronowicz pod opieką nauczycieli p. Aliny Gościk i p. Moniki Jaroszuk oraz rodziców, przeprowadzili „Żonkilową kwestę”, będącą elementem Kampanii Społecznej „Pola nadziei”, na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci prowadzonej przez Fundację „Pomóż Im”. Zbiórka publiczna odbyła się na terenie Parafii prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gródku. Jej celem było zebranie środków pieniężnych na sfinansowanie realizacji projektu budowy hospicjum dla dzieci osieroconych wraz z oddziałem opieki wyręczającej, służącym do czasowego odciążenia rodziny w opiece nad długotrwale i nieuleczalnie chorym dzieckiem. 
  Składamy serdeczne podziękowania dla proboszczów ks. Mikołaja Ostapczuka i ks. Stanisława Kochanowskiego oraz dla wszystkich Tych, którzy wrzucili datek do puszki a tym samym okazali serce dla dzieci z chorobami nowotworowymi, dla których liczy się każdy dzień…

   

  Trwają przygotowania do "Żonkilowej kwesty" na rzecz Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci. Dzisiaj nasi wolontariusze razem z dziećmi z grupy III z Przedszkola Samorządowego w Gródku wykonali papierowe żonkile. Serdecznie dziękujemy p. Justynie Wasilewskiej i p. Sylwii Gościk za pomoc i fajne zajęcia :) 
  opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk, Monika Jaroszuk

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2016
  W niedzielę 10.01.2016r. wolontariusze z ZS w Gródku pod opieką nauczycieli p. Aliny Gościk i p. Joanny Ostapczuk wzięli udział w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniążki na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu byli z nami i wspierali WOŚP :)

  Spotkanie z koordynatorem kampanii "Pola Nadziei"
  Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bezpłatnie i świadomie prowadzi działalność na rzecz innych ludzi.
  5 stycznia 2016r. naszą szkołę odwiedził p. Grzegorz Bejda, koordynator kampanii „Pola Nadziei”. Na spotkaniu z uczniami klas czwartych p. Grzegorz przybliżył ideę wolontariatu oraz przedstawił działalność Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały plakaty przedstawiające „Wspaniałego wolontariusza”.

  W grudniu otrzymaliśmy podziękowania za „Zabawę Fantową” i „Mikołajkowy Kiermasz Słodkości”. Razem pomagamy nieuleczalnie chorym dzieciom, ich rodzeństwu i rodzinom w żałobie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w nasze akcje i zapraszamy na kolejne :)
  Opiekunowie wolontariatu: Alina Gościk i Monika Jaroszuk

  „Szlachetna paczka”
  W grudniu 2015r. klasy czwarte wraz z wychowawcami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk, rodzicami oraz pracownikami Salonu Firmowego Plusa w Białymstoku przyłączyli się do akcji „Szlachetna paczka”.Przekazujemy kilka słów od organizatorów tej wspaniałej akcji:
  „Drogi Darczyńco!
  Razem daliśmy rodzinie w trudnej sytuacji nadzieję na lepsze jutro! 
  Dziękujemy za czas, zaangażowanie w przygotowanie paczki. Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne.
  Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
  W momencie wnoszenia paczek do domu pani Krystyna zaniemówiła. Z niedowierzaniem patrzyła jak 11 dużych paczek zapełnia jej niewielki pokój. W pewnym momencie wybuchnęła płaczem, zanim przemówiła minęło kilka minut. Dziękowała przez łzy. Rozpakowując poszczególne paczki emocje stawały się coraz większe. W momencie odnalezienia paczki z odkurzaczem panią Krystynę ogarnęło jeszcze większe wzruszenie.
  Słowa wolontariusza, który przekazał rodzinie paczkę.
  Bardzo dziękuję za współpracę oraz przekazaną pomoc rodzinie. Jestem pełen podziwu, iż po raz kolejny z wielkim zaangażowaniem i odpowiedzialnym podejściem pomogli Państwo kolejnej rodzinie.
  Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:
  Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia oraz Bożego błogosławieństwa. Wielki szacunek z mojej strony, aby jak najdłużej żyli w zdrowiu i szczęściu. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”.

  "Mikołajkowy Kiermasz Słodkości"
  Z całego serca dziękujemy Rodzicom i Uczniom klasy IVa i IVb za ogromną pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu Mikołajkowego Kiermaszu Słodkości. Jesteśmy pełni podziwu dla Państwa umiejętności kulinarnych oraz zaangażowania w pomaganie innym. 
  Dodatkową atrakcją była piękna biżuteria wykonana przez jednego z rodziców. 
  Dziękujemy wszystkim tym, którzy kupili i skosztowali tych smakołyków oraz kupili biżuterię. Było smacznie, słodko i pięknie, a wszystko w szczytnym celu, wsparcie Fundacji „Pomóż Im” Onkologia i Hospicjum dla Dzieci. 

  Dnia 27 listopada wolontariusze z klas czwartych wraz z opiekunami p. Aliną Gościk i p. Moniką Jaroszuk w ramach kampanii społecznej "Pola Nadziei" przeprowadzili akcję charytatywną, w trakcie której, za złotówkę, można było wygrać nagrodę. Wszystkie zebrane, w trakcie tej akcji pieniądze przekazane zostały Fundacji „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Ze względu na to, że przedsięwzięcie to wymagało wiele pracy, niezbędna okazała się też pomoc rodziców. Na szczególną uwagę zasługuje postawa p. Justyny Hryhorowicz, której serdecznie dziękujemy.
  Dziękujemy również uczniom, rodzicom, dyrekcji oraz wszystkim pracownikom szkoły za pomoc i zaangażowanie w te charytatywne dzieło.

  Przygotowania do słodkiego kiermaszu!
  Chociaż do "Mikołajek" pozostało jeszcze sporo czasu, wolontariusze z klasy IV wraz z rodzicami p. Ewą Markowską i p. Justyną Hryhorowicz i wychowawczynią p. Aliną Gościk 
  zaczęli przygotowania do słodkiego kiermaszu, który odbędzie się 4 grudnia 2015r. Nie zabraknie pierniczków, szyszek, pysznego ciasta i innych słodkości. Zyski ze sprzedaży zostaną przeznaczone na Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. 

  "Pola nadziei"

  Wolontariusze z klas czwartych oraz przedstawiciele pozostałych klas ZS w Gródku wraz z Dyrekcją oraz nauczycielami zasadzili przed szkołą symboliczne "Pole nadziei". 
  Od listopada ruszamy z akcjami na rzecz Fundacji Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku.

  „Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia”.
  16 października, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Fundacja „Pomóż Im” zainaugurowała 6 edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej „Pola Nadziei”. Chwilę po oficjalnej części, kilkuset uczestników spotkania, w tym przedstawiciele naszej szkoły p. Alina Gościk wraz z uczennicą Julią Markowską i jej mamą p. Ewą Markowską, udało się na pobliskie Planty, gdzie zasadzono 5 tysięcy cebulek żonkili – symboli nadziei.
  W uroczystej inauguracji, oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców, wzięli również udział Wojewoda Podlaski Wiesław Żyliński, wiceprezydent Białegostoku Rafał Jóźwiak, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Cezary Mielko.
  „Pola Nadziei” to ogólnopolska akcja mająca na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Kampania ta ma uwrażliwiać społeczeństwo na chorobę i cierpienie ludzi żyjących w najbliższej okolicy.
  Kampania przebiega w dwóch etapach: jesiennym oraz wiosennym. Przed nami okres jesienno- zimowy, w którym to wolontariusze z klas czwartych oraz przedstawiciele pozostałych klas zasadzą przed szkołą symboliczne pole nadziei. Od listopada na terenie szkoły wolontariusze pod opieką p. Aliny Gościk i p. Moniki Jaroszuk będą organizować też różne akcje m.inn. zbiórki zabawek i słodyczy oraz kiermasze, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc Hospicjum prowadzonego przez Fundację "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi.  prezentacja
  [ 2537 Kb ]

  „Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć”

   

  10 października w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku oficjalnie rozpoczęto 9. edycję kampanii Pola Nadziei. Głównym celem Kampanii jest szerzenie idei ruchu hospicyjnego oraz propagowanie wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. To międzynarodowy program realizowany wyłącznie przez hospicja, a na Podlasiu od początku jej przebieg koordynuje Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci prowadząca Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Symbolem akcji jest żonkil, który uznawany jest za międzynarodowy symbol nadziei.

  Podczas uroczystej inauguracji zaprezentowano podsumowanie poprzedniego roku a także przedstawiono plany i pomysły na ten rok szkolny. Przypomnijmy nasza szkoła w ubiegłym roku szkolnym otrzymała specjalne wyróżnienie „Order Nadziei”.

  Po części oficjalnej przedstawiciele szkolnego wolontariatu pod opieką p. Małgorzaty Wirkowskiej razem z panią dyrektor Anną Grycuk oraz wszystkimi uczestnikami uroczystości przeszli na Planty, aby zasadzić żonkile i stworzyć symboliczne Miejskie Pole Nadziei.

  Szkolny koordynator Alina Gościk

  Fot. Małgorzata Wirkowska

  Szkolne Koło Młodszego Wolontariatu

  rok szkolny 2020/2021

   

  Wolontariat (z łaciny – volontarius – dobrowolny) to świadczona dobrowolnie, świadomie i bezpłatnie praca na rzecz innych, która wykracza poza relacje rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. W Polsce jest ponad 5 milionów wolontariuszy. Swoją pracę wykonują bezpłatnie, ale nie bez wynagrodzenia. Wolontariusz otrzymuje wynagrodzenie niematerialne - spełnia się, otrzymuje uznanie ze strony innych, satysfakcję i zadowolenie.

  Dlaczego niektórzy zostają wolontariuszami? Najczęściej motywuje ich od tego chęć zrobienia czegoś dobrego, sprawdzenia się, potrzeba bycia z innymi i bycia potrzebnym (za: wolontariat.ngo.pl).

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia.

   

   

  OPIEKUNOWIE: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Joanna Ostapczuk

   

  PODLASKIE WIEŚCI OŚWIATOWE:

  Podlaskie Wieści Oświatowe - wrzesień 2019 - "Wolontariat i Profilaktyka"

  Podlaskie Wieści Oświatowe - wrzesień 2018 - "Pomagamy, bo chcemy"

  Podlaskie Wieści Oświatowe - listopad 2016 - "Czy można wychować altruistę?"


  Erasmus+
  MEN
  e-dziennik
  Mleko z KlasąMulti Sport
  Mam 6 lat
  Owoce w szkolePajacyk
  Dziecko w sieci
  Sieciaki  ~ copyright © 2004-2021 Szkoła Podstawowa w Gródku ~ all rights reserved ~