Projekt „Poznaj Polskę” to bardzo ciekawa i inspirująca inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki pozwalająca urozmaicić zajęcia lekcyjne o praktyczne odkrywanie historii, poznawanie przyrody oraz eksperymentowanie w centrach nauki na terenie całego kraju. Przeznaczone środki finansowe umożliwiają zorganizowanie nawet dalekich, kilkudniowych wyjazdów, które związane są zwykle z dużymi kosztami finansowymi dla rodziców. 

Dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Gródku, a przede wszystkim zaangażowaniu pani Agnieszki Lisowskiej, uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w trzydniowym wyjeździe edukacyjnym do Wieliczki, Krakowa i Łodzi. 

Pierwszego dnia wyjazdu przenieśliśmy sale lekcyjne głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zamieniliśmy na pasjonującą wędrówkę solnymi korytarzami. W trakcie zwiedzania kopalni soli Trasą Turystyczną oraz Muzeum Żup uczniowie poznali nie tylko historię tego miejsca, ale również geologię regionu oraz podziwiali piękno rzeźb solnych i podziemnych słonych jezior. Było to też ekscytujące spotkanie z legendami – O pierścieniu św. Kingi? oraz Duchu kopalni – Skarbniku.  Uczestnicy tej podziemnej wyprawy poznali pracę górnika oraz tradycje i obyczaje, które towarzyszyły mu w jego pracy od najdawniejszych czasów do dnia dzisiejszego, na co dzień i od święta. Dowiedzieli się dlaczego konie mieszkały w kopalni, czym się zajmowały, w jaki sposób pomagały górnikom w codziennej pracy. 

Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Krakowie. W tym historycznym mieście młodzież zobaczyła szereg rozpoznawalnych obiektów takich jak Sukiennice, Collegium Maius, Collegium Novum, Wawel, Katedra Królewska, Kościół Mariacki, Barbakan. Chwilę zadumy przeżyliśmy w Kryptach Królewskich gdzie znajduje się też grób prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz grobowiec marszałka Józefa Piłsudskiego. Mniej znane, ale równie ciekawe, a przede wszystkim inspirujące do bardziej świadomego życia, poznane przez uczniów w Krakowie miejsca związane były z  życiem  Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem historycznym poznanym tego dnia był Kopiec Kościuszki poświęcony temu bohaterowi, który pełnił wiele zaszczytnych funkcji w historii XVIII wieku. Jego położenie to Wzgórze bł. Bronisławy. Jest on wspaniałym miejscem z którego widać przepiękną panoramę Krakowa. Pełen wrażeń dzień zakończony został naukową zabawą w „Ogrodzie Doświadczeń” im. Stanisława Lema.

Trzeci dzień spędziliśmy w Łodzi. Pierwszym punktem było zwiedzenie Ogrodu Botanicznego. Następnie przejechaliśmy do EC1 –  Centrum Nauki i Techniki. Kompleks zawdzięcza swoją nazwę dawnej elektrociepłowni, która działała w jego miejscu. Cała masa ciekawych eksponatów znajduje się na 5 piętrach. Trudno zapamiętać je wszystkie. Doświadczyliśmy m.in. wejścia do największego kotła w elektrociepłowni z symulacją płomieni, podziwialiśmy świat pod mikroskopem i na ekranie. Równie wspaniała była też panorama Łodzi, którą można zobaczyć z tarasu widokowego. 

Koordynatorzy projektu „Poznaj Polskę” w klasach 4-8: Alina Gościk, Monika Jaroszuk, Małgorzata Wirkowska