Program profilaktyczny „CUKIERKI” realizowany był w dniach 14, 15 czerwca 2023 roku w klasach I-III SP w Gródku (97 uczniów i 6 wychowawców oraz pedagog i psycholog). Zajęcia prowadziła p. Patrycja Bochenko.
Program oparty był na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”.
Dzieci nabrały dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu realizowanego programu było wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Dzieci były zachęcane do angażowania w zabawę, uczyły się empatii, nabyły umiejętności społeczne i rozwijały pozytywną umiejętność solidarności grupowej.
Cele programu:
- przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
- umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
- rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
- wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
- nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
- kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
- nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
- rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły
Metody pracy:
- Czytanie bajki z podziałem na role
- Prace plastyczne
- Opis ilustracji
- Burza mózgów
- Dramy
- Praca w grupa
Gródek, 15.06.2023 r. Pedagog: Ewa Bielawska