Organizowanie wycieczek po Polsce przez szkoły ma wiele zalet, zarówno z perspektywy edukacyjnej, jak i rekreacyjnej. Polska oferuje niezwykłą różnorodność przyrodniczą, historyczną i kulturową. Organizując wycieczki po kraju, wspieramy też lokalną gospodarkę.
Wycieczki po Polsce to doskonała okazja do pogłębiania wiedzy o własnym kraju. Zwiedzanie zabytków, muzeów i parków narodowych pozwala lepiej zrozumieć polską kulturę, historię oraz przyrodę. To również sposób na budowanie tożsamości narodowej i poczucia dumy z polskiego dziedzictwa. Wyjazdy klasowe to też szansa na spróbowanie lokalnych specjałów, takich jak oscypek w Tatrach.
Wszystkie te czynniki powodują, że nauczyciele naszej szkoły chętnie organizują zarówno krótsze, jak i dłuższe wyjazdy. W dniach 11-13 września uczniowie klas ósmych oraz siódmych uczestniczyli w trzydniowej wycieczce SANDOMIERZ – ZAKOPANE – SŁOWACJA – PODZAMCZE CHĘCIŃSKIE. Wycieczka została dofinansowana w ramach ministerialnego programu PODRÓŻE Z KLASĄ.
Pierwszego dnia młodzież zwiedziła Sandomierz. Przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne w oparciu o muzealne ekspozycje i posiadane zasoby MUZEUM ZAMKOWEGO W SANDOMIERZU. Dużo emocji wzbudziła wizyta na Wystawie Figur Woskowych „Świat Ojca Mateusza”. Ósmoklasiści mieli także okazję z bliska zobaczyć największy wąwóz lessowy Świętej Królowej Jadwigi.
Drugi dzień wyjazdu był równie ciekawy. Uczniowie zwiedzili CENTRUM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ Tatrzańskiego Parku Narodowego, spacerowali Krupówkami, poznawali zabytkową zabudowę miasta. Mieli też okazję obserwować skoki skoczków na Skoczni “Wielka Krokiew”. Podziwiali widoki na Gubałówkę i Giewont. Równie inspirujący był pobyt na Słowacji. Tutaj widoki Tatr Słowackich były równie piękne, jak te po polskiej stronie. Uczniowie zwiedzali osadę Stary Smokowiec. Sprawdzianem sprawności był spacer szlakiem na Hrebinok i do wodospadów Zimnej Wody. Emocjonująca była wizyta w Tricklandii czyli galerii sztuczek i iluzji optycznych, z których część oparta została na bajkach i opowieściach ludowych Słowacji.
Okazją do rozwijania zainteresowań naukowych był trzeci dzień wycieczki. Tego dnia bowiem młodzież zwiedzała CENTRUM NAUKI „LEONARDO DA VINCI”. Pobyt w tym interaktywnym muzeum był okazją do poznania tajników ludzkiego organizmu i uświadomienia sobie tego czym jest zdrowie i jak zadbać o własny prawidłowy rozwój.
Wycieczka zorganizowana została przez wychowawców klas ósmych – panią Alinę Gościk i Monikę Jaroszuk. Wychowawców w opiece wspierali inni nauczyciele – pani Iwona Lech i Izabela Chowańska.
Profesjonalną obsługę zapewniło biuro podróży RAMIS z Białegostoku. Uzyskanie dofinansowania możliwe było dzięki pani Agnieszce Lisowskiej, która w sposób szybki i sprawny złożyła wniosek w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawiony przez panią Alinę Gościk.