Spotkanie z operatorem numeru 112

Uczniowie klasy V b gościli na lekcji panią Paulinę Klimowicz, która pracuje w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. Jako operator numeru 112 ma bezpośredni kontakt z potrzebującymi pomocy, dlatego zwracała szczególną uwagę na to, co powinniśmy przekazywać dzwoniąc pod numer alarmowy, jakie informacje są niezbędne dla zlokalizowania zdarzenia, w którym biorą udział ranni, chorzy czy tacy, którym niezbędna jest jakakolwiek pomoc. Uczyła piątoklasistów, jak rozdysponować odpowiedzialności w momencie, kiedy jesteśmy sami, nikogo z nami nie ma i potrzebujemy wsparcia gapiów lub przechodniów. Uczniowie ćwiczyli zasady udzielenia pierwszej pomocy, prowadzenia resuscytacji na fantomie. Okazało się, że nie jest to takie proste i że wymaga niemałego wysiłku i po kilku minutach jest się zmęczonym uciskaniem klatki piersiowej. Wyjaśniła, co to jest defibrylator AED, do czego służy i w jaki sposób się nim posługujemy, ponieważ takie urządzenie ratujące życie znajduje się w naszej szkole. Dobrze więc wiedzieć, jak z niego korzystać. Bardzo dziękujemy Pani Paulinie za ciekawą lekcję i cenne wskazówki.