W dniach 20.01-24.01 odbyły się w naszej szkole cyfrowe warsztaty międzypokoleniowe, których celem było wsparcie seniorów w rozwijaniu umiejętności cyfrowych oraz budowanie relacji między pokoleniami.
W zajęciach wzięli udział seniorzy z lokalnej społeczności oraz uczniowie klas VII i VIII. Seniorzy wspierani przez uczniów uczyli się m.in.: wysyłania wiadomości e-mail, korzystania z wyszukiwarek internetowych, obsługi komunikatorów takich jak Meet, WhatsApp, Teamsy i Messenger, rozpoznawania fałszywych wiadomości, błędnych inwestycji i stron www., aktualizowania i skanowania sprzętu. Poznawali też zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci, techniki socjotechniczne jakie stosują oszuści, metody radzenia sobie z atakami internetowymi, rolę narzędzi AI w generowaniu oszustw. Każdego dnia po zrealizowaniu jednego ze scenariuszy przygotowanych w ramach programu „Szkoła Międzypokoleniowa” uczniowie i obecni nauczyciele proponowali seniorom ciekawe sposoby wykorzystania zasobów Internetu do rozrywki. Mieli m.in. możliwość zalogowania się na stronę Diety NFZ, obliczenia BMI, ułożenia jadłospisu, rozwiązania quizów. Poznawali też ciekawe gry logiczne na stronie kurnik. pl. Zachęceni zostali zwłaszcza do gry w Mahionga (Madżong). Wiele emocji związanych z podróżowaniem wzbudziła strona Gogle Maps. Uczestnicy warsztatów korzystali również z serwisu Gmina Gródek, śledzili informacje na mapie zagrożeń.
Seniorzy z entuzjazmem uczestniczyli w zajęciach, chwaląc cierpliwość i zaangażowanie uczniów. Młodzież również wyniosła wiele wartości z tych spotkań. Uczyli się empatii, cierpliwości, tolerancji i refleksyjnego podejścia do multimediów. Docenili też możliwość pomocy innym.