To co jemy ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto o nie dbać od najmłodszych lat?
„Kuchnia roślinna bardzo często kojarzy się z jedzeniem trawy, brakiem smaku, monotonią… Nic bardziej mylnego! Z produktów roślinnych możemy wyczarować co tylko nam się zamarzy, w tym także odwzorować znane nam smaki – jak w tym przypadku pastą bez jajeczną na bazie tofu. Dieta roślinna jest więc nie tylko zdrowa i stanowi jeden z elementów profilaktyki chorób cywilizacyjnych, lecz również smaczna i nie tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać”. Tymi słowami p. Anna Żuchniewicz, koordynatorka komunikacji z Fundacja Onkologiczna Rakiety z Warszawy rozpoczęła warsztaty „Roślinnego gotowania”. Pani Ania podkreśliła, iż edukację żywieniową, a tym samym naukę zdrowszych nawyków warto zaczynać jak najwcześniej, ponieważ na swoje zdrowie pracujemy od najmłodszych lat.
Uczestnicy warsztatów, uczniowie klas piątych, poznali zasady zdrowego odżywiania. Pani Agnieszka Grzywaczewska, specjalistka od kuchni roślinnej, uświadomiła dzieciom, że to co jemy ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie. Przekazała najważniejsze informacje o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz przedstawiła magię przypraw – podobieństwo faktur. Uczniowie przygotowując zdrowe posiłki poznawali produkty wszystkimi zmysłami. Mogli pytać, dotykać, wąchać, próbować a przede wszystkim dobrze się bawić. Na zakończenie zajęć wszyscy spróbowali przygotowanych przez siebie potraw: pastę słonecznikową, pastę bezjajeczną i wegańskie spaghetti bolognese. Było przepysznie, zdrowo i bardzo wesoło.
Serdecznie dziękujemy panu Markowi Michałowskiemu za zaangażowanie i zakup potrzebnych produktów, pani Ani i pani Agnieszce za poświęcony czas i przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów kulinarnych oraz paniom kucharkom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
Alina Gościk