W dniu 24.03.2022 r. uczniowie klas VII wzięli udział w wycieczce do Białegostoku. W pierwszej kolejności odwiedzili Strefę Wysokich Lotów. Park trampolin pozwolił im choć na chwilę oderwać się od ziemskich obowiązków i poszybować ku niebu. Sportowe trampoliny, baseny z gąbkami, belka do pojedynków, wybijająca podłoga, ścianki wspinaczkowe, ścieżki akrobatyczne, kosze do ćwiczenia wsadów. Tak, dzieci były wszędzie, prezentując pełną gamę akrobatycznych możliwości.
Jednak głównym celem wycieczki były zajęcia w nowo otwartym Muzeum Pamięci Sybiru. Jak możemy przeczytać na wystawie, „Syberia to kraina w Azji porośnięta tajgą. W języku polskim istnieje jednak jeszcze słowo Sybir, oznaczające coś zupełnie innego. Sybir to symbol niewoli i cierpienia obejmujący wszystkie miejsca w Rosji lub w Związku Sowieckim, do którego trafiali zesłańcy. Sybir w XX wieku stał się największym więzieniem świata, symbolem cierpienia, bólu i tęsknoty, ale też niezłomności i walki o przetrwanie.” Muzeum poświęcone jest ludziom, którzy byli niewoleni i zsyłani w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego, jak również tym którzy podążali tam dobrowolnie. Ekspozycja stała Muzeum pokazuje ogromne emocje ukryte w zwykłych przedmiotach, przenosząc zwiedzających w tajemniczy, piękny a jednocześnie okrutny i bezwzględny Sybir. Pobyt w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku poszerzył wiedzę uczniów na temat zsyłek Polaków w głąb Rosji i zbrodni sowieckich. Pobyt w muzeum dał dzieciom dużo do myślenia m.in. o wywózce Polaków na ,,nieludzką ziemię”, o warunkach ich życia, o rozłące z najbliższymi, o śmierci. Zesłani tam ludzie nie mogli wyznawać swojej wiary i porozumiewać się w ojczystym języku. Uczniowie mieli okazje zobaczyć portrety Sybiraków oraz poznać historię oficerów rozstrzelanych w Katyniu. Dowiedzieli się, także jak wyglądał bydlęcy wagon, w którym przewożono niewinnych ludzi oraz kwatery zamieszkiwane przez Sybiraków.
Warto było poświęcić czas na zwiedzanie, gdyż muzeum wywarło na uczniach ogromne wrażenie i skłoniło do refleksji na temat naszej egzystencji w dzisiejszych czasach.

Wychowawcy i uczniowie klas VII