12.11.2021r. uczniów klasy Va i VIa odwiedził ratownik medyczny Pan Daniel Rożko. Pan Daniel jest zastępcą Koordynatora Ratowników Medycznych Szpitala Powiatowego w Bartoszycach, prowadzi też szkolenia w pracowni symulacji SimBart s.c. 

Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego ratownika było przygotowanie uczniów do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Uczniowie nauczyli się:

– jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej

– jak należy pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe

– jak postępować przy zadławieniu u małych dzieci i dorosłych

– w jaki sposób bandażujemy ranę, gdy jest krwotok

– jak zabezpieczamy złamanie kończyn

– w jaki sposób należy ułożyć nieprzytomną oddychającą osobę w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej

– kiedy prowadzić resuscytację krążeniową i czym ona jest.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły ćwiczenia praktyczne na fantomie oraz zakładanie opatrunków koledze i koleżance. 

Interesujące zajęcia i możliwość zadawania pytań naszemu gościowi jeszcze bardziej wzmocniły zafascynowanie naszej młodzieży ratownictwem medycznym a zdobyta nauka w przyszłości może przydać się do uratowania komuś życia.

Pan Daniel Rożko razem ze swoją załogą zdobył:

– Mistrzostwo Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym w 2015r.

– 3 miejsce w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym w 2018r.

– dwukrotnie Mistrzostwo w Ogólnopolskich Zawodach Medycyny Ratunkowej i Pola Walki Wojska Polskiego 2016r. i 2017r.

– Wicemistrzostwo w Zawodach Medycyny Taktycznej i Ratunkowej 2018r.

Panu Danielowi bardzo dziękujemy za profesjonalne szkolenie w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i życzymy dalszych sukcesów, satysfakcji i radości, jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia.

Alina Gościk, Małgorzata Wirkowska