Szkoła Podstawowa w Gródku przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „1000- lecie Królestwa Polskiego”. Organizatorami projektu są: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne i Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat życia i działalności Bolesława Chrobrego oraz innych polskich władców, uczczenie 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Ponadto rozwijanie w uczniach zaangażowania i poczucia możliwości wpływania na rzeczywistość, kreatywności, umiejętności współpracy, komunikacji i ciekawej prezentacji efektów pracy.
Uczniowie w ramach projektu zobowiązani są zrealizować 3 zadania obowiązkowe. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 roku. Jednym z nich jest organizacja w szkole „Dnia z królem Bolesławem Chrobrym”. W związku z tym uczniowie naszej szkoły 21 marca przywitali wiosnę pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny z Bolesławem Chrobrym na sportowo i wesoło!”. Był to dzień pełen konkursów, gier i kreatywnych wyzwań. Uczestnicy mieli okazję przenieść się w czasy średniowiecza, poznać historię jednego z najważniejszych władców Polski oraz wykazać się swoimi zdolnościami artystycznymi, kulinarnymi, literackimi oraz sportowymi.
O godzinie 9.00 odbył się konkurs kulinarny “MasterSzef Bolesław Chrobry”, w którym zmagali się reprezentanci klas 4 i 5. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować sałatkę, która mogłaby trafić na stół samego króla Bolesława Chrobrego. Wykorzystując dostępne składniki, uczestnicy tworzyli oryginalne kompozycje, które nie tylko miały smakować, ale miały być także zdrowe i pełne witamin. Sałatkę należało nazwać i zaprezentować na nią przepis. Podczas zmagań pani od historii przybliżyła kilka ciekawostek na temat „Co jadali Piastowie i ich poddani?”. Jury, w składzie: Pani Dyrektor Anna Grycuk, Pani Elżbieta Bielawska i Pani Justyna Wasilewska, najwyżej oceniło sałatkę „Derbówa” klasy 5a. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych kucharzy. Uczniowie wykazali się kreatywnością, starannością oraz umiejętnością łączenia smaków.
Jednym z zadań dla klas było stworzenie portretu Bolesława Chrobrego z wykorzystaniem surowców wtórnych. Pomysł ten był nie tylko świetną okazją do wykazania się zdolnościami artystycznymi, ale także przypomnieniem o ważności recyklingu i dbania o środowisko. Komisja, w składzie: Pani Elżbieta Januszkiewicz, Pani Ewa Zielińska i Pani Ewelina Ostapczuk, oceniała portrety pod kątem kreatywności i odwzorowania charakterystycznych cech władcy. Zwycięskim portretem okazał się portret Bolesława Chrobrego przygotowany przez klasę 5a, II miejsce zajęła praca klasy 4b, a III miejsce – portret 7b.
W kolejnej konkurencji uczestnicy mieli okazję popisać się swoimi umiejętnościami pisarskimi. Zadanie polegało na napisaniu życzeń, jakie mogliby skierować do króla Bolesława Chrobrego. Wśród życzeń znalazły się takie, które odnosiły się do pomyślności królestwa, zwycięskich bitew oraz zdrowia samego monarchy. Jury szczególnie doceniło oryginalność życzeń.
Na zakończenie pierwszego dnia wiosny odbyła się gra edukacyjna “Królewska 50”, mająca na celu sprawdzenie wiedzy uczniów na temat czasów panowania Bolesława Chrobrego. W wydarzeniu wzięły udział drużyny uczniowskie, które z dużym zaangażowaniem rywalizowały o zwycięstwo. Gra polegała na poruszaniu się pionkami po planszy zgodnie z wyrzuconą ilością oczek oraz odnajdywaniu karteczek z numerami od 1 do 50, na odwrocie których znajdowały się hasła. Po podaniu odpowiedniego hasła, uczniowie odpowiadali na pytanie. Jeśli pytanie sprawiało trudność, drużyny szukały podpowiedzi na fiszkach z informacjami historycznymi, które zostały rozmieszczone na korytarzach szkolnych. Zadania wymagały nie tylko wiedzy, ale także spostrzegawczości oraz umiejętności pracy w zespole. Każda drużyna musiała odpowiedzieć na serię pytań związanych z panowaniem Bolesława Chrobrego oraz jego osiągnięciami. Uczniowie z entuzjazmem angażowali się w grę, wykazując się świetną znajomością tematu oraz współpracą w grupach. W rywalizacji najlepiej poradziła sobie klasa 7b, która najszybciej dotarła do 50 i tym samym odniosła zwycięstwo. Gra “Królewska 50” była nie tylko świetną okazją do sprawdzenia wiedzy historycznej, ale również doskonałą formą integracji uczniów oraz nauki poprzez zabawę.
Do wspólnych działań związanych z obchodami dnia wiosny z Bolesławem Chrobrym włączył się Samorząd Uczniowski, który wzorem lat ubiegłych zorganizował turniej piłki nożnej. Ośmioosobowe drużyny z poszczególnych klas rywalizowały o miano mistrza rozgrywek w dwóch grupach wiekowych: klasy IV – VI oraz VII – VIII. W każdym zespole obowiązkowo musiała się znaleźć przynajmniej jedna dziewczyna.
Piękna pogoda pozwoliła rozegrać zawody na boisku szkolnym, które przed wydarzeniem zostało ozdobione plakatami zachęcającymi drużyny do przestrzegania zasady fair play podczas rozgrywek. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał pan Marcin Józwowicz, a przedstawiciele samorządu prowadzili mecze, sędziując poszczególne spotkania. Po rozegraniu 15 meczów w grupie młodszej trzecie miejsce zajęła klasa IV a, drugie wywalczyła VI b, zdobywcą pierwszego miejsca została drużyna z klasy V a . W grupie starszej odbyło się sześć spotkań, w wyniku których na trzecim miejscu znalazła się klasa VII b, drugie miejsce wywalczyła klasa VIII a, a pierwsze – VIII b. Młodzi sportowcy zostali udekorowani przez panią dyrektor Annę Grycuk medalami. Wyłoniono też najlepszego strzelca i bramkarza. Wśród uczniów klas IV – VI tytuł strzelca wywalczył Dawid Langer, a w grupie starszej najwięcej bramek strzelił Szymon Czapnik. Najlepszymi bramkarzami okazali się Filip Wildowicz z klasy IV a i Michał Konończuk z VIII b. Uczniowie ci otrzymali z rąk pani dyrektor pamiątkowe statuetki. Wszystkim gratulujemy hartu ducha i woli walki.
W czasie trwania rozgrywek uczniowie klas I – III bawili się w wiedzowo – sportową olimpijkę oraz projektowali banknoty z wizerunkiem Bolesława Chrobrego.
Bardzo gorąco dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursach, medali i statuetek dla zwycięzców w turnieju piłki nożnej oraz słodkości wszystkim uczniom.