W maju 2024 roku odbył się w Szkole Podstawowej w Gródku tydzień profilaktyki.

Uczniowie klas III-IV (73 uczniów) brali udział w programie profilaktycznym „Cukierki”. Dzieci nabrały  dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać ich zdrowiu   i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu realizowanego programu było wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka,  które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Dzieci były zachęcane do angażowania w zabawę,  uczyły się empatii, nabyły umiejętności społeczne i rozwijały pozytywną umiejętność solidarności grupowej.

Cele programu:
  • przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
  • umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
  • rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
  • wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
  • nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
  • kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
  • nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
  • rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia …

    Przeczytaj więcej Szkolny Tydzień Profilaktyki

Uczniowie klasy 6 b mieli możliwość poznać jedną z coraz bardziej popularnych w Polsce dyscyplinę sportu zaprzęgowego jaką jest bikejoring.

Zaprzęgi kojarzą się wszystkim z parą koni lub szóstką psów ciągnących sanki z osobą, która pogania zwierzęta, a właściwie nimi kieruje. Do takiego sportu potrzebny jest śnieg, którego mamy coraz mniej. Dlatego też ludzie północy wymyślili odmianę tego sportu, kiedy to pies biegnie przed rowerem, przywiązany do niego linką. Jest to sport dla doświadczonego rowerzysty i silnego, szybkiego, a przede wszystkim wytrzymałego psa.

Takim sposobem spędzania czasu ze swoim pupilem zaraził się dzisiejszy gość, absolwentka naszej szkoły, Kinga Grochowska, która już od ponad roku z powodzeniem uprawia ten sport.

Kinga opowiedziała, na czym polega ta dyscyplina sportu, w jaki sposób przygotowuje do niej swojego Łajka zachodniosyberyjska, jaki potrzebny jest osprzęt dla psa, na co zwrócić uwagę kupując szelki i smycze.

Na prezentacji multimedialnej pokazała zdjęcia z zawodów sportowych, podczas których pies wraz ze swym musherem, czyli osobą będącą przewodnikiem psiego zaprzęgu bez względu na rodzaj środka lokomocji ciągniętego przez psa, musi pokonać zaplanowaną trasę. Długość drogi do pokonania waha się od 4 do 6 kilometrów na czas. Zdarza się, że ze względu na warunki …

Przeczytaj więcej Spotkanie szóstoklasistów z Kingą – absolwentką naszej szkoły

30 kwietnia Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów gródeckiej szkoły do kreatywnego podjęcia kolejnego wyzwania – wymyślenia oryginalnego sposobu przyniesienia do szkoły podręczników, zeszytów i przyborów. Na ten dzień został ogłoszony Dzień bez plecaka.

Sam pomysł takiego dnia pojawił się Stanach Zjednoczonych, a idea tego dnia narodziła się w głowie Mongai Fankam, młodej aktywistki, która przy okazji podróży do Kamerunu zwróciła uwagę na trudności, z jakimi dla wielu afrykańskich dzieci wiążę się uczęszczanie do szkoły. Szczególnie w oczy rzucał się brak plecaków, na które nie było stać ich rodziców. W związku z tym wielu uczniów w Kamerunie podręczniki nosi we własnych rękach lub reklamówkach. Często muszą w ten sposób pokonywać wiele kilometrów. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Fankam zaproponowała, by w jej szkole zorganizować zbiórkę plecaków dla uczniów jednej z kameruńskich szkół. By zwrócić uwagę na ten problem, wpadła też na pomysł organizacji dnia bez plecaka. Amerykańskie dzieci miały tego dnia przyjść do szkoły z książkami niesionymi we własnych rękach lub prostych plastikowych torbach.

Istotą dnia bez plecaka w szkole polskiej stały się kreatywne i nieszablonowe pomysły na zastąpienie tego przedmiotu czymkolwiek. Inwencja uczniów nie zna granic. I tak Michał przywiózł książki w wózku dziecięcym, Alan w abażurze …

Przeczytaj więcej Dzień bez plecaka

🦅Poznajemy Podlaskie – Dolina Bugu🦅
🦅Jak wyglądało życie dawnych mieszkańców wsi - wyrobnika, chłopa, sołtysa oraz szlachcica zagrodowego, a nawet hrabiego? Co oznacza stwierdzenie – odłożyć coś do lamusa? I czy można oświadczyć się za pomocą wielkanocnej pisanki? O tym wszystkim młodzież klas 6-8 dowiedziała się w czasie zwiedzania muzeum rolnictwa w Ciechanowcu.
🦅Oprócz drewnianych budynków wiejskich przeniesionych z pogranicza Mazowsza i Podlasia równie ciekawa była też mała architektura – gołębnik słupkowy, kapliczka, pasieka wiejska ubikacja tzw. „sławojka” i wędzarnia. Pasjonaci mechanizacji podziwiali stare traktory, parowozy, lokomotywy, maszyny rolnicze oraz powozy i sanie. Duże zainteresowanie wzbudziła bogata ekspozycja poświęcona rozwojowi weterynarii w Polsce i na świecie. To tutaj można było poznać techniki leczenia zwierząt począwszy od weterynarii ludowej, słowiańskich metod leczenia, …

Przeczytaj więcej 🦅Poznajemy Podlaskie – Dolina Bugu🦅

👏AWANS, AWANS, AWANS👏
😀Miło nam jest poinformować iż awans do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Prozdrowotnej organizowanego przez Stowarzyszenie Pro Salute otrzymały:
😀 W kategorii soliści:
1. Ewa Siemiżon - w piosence „Kolorowy wiatr”
2. Marcelina Mojsiej - w piosence „ Chcę uwierzyć snom”
😀 W kategorii zespoły:
1. Ewa Siemiżon, Marcelina Mojsiej, Nikola Jarocka - w piosence „Pół kroku stąd”
2. Kornelia Kirejczuk, Julia Karczemna, Laura …

Przeczytaj więcej AWANS, AWANS, AWANS

Zawód Żołnierz
25 kwietnia 2024r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas VIIab i VIIIa przeprowadzone przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku WCR Białystok i Liceum mundurowe CN – B Feniks w Białymstoku Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks S.C. Celem warsztatów "Zawód Żołnierz" było przybliżenie zagadnień związanych z wykonywaniem zadań przez żołnierzy Wojska Polskiego oraz możliwość poznania ścieżki zawodowej, jaką można obrać po zakończeniu szkoły podstawowej.
Podczas zajęć uczniowie w dwóch grupach szkoleniowych wysłuchali informacji o specyfice żołnierskiego zawodu. Kadeci ze szkoły mundurowej zaprezentowali młodzieży sprzęt wojskowy, z którego korzystają żołnierze. Była możliwość dotknięcia m.in. makiety karabinu i granatów, kajdanek, radiostacji. Uczniowie poznali również techniki przetrwania podczas trudnych misji oraz doskonalili umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty zostały bardzo pozytywnie …

Przeczytaj więcej Zawód żołnierz

Kształtowanie u uczniów prawidłowych nawyków wykorzystywania narzędzi informacyjnych jest ważne dla aktywnego ich uczestnictwa w społeczeństwie. Umożliwia bowiem naukę, pracę oraz samodoskonalenie się. Złożoność współczesnych systemów informatycznych jest na tyle duża, że wymaga ciągłego doskonalenia własnych umiejętności i kompetencji.

25 kwietnia odbyła się lekcja otwarta zrealizowana w ramach programu „Aktywna tablica”. Zajęcia odbyły się w klasie 6a. Zostały one przeprowadzone przez panią Ilonę Łukoszyk.  Oprócz celów edukacyjnych nauczycielowi udało się również kształtować u uczniów  umiejętności współpracy   w  zespole, skutecznej komunikacji interpersonalnej oraz  umiejętności uczenia się. Ważnym elementem lekcji było też rozwijanie u uczniów kompetencji informacyjnych poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi TIK.

Przeczytaj więcej Lekcja otwarta – geografia

Turniej piłki nożnej ,,Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku 2024”

W dniach 15 - 16 kwietnia 2024 r., nasza szkoła uczestniczyła w turnieju Tymbarka w Tykocinie.

Pierwszego dnia rywalizowali nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III w kategorii u-10. W grupie pokonaliśmy wszystkie zespoły SP Kleosin 6:1, SP I Juchnowiec Kościelny 2:1 i SP 2 Juchnowiec Kościelny 8:0. W półfinale trafiliśmy na SP 1 Łapy. W tym bardzo wyrównanym meczu, potrzebna była dogrywka, która również nie wyłoniła zwycięzcy. W końcu, aby rozstrzygnąć wynik rywalizacji przystąpiliśmy do serii rzutów karnych. Niestety ,,w karnych’’ szczęście było po stronie przeciwnika. Nasz zespół z pośród 16 drużyn szkolnych zgłoszonych do zawodów zajął 3 miejsce. Jest to niewątpliwie ogromny sukces naszej bardzo młodej drużyny. Tego dnia zawody trwały do bardzo późnych godzin popołudniowych, a nasz szkolny autobus musiał wracać, aby odwieźć oczekujące dzieci ze świetlicy szkolnej. W związku z tym bardzo dziękuje wspaniałym rodzicom, Pani Magdzie i Panu Piotrowi za bezpieczne odwiezienie nas do domów.

Drugiego dnia rozgrywany był turniej w najstarszej i najbardziej prestiżowej kategorii u-12. Do zawodów, co jest rekordem turnieju w naszym powiecie zgłosiło się 21 drużyn! Nasz zespół trafił do grupy C, w której kolejno pokonaliśmy 2:0 SP 1 Wasilków, 2:1 ZSP …

Przeczytaj więcej Turniej piłki nożnej ,,Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku 2024”