Egzaminy ósmoklasisty w Szkole Podstawowej w Gródku – ważny krok w edukacyjnej drodze uczniów

W dniach 13–15 maja 2025 roku uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gródku przystąpili do ogólnopolskiego egzaminu ósmoklasisty. To jeden z najważniejszych momentów w edukacji każdego ucznia – pierwszy poważny egzamin zewnętrzny, który ma istotne znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Dzień pierwszy – język polski

We wtorek, 13 maja, uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Egzamin trwał 150 minut, a jego zakres obejmował znajomość lektur, umiejętność analizy tekstów literackich i nieliterackich oraz napisanie wypracowania – najczęściej rozprawki lub opowiadania. Uczniowie oceniali egzamin jako wymagający, ale uczciwy.

Dzień drugi – matematyka

Środa, 14 maja, to dzień matematyki – dla wielu najtrudniejszy z całego cyklu egzaminów. Przez 125 minut uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte z zakresu geometrii, algebry i rachunku prawdopodobieństwa. – „Było sporo zadań tekstowych, trzeba było dobrze zrozumieć treść i zastosować odpowiednie wzory” – mówi jeden z uczniów. Mimo stresu, wielu wychodziło z sali egzaminacyjnej z poczuciem satysfakcji.

Dzień trzeci – język obcy nowożytny

Ostatni dzień, 15 maja, poświęcony był egzaminowi z języka obcego nowożytnego. W Gródku większość uczniów wybrała język angielski. Egzamin trwał 110 minut i sprawdzał przede wszystkim umiejętność rozumienia ze słuchu, czytania ze zrozumieniem oraz formułowania krótkich wypowiedzi pisemnych. Uczniowie zgodnie twierdzili, że był to najbardziej przystępny z trzech egzaminów.

Spokój i wsparcie

Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice zadbali o to, by uczniowie czuli się bezpiecznie i komfortowo. Na korytarzach panowała cisza i skupienie, a każdemu uczniowi życzono powodzenia. – „To bardzo ważny moment, ale staramy się, by uczniowie podeszli do niego bez zbędnego stresu” – podkreślali nauczyciele.

Co dalej?

Wyniki egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 roku. Na ich podstawie uczniowie będą rekrutować się do wybranych szkół średnich. Egzamin ten nie kończy edukacji, ale stanowi ważny krok na drodze do dorosłości i samodzielności.