Koncert Finalistów III Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Prozdrowotnej
„Śpiewające Serca”
???????????????
W Światowym Dniu Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a, przypadającym 7 września, miał miejsce Koncert Finalistów III Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Prozdrowotnej „Śpiewające Serca” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pro Salute. Utalentowani wokaliści z całego kraju zaprezentowali się na scenie „Spodków” Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Wśród młodych artystów były też uczennice naszej szkoły Marcelina Mojsiej i Nikola Jarocka. W ich wykonaniu, pełnym radości, talentu i pasji usłyszeliśmy autorską piosenkę „Sport to zdrowie”. Nasz duet pod opieką artystyczną p. Małgorzaty Wirkowskiej i p. Aliny Gościk zajął w czerwcu III miejsce w kategorii zespoły. Po koncercie wszyscy uczestnicy wypuścili czerwone balony do nieba, które mają przypominać, że osoby z dystrofią mięśniową są wśród nas.
Czym jest dystrofia mięśniowa Duchenne`a?
To rzadka choroba genetyczna dotykająca w szczególności chłopców. Występuje u jednego na 5000 dzieci. Objawia się postępującym i nieodwracalnym zanikiem mięśni. Utrudnia tym samym naukę chodzenia i samodzielnego poruszania się. Dzieci, które z nią walczą żyją średnio 15-18 lat, a maksymalnie do 30 lat. Choć jest to przypadłość nieuleczalna, ważną rolę odgrywa rehabilitacja.
Stowarzyszenie Pro Salute od lat zajmuje się pomocą dzieciom chorym na dystrofię mięśniową. Pozyskuje fundusze na terapię i rehabilitację oraz organizuje różne konkursy i akcje edukacyjno – charytatywne. Na rzecz Dzieci z Dystrofią Mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB, Stowarzyszenie Pro Salute organizuje też koncerty. W tym roku wystąpi zespół GOLEC uORKIESTRA. Golec uOrkiestra – Koncert na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową odbędzie się 25.09.2023r. (poniedziałek) o godz. 19:00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki przy ul. Odeskiej 1.
Serdecznie zapraszamy!
Alina Gościk i Małgorzata Wirkowska