Młodzież z pasją do demokracji – szkolna inicjatywa na rzecz frekwencji wyborczej
W drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025, dzięki inicjatywie p. Iwony Lech oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego p. Elżbiety Greś oraz p. Haliny Ignatowicz szkoła przystąpiła do projektu „Młodzi głosują”. Tegoroczny projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej https://www.facebook.com/fundacjaCEO związany jest z wyborami prezydenckimi 2025. Pokazuje on, że młodzież z najstarszych klas szkoły podstawowej też ma głos. Nawet jeśli nie mogą oni jeszcze głosować, to mogą inspirować innych i pokazywać, że demokracja zaczyna się od działania.
W ramach tego ogólnopolskiego projektu obywatelskiego uczniowie wraz z nauczycielami zrealizowali film zachęcający do udziału w wyborach. Jest on wyrazem głębokiego zaangażowania młodego pokolenia w sprawy publiczne. W filmiku młodzież starała się pokazać, że każdy głos się liczy, a udział w wyborach to nie przywilej, lecz obowiązek – fundament świadomego obywatelstwa.
Cały projekt jest doskonałym przykładem na to, jak szkoła może być przestrzenią nie tylko do nauki, ale też do kształtowania postaw obywatelskich. Inicjatywa ta przypomina, że postawy takie warto kształtować od najmłodszych lat – nie przez przymus, ale przez inspirację i wspólne działanie.
Zachęcamy inne szkoły, nauczycieli i uczniów do podejmowania podobnych działań. Demokracja to nie tylko wybory – to codzienna troska o wspólne dobro. A młodzież, jak widać, potrafi być jej najlepszym ambasadorem.
Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz polubienia strony
https://www.facebook.com/latarnikwyborczy