W ramach obchodów stulecia szkoły w Gródku uczniowie klas siódmych spotkali się z absolwentką panią Elżbietą Stankowiak. Pani Ela założyła portal „Obcasy Podlasia” i przez siedem lat była jego główną redaktorką. Pomysł utworzenia portalu dedykowanego kobietom zrodził się, kiedy prowadziła dobrze prosperującą firmę sprzątającą. Pomyślała, że skoro jej się udało, to takich kobiet z pewnością jest więcej i warto o nich napisać, żeby inni widzieli, że można działać, realizować się, spełniać marzenia, rozwijać pasje. Wśród osób, z którymi pani Ela przeprowadzała wywiady było wiele kobiet z Gródka, między innymi Dorota Sulżyk, Magda Łotysz, Judyta Prus. Kiedy przeczytała książkę nieżyjącej już pani Haliny Matejczuk, postanowiła zaprosić ją do rozmowy. Było dla niej ogromnym zaszczytem, że pani Halina zgodziła się, aby jej historia znalazła się na portalu. Na stronie „Obcasy Podlasia” można przeczytać o imprezach dla kobiet, szkoleniach,  promocjach, poradach. Pani Ela organizowała plebiscyt „Podlasianka Roku”, który zakończył się Galą i przyznaniem statuetek  w dwóch kategoriach – biznes i pasja. W plebiscycie brały też udział panie z Gródka. Portal prezentował się między innymi na Targach Mody w Łodzi i Lublinie, podczas Podlaskiej Oktawy Kultur. Pani Ela jest autorką książki „Kobiety Polski B”, która  ukaże się wkrótce. Tytuł wzbudza emocje, ponieważ Polska B kojarzy się z czymś gorszym. Pani Ela na przekór stereotypom pokazuje w swojej książce osoby silne, które osiągnęły sukces. Obecnie pani Ela wspólnie z mężem prowadzi firmę komputerową ELDAM. Zajmuje się w niej marketingiem, promocją, prowadzi biuro. Ta praca jest jej nowym wyzwaniem. W wolnym czasie lubi czytać, chodzić na spacery, spotykać się ze znajomymi, bawić się z psem. Na pytanie uczniów, jak wspomina czasy szkolne, odpowiedziała, że były to dobre czasy. Miała fantastyczną klasę, dobrych nauczycieli. Nawet czasem jej się śni, że wraca do szkoły. W klasach początkowych wychowawczynią pani Eli była pani Danuta Garkowska, w klasach IV – VIII pani Janina Bobko. Ulubionymi przedmiotami  były język polski i historia, której uczyła ją pani Anna Grycuk.  W szkole funkcjonowały różne zajęcia pozalekcyjne. Było dużo zajęć sportowych, harcerstwo, kółka zainteresowań, dyskoteki. Pani Jasia organizowała wycieczki, biwaki. Uczniowie spotykali się na ogniskach. Podczas przerw grało się w gumę, chodziło do sklepiku szkolnego, słuchało się muzyki ze szkolnego radiowęzła. Pani Ela uwielbiała czytać, połykała książki i była częstym gościem w bibliotekach – szkolnej i gminnej. Przyjaciółką pani Eli była druga Ela i nazywano je dwie Elki. Były nierozłączne. Razem redagowały gazetkę klasową, organizowały uroczystości. Dziś spotykają się rzadziej, ponieważ koleżanka mieszka w Warszawie. Na koniec spotkania pani Ela powiedziała, że warto wierzyć w siebie, wierzyć, że jeżeli czegoś bardzo pragniemy, jesteśmy w stanie to osiągnąć. (IM)