Wycieczka do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu
Można się było dowiedzieć, jak powstały ruchome czcionki i co łączy Gródek z Supraślem? Uczniowie z klasy 7a i 7c, którzy uczęszczają na zajęcia języka białoruskiego, w dniu 11.04.2022 odwiedzili Supraśl.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w niezwykłym muzeum, a mianowicie Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Muzeum funkcjonuje od maja 2014 r. Mieści się w klasztorze supraskim, ponieważ własnie tu, w 1695 r była pierwsza drukarnia a także młyn papierniczy na rzece Supraśl.
W muzeum mieliśmy okazję zapoznać się z procesem powstawania papieru i książek, dowiedzieliśmy się, jak pracowały maszyny drukarskie, (najstarsza z połowy XVIII wieku), repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. Zapoznaliśmy się także z rozmaitymi technikami druku: miedziorytem, litografią czy drukiem offsetowym. Jednak najciekawsze były warsztaty, gdzie każdy z nas mógł samodzielnie wykonać kartkę papieru. Mogliśmy poczuć się niczym Jan Gutenberg, kiedy wykonywaliśmy odbitki na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej. Okazało się, że do takiego druku potrzeba dużo siły! Mieliśmy możliwość także samodzielnego wytłoczenia zakładki do książek.
Wzięliśmy również udział w quizie o tym, co historycznie łączy Gródek i Supraśl. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób mnisi z Gródka przenieśli się do Supraśla i jak powstał słynny monaster. Nie mogliśmy zapomnieć też o roli rodu Chodkiewiczów!
Z Muzeum udaliśmy się na zwiedzanie Monasteru Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu, gdzie oglądaliśmy przepiękne freski w cerkwi Zwiastowania.
Był też długi spacer urokliwymi ulicami Supraśla z widokiem na rzekę. Zmęczeni ale pełni wrażeń powróciliśmy do naszego Gródka.
Anna Petrovska